Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

NBF-medlemmene: Markant bedring i markedsutsiktene

Den siste medlemsundersøkelsen til NBF viser økt optimisme, men Erik Ramelow Lillejord sier «bildet likevel er ganske svakt».

Publisert

- Etter flere måneder med netto pessimisme, har fremtidstroen tatt seg noe opp igjen.

Det sier Erik Ramelow Lillejord, direktør for økonomi og forretningsstøtte i NBF, i forbindelse med NHOs medlemsundersøkelse for juli.

- Bildet er likevel ganske svakt. Rentekuttet fra Norges Bank i juni har trolig vært en bidragsyter til litt færre skyer på himmelen for mange bedrifter som lever av innenlandsk etterspørsel, sier han.

Det er verd å merke seg at langt færre NBF-medlemmer svarte på juli-undersøkelsen sammenlignet med normalt (se faktaboks). Også i juni, som disse tallene sammenlignes med, var antallet tilbakemeldinger lavt (85 respondenter).

- Fortsatt under en forventet normalsituasjon

Vurderingene av nåsituasjonen har jevnt ligget positiv over tid, med flere optimister enn pessimister. I juli er markedssituasjonen svekket til netto nøytral.

- Nivået er fortsatt under det man kunne forvente å se i en normalsituasjon, sier Lillejord.

- Men tallene viser samtidig markant forbedring i utsiktene de neste seks månedene når vi ser på utviklingen fra juni til juli, sier han.

At fremtidsutsiktene vurderes som bedre enn nåsituasjonen har ikke vært tilfelle siden mars.

- Det er fortsatt avmålthet som preger undersøkelsene, både for situasjon og utsikter. Nettoen for begge indikatorene ligger rundt nullpunktet, sier Lillejord.

- Dette indikerer at det er omtrent like stor vekt av optimister som pessimister blant de som har svart på undersøkelsen, sier han.

Om undersøkelsen

NHOs syvende medlemsundersøkelse for 2025 ble tatt opp i perioden 30. juni til 8. juli.

Undersøkelsene er gjennomført ved bruk av webskjema som er sendt til alle NHOs medlemsbedrifter.

Resultatene som presenteres i artikkelen er basert på 100 svar fra NBFs medlemmer, som er 15 flere enn forrige måneds medlems-undersøkelse.

Antallet vurderes som relativt lavt i forhold til representativitet. Normalt svarer mellom 100 og 200 medlemsbedrifter.

Det er ikke vektet for bedriftenes størrelse. Det betyr at alle stemmer teller likt, enten bedriften er liten eller stor og uavhengig av hvilken bransjegren den representerer, også innenfor bilbransjen.

Les mer: Se mer om undersøkelsen på NBF.no.

Kilde: NBF

  • Hvordan vurderes den generelle markedssituasjonen for din bedrift?
  • Nåsituasjonen er noe svekket.
    22 % sier den er god og 22 % svarer at den er dårlig. Netto nøytral med 0,0 %.

    Det er en lavere andel som vurderer markedssituasjonen som god sammenlignet med juni, men også en lavere andel som svarer at situasjonen er dårlig. I juni svarte 26 % god og 24 % dårlig, med netto 2,4 %.

  • Hvordan vurderes den generelle markedssituasjonen for din bedrift?
  • Fremtidsutsiktene er betydelig forbedret.
    I juli svarer 19 % at man venter en bedring eller økning neste seks måneder og 14 % ser for seg en forverring eller nedgang. Netto 5,0 %. I juni ventet 14 % bedring og 20 % forverring, med netto på -5,9 %.
    Vurderingene til medlemsbedriftene som har svart viser dermed en tydelig bedring sammenlignet med forrige måling. Det er en høyere andel som venter bedring og samtidig en lavere andel som forventer forverring enn i juni.