Større underskudd for Werksta i Norge i fjor - lover pluss-resultat i år

Det har vært mye «armer og bein» i den norske delen av Werksta-konsernet. Nå nærmer de seg en halv milliard i omsetning, og den norske Werksta-sjefen ser lyst på fremtiden.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Werksta-selskapene i Norge omsatte for 458 millioner kroner i 2023, en økning på 83 millioner sammenlignet med året før.

For tilsvarende virksomheter var økningen i omsetning 117 millioner, siden kjeden overtok to skadeverksteder i løpet av 2023; Nesbyen Bilskadesenter (nå Werksta Nesbyen) og Kongsvinger Bilskade (nå Werkstad Kongsvinger).

Samlet resultat før skatt for Werksta-selskapene endte på minus 19,3 millioner kroner for kjeden i fjor. I 2022 var resultatet minus 14,0 millioner.

Det ga en resultatmargin på minus 4,2 prosent i fjor - mot minus 3,7 prosent året før.

I løpet av 2023 og 2024 har Werksta fusjonert flere av selskapene inn i Werksta Ensjø AS.

- Ikke god nok kjededrift

- Den viktigste forklaringen på resultatene er at i fjor hadde vi ikke god nok kjededrift, sier Lars Erik Presterud til Bilbransje24.

Juni i år var den beste måneden noen gang for Werksta i Norge. Vi er på god vei til å snu skuta

Lars Erik Presterud

Han er daglig leder for Werksta i Norge.

- På enhetsnivå nå har vi verksteder som gjør det bra, og så har vi verksteder som gjør et dårlig. Forskjellene har rett og slett vært altfor store, fastslår han.

- Hva skal til for å få lønnsomhet i kjeden?

- Flere ting, som vi nå er i full gang med. Noe av det viktigste vi gjør er å få opp produksjonen per verksted. I tillegg har vi gjort store grep når det gjelder organisasjonen og måten vi jobber på, sier Presterud.

Han trekker fra avdelingen i Kobbervikdalen utenfor Drammen som et eksempel.

- Tidligere var Kobbervikdalen et skikkelig tapsprosjekt. Nå har dette verkstedet blant de bedre i kjeden, sier Werksta-lederen.

- Juni i år var også den beste måneden noen gang for Werksta i Norge. Vi er på god vei til å snu skuta.

- Hva kan du si om 2024. Vil dere klare å tjene penger i år?

- Definitivt. Jeg kan garantere pluss-resultater i år. Vi kommer også til å passere 500 millioner kroner i totalomsetning.

Teslas posisjon

30 prosent av omsetningen til Werksta er ifølge Presterud knyttet opp til Tesla.

- Denne andelen er stabil, og vi har et tett og godt forhold til Tesla. Kobbervikdalen, Fana og Alna er det tre viktigste Tesla-verkstedene, men vi har også flere andre verksteder som er Tesla Approved Body Shop, sier Presterud.

- Kommer du til å jobbe for å sertifisere flere av verkstedene for Tesla?

- Vi kommer ikke til å jobbe for at alle våre verksteder skal være «Tesla Approved Body Shop».

- Blir det flere verksteder inn i Werksta-kjeden i år?

- Vi har god dialog med flere verksteder. Ut over det har jeg ingen kommentarer, sier Lars Erik Presterud.