Norsk Bildelsenter AS bygget opprinnelig virksomheten rundt netthandel (Bildeler.no) og privatmarkedet. Nå er det leveransene til bilverksteder som står for veksten.
De siste årene har selskapet vokst betydelig:
I 2025 endte omsetningen på 357 millioner kroner – nær 50 millioner mer enn året før. Resultat før skatt ble 59 millioner, som ga en margin på 16,6 prosent.
Hele økningen i fjor var i B2B-segmentet
Frode Kittelsen
- Hele økningen i fjor var i B2B-segmentet. Det sier daglig leder Frode Kittelsen til Bilbransje24.
- Det å gå inn i verkstedmarkedet med «hud og hår», har vist seg å være en riktig vei å gå for oss, og vi vil investere mer i denne delen av markedet.
- Dette er på en måte B2B 2.0 for oss, legger han til.
Norsk Bildelsenter AS fikk i begynnelsen av 2026 ny eier, da svenske Evity Invest kjøpte selskapet fra Verdane, etter nær syv år med Verdane som majoritetseier.
Målrettet siden 2022
Den målrettede verkstedsatsingen startet i 2022.
- Vi mente vi var ganske gode i privatmarkedet, men ønsket å ta de nødvendige grepene for å bli en seriøs aktør også i verkstedmarkedet, sier Kittelsen..
De startet med å ansette to uteselgere og å etablere systemer direkte mot verkstedenes egne løsninger.
I dag består denne enheten hos Bildeler.no av en salgssjef og fem uteselgere. Disse er plassert i ulike deler av landet, fra Trondheim og sørover.
- Nå har vi folk i felten. De har hatt flere tusen kundebesøk og vi ser verdien av det og hva de får til der ute, sier Kittelsen.
- Men potensialet er fortsatt stort, legger han raskt til.
Vil utfordre de etablerte grossistene
På spørsmål om hvem han ser som de største konkurrentene i dette segmentet, peker Bildeler-sjefen på Meko og Romnes.
Vi har ikker noen planer om å kopiere modellen med lokale grossistlagre
Frode Kittelsen
Han er likevel tydelig på at de ikke har noen planer om å kopiere modellen med lokale grossistlagre. Selskapet holder fast ved ett sentrallager og effektiv distribusjon fra nettbutikken.
- Selv om lokale lagre kan gi nærhet til verkstedene, betyr det også betydelige kostnader.
- Vi har et supereffektivt AutoStore-lager med god kapasitet her i Lier. For å få nettmodellen til å fungere mot profesjonelle verksteder, har vi blant annet utvidet åpningstidene på lageret fra klokken syv om morgenen til syv om kvelden.
- Raske transportløsninger gjør at vi nå betjener store deler av Sør-Norge med levering før klokken syv neste morgen, sier han.
Kittelsen peker også på en lav returrate som et konkurransefortrinn. Den samlede returandelen, inkludert reklamasjoner og bruk av angrerett, er på under ti prosent.
- Her ligger vi svært godt an, sammenlignet med resten av markedet.
Nesten hele verkstedsomsetningen har historisk kommet fra frittstående verksteder, og Bildeler.no har i dag sentrale avtaler med blant andre NAF, Snap Drive og Automester.
- Vi mener det nå også kan åpne seg større muligheter hos merkeverkstedene, sier Kittelsen, og viser til at de nylig har inngått et samarbeid med Sulland-gruppen.
Boost i elbildeler
At Bildeler.no satser stadig mer på verkstedmarkedet, skjer samtidig som de ser tegn til utflating i privatmarkedet.
I 2021 utgjorde deler til elbiler rundt 1,5 prosent av vårt salg
Frode Kittelsen
Kjernevirksomheten er fortsatt slitedeler som bremser og servicedeler, men andelen som nå leveres til elbiler øker raskt.
- I 2021 utgjorde deler til elbiler rundt 1,5 prosent av salget vårt. I år har andelen på enkelte tidspunkter vært oppe i 14 prosent, sier Kittelsen.
- Det betyr at vi har fått inn de riktige delene til volumbilene, sier han og trekker særlig frem Tesla, Volkswagens ID-modeller og Nissan Leaf.
- Tesla har for eksempel stått for nær 30 prosent av vårt totale salg av elbildeler de siste par månedene.
Samtidig begynner Bildeler.no å bygge opp et sortiment til kinesiske bilmerker. BYD og Xpeng er blant merkene de arbeider med å utvikle et sortiment til.
- Her er utfordringen at ettermarkedet fortsatt er umodent. Vi er godt i gang med å finne gode leverandører av deler til disse merkene.
B2B presser marginene
Jo mer B2B vi selger, desto mer presset blir marginen.
Så enkelt er det.
Frode Kittelsen
Kittelsen legger ikke skjul på at marginene blir lavere når B2B-andelen øker. Verkstedene forventer, og skal ha, bedre nettopriser enn privatkundene.
- Jo mer B2B vi selger, desto mer presset blir marginen. Så enkelt er det.
Kittelsen venter ikke å gjenta omsetningsveksten på rundt 16 prosent fra i fjor. Han antyder at den trolig vil ende på i underkant av 10 prosent i år.
- Ambisjonen er å fortsette å vokse lønnsomt. Vi bygger stein på stein, utvikler konseptet og forbedrer oss der kundene ønsker det.
- Gjør vi det riktig, kommer topplinjen - og bunnlinjen etterpå, sier Frode Kittelsen.