Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

Mars-registreringene:

Volvo XC60 ble den nest mest registrerte ladehybriden i mars, bare slått av storebror XC90.

Volvo ledet an i de ladbare hybridenes svanesang

Det ble et heftig registrerings-rush på tampen av kvartalet for de ladbare hybridene. Ingen registrerte flere enn Volvo.

Publisert

Det ble registrert i alt 1.210 ladbare hybrider i mars. Disse bilene utgjorde dermed 9,1 prosent av alle personbil-registreringer denne måneden.

1.210 biler er omtrent like mye som alle de fire foregående månedene til sammen, og andelen har ikke vært høyere siden desember 2023.

Fra og med i dag er nemlig de ladbare hybridene helt uten avgiftsinsentiver, etter at regjeringen fjernet de siste CO2-fordelene i høstens statsbudsjett.

Dermed har blant annet Toyota RAV4 fått en avgiftsøkning på drøyt 50.000 kroner i dag.

Volvo ledet an

Men det er ikke Toyota RAV4 som er den mest registrerte lade-hybriden i mars. Den æren får Volvo XC90.

Modellen med en startpris på rundt 1,25 millioner utgjorde omtrent hver fjerde ladbare hybrid i mars.

Bak seg har den lillebror Volvo XC60 på andreplass, og både V60 og V90 kommer også inn på topp ti-listen.

Det gjør at Volvo alene har nær halvparten av de ladbare hybrid-registreringene i mars.

Ser vi historisk på det har Volvo vært sterke i hele «ladbare hybrid-æraen». Fra og med 1. januar 2012 har 22 prosent av alle ladehybrider registrert i Norge vært en Volvo, med XC60 som den viktigste volumdriveren.

Mitsubishi-boom i mars

Mitsubishi Outlander tar tredjeplassen i mars - årets første måned med nybilregistreringer for merket i år.

Registreringsutviklingen til Mitsubishi har med andre ord skutt i været nå, før det nok vil falle kraftig igjen i april.

Nå venter de på helelektriske modeller før de kan begynne å snakke om volum igjen.

I likhet med Volvo har også Mitsubishi vært sentrale i historien om de ladbare hybridene i Norge. I samme periode som tidligere nevnt, er Mitsubishi det nest største merket, med rundt 14 prosent markedsandel.

Ikke overraskende utgjør Outlander den store majoriteten av bilene, men også Eclipse Cross og ASX er å finne på statistikkene.

Også MG får en liten boost på ladbar-statistikken i mars.

Merket, som nok er mest kjent for å levere rimelige elbiler, har registrert 158 biler av den ladbare hybriden HS i mars - noe som utgjør rundt en tredel av merkets registreringer denne måneden.