Lotus-showroomet til Frydenbø Bil åpnet i forbindelse med det nye forhandler-anlegget høsten 2023.

Antall Lotus-showroom halvert - Frydenbø og Autostrada har sluttet

Frydenbø Bil og Autostrada har avsluttet sitt salgs-engasjement for Lotus. Dette sier Lotus om endringene.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Lotus Technology

Lotus Car Norge AS ble etablert i 2022 og eies av Lotus Cars Europe Bv. Produsenten Lotus Technology Inc er registrert på Cayman Islands med kinesiske Geely som hovedaksjonær.

Lotus Technology omsatte i 2023 for 537 millioner pund (rundt 7,6 milliarder norske kroner) og leverte totalt leverte totalt 6.970 nye biler globalt.

Regnskapene for 3. kvartal i 2024 viser at selskapets omsetning har falt med 7 prosent fra samme kvartal i fjor. Resultatet for kvartalet var på i overkant av minus 160 millioner pund (rundt 2,2 millioner norske kroner). I følge Automotive News er salgsmålene for 2024 kraftig redusert og selskapet peker nå mot 12.000 biler på årsbasis.

I mai 2023 ble det kjent at Lotus hadde gjort avtale med Frydenbø Bil, Nardo Bil og Autostrada – for representasjon av merket som agenter i henholdsvis Bergen, Trondheim og Grenland.

På disse stedene ble det etablert både salgslokaler og sertifiserte verksteder for Lotus.

Nå har både Frydenbø Bil og Autostrada avsluttet sine salgs-engasjementer for merket.

Det får Bilbransje24 bekreftet i dag.

Frydenbø har frem til nå hatt Lotus-showroom i forhandleranlegget som åpnet på Kokstad i Bergen høsten 2023, mens Autostrada har hatt salgslokaler for merket i Skien.

Kilder i Frydenbø forteller til Bilbransje24 at de egentlig aldri kom skikkelig i gang med Lotus i Bergen - men de fortsetter som servicepunkt for merket.

De er nå i ferd med å etablere Zeekr i lokalene som var avsatt til Lotus på Kokstad.

Det betyr at det engelsk-kinesiske bilmerket har to showroom igjen: Nardo Bil i Trondheim, samt det egeneide lokalet i Nedre Slottsgate midt i Oslo sentrum.

I tillegg har Premium Cars Stor-Oslo (søsterselskapet til Volvo Car Stor-Oslo) servicerepresentasjon for merket på Økern i Oslo.

Autostrada: - En «reality check»

- Autostrada er ute av Lotus, sier Gisle Valen til Bilbransje24.

- Vi har valgt satse på Volvo, Bertel O. Steen-merkene Mercedes-Benz, Peugeot og Kia samt Xpeng, Porsche og Polestar.

I fjor la Autostrada ned sitt anlegg i Skien, og det var i denne forbindelse at forhandlerkonsernet valgte å legge ned sitt Lotus-engasjement både på salg og service.

- Hva er årsaken til at dere la ned satsingen på Lotus?

- Det er en blanding av virkelighetsoppfatning og en forretningsmodell som vi kan forankre i fremtiden.

- Jeg var på et tidspunkt veldig keen på Lotus, men det har kommet en «reality check» i hele bilbransjen. Alle investeringer i dag krever volum, sier Gisle Valen.

Ingen endring hos Nardo

På Ranheim utenfor Trondheim er Nardo Bil i ferd med å sette opp et nytt bygg på samme tomt som dagens Jaguar/Land Rover-anlegg.

Det nye bygget er et samarbeid med Adserø Bil, som også skal inn her.

Planen er at både Lotus og Zeekr skal inn i anlegget som er under oppføring på Ranheim

Rune Wang-Henrichsen, Nardo Bil

- Det foreligger ingen planer om endringer for Lotus hos oss, sier Rune Wang-Henrichsen til Bilbransje24.

Han er administrerende direktør og eier av Nardo Bil.

- Planen er at både Lotus og Zeekr skal inn i anlegget som er under oppføring på Ranheim, sier Wang-Henrichsen.

Lotus: - Jobber med «2.0-versjonen»

- Det har helt klart skjedd endringer i markedet siden vi startet Lotus-etableringen i Norge.

Det sier Martin Ödman til Bilbransje24. Han er markeds- og kommunikasjonssjef for Lotus i Norden.

- Det er ikke noe dramatikk i det som har skjedd. Vi har vært nødt å tilpasse oss markedet, men vi har langsiktige planer i Norge, sier han.

- Nå jobber vi med en «2.0-versjon» av Lotus Norge, hvor vi skal ha på plass et nettverk av partnere, sier Ödman.

Vi har langsiktige planer i Norge

Martin Ödman, Lotus

Biler på lager

Hittil i år har merket registrert 29 biler, ifølge OFV. Det ble registrert 28 biler i fjor.

Ifølge Lotus nettsider har de til sammen 13 biler klare for levering i Norge, hvorav 3 er oppgitt å være tilgjengelig i Trondheim (Nardo Bil).

De skriver: «Få din nye Lotus allerede innen 2 uker. Bla gjennom beholdningen vår av forhåndskonfigurerte biler, som nå sendes raskere enn noen gang»

Prisene på disse bilene er fra drøyt 1,1 til nær 2,2 millioner kroner.