I mange tiår har Norge hatt store importhus – privateide bilimportører med flere merker i porteføljen – som har stått for en betydelig del
av nybilregistreringene.
I fjor utgjorde biler importert av «de fem store», Harald A. Møller, Bertel O. Steen, RSA,
Gill Gruppen og Motor Gruppen til sammen 36 prosent av de nye personbilene her til lands.
I år har disse samlet tatt en enda større andel av kaka, som også har vokst kraftig fra samme periode i fjor. Så langt i 2025 står «de fem store» for 43 prosent.
Det er flere årsaker til dette, men det er vanskelig å ikke se til Tesla.
Under press
Tesla oppnådde i 2024 en markedsandel på 19 prosent, men inngangen til 2025 har vært mer beskjeden. Hittil i år er Teslas markedsandel på 10,6 prosent.
Men ikke uventet har den amerikanske produsenten fått opp utleveringstakten i mars, og andelen er så langt denne måneden på 18,2 prosent.
Importhusene
Dette er de fem importhusene og hvilke personbil-merker de importerer i dag.
Med unntak av Gill Gruppen har alle importhusene en egeneid forhandler-kjede, som i all hovedsak forhandler egen-importerte merker.
Møller Mobility Group
Forløperen til konsernet ble etablert av Harald Aars Møller som Strømmen Auto i 1936. Dette selskapet solgte i starten Dodge og DeSoto. I 1948 fikk selskapet importkontrakt med Volkswagen.
Møller Mobility Group eier og drifter Møller Bil som er Norges største detaljhandelskjede for salg av bil. Kjeden har et 40-talls forhandlere konsentrert rundt de fire største byene, samt fylkene Innlandet og Vestfold.
Personbil-merker i dag: Audi, Cupra, Skoda, Volkswagen
Bertel O. Steen
Selskapet ble etablert i 1901 av Bertel Otto Steen med agenturhandel for våpen, metall og barberblader. I 1907 formidlet selskapet for første gang salg av biler, og i 1909 fikk selskapet sine første bilagenturer som blant annet omfattet Humber og Fiat.
BOS har et 40-talls egeneide forhandlere i BOS Detalj spredt over Sør-Norge fra Kristiansand i sør til Trondheim i nord. Den egeneide forhandlerkjeden selger primært Kia, Mercedes-Benz og Peugeot, mens de øvrige merkene konsernet importerer stort sett er representert av frittstående forhandlergrupperinger.
Personbil-merker i dag: Alfa Romeo, Citroën, DS, Fiat, Jeep, Kia, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Smart
Gill Gruppen
Nils Filip Gill etablerte Autoindustri i 1940. Opp gjennom årene har de vært importør for merker som Willys, Leyland, Rover og Saab. I dag har konsernet flere importselskap samlet under paraplyen Gill Gruppen, som i dag eies av Gill-familien (51 %) og det japanske bilhus-konsernet Sojitz Corporation (49 %)
Konsernet er gjennom Subaru Norge AS heleier av to forhandlere, og har aksjemajoriteten i ytterligere to.
Personbil-merker i dag: MG, Subaru
Rutebileiernes Standardiseringsaksjeselskap
RSA som det kalles på godt norsk ble etablert i 1936 av Martin Olsen Schøyen. Frem til 1959 drev selskapet i all hovedsak med buss, før importen av de første DAF-bilene kom i 1959. Selskapet er de siste tiårene mest kjent for import av Suzuki, men har nå importagenturet for en rekke merker fra Asia.
RSA Bil er den egeneide forhandlerkjeden med til sammen 11 lokasjoner fra Tromsø i nord til Kristiansand i Sør. Forhandlerkjeden er organisert som en avdeling i RSA, slik at regnskapene for forhandlerkjeden ikke offentlig kjent.
Personbil-merker i dag: BYD, Isuzu, JAC, KGM, Maxus, Suzuki
Motor Gruppen
Gustav Thrane Steen etablerte forretning tilbake i 1919, men med røtter tilbake til 1909. Grunnlaget for dagens Motor Gruppen ble lagt i 1975 da Colt Motor ble etablert. Her startet importen av det som senere ble Mitsubishi.
Konsernet har sin egeneide forhandlerkjede Motor Forum som i løpet av våren teller 17 forhandlere i og rundt de største byene i Sør-Norge. Kjeden ble bygget opp rundt salg og service av Mitsubishi, men de senere årene har det blitt mer fokus på nye kinesiske merker, samt Renault.
Personbil-merker i dag: Changan (fra april), Hongqi, Mitsubishi
Det setter press på de øvrige merkene - inkludert «de fem store».
Møller «absorberer» andeler
Men hva skjer i de månedene Tesla har «rolige dager»? Og hvordan har utviklingen vært de siste par årene for de etablerte norske bilimportørene?
I fjor hadde Tesla en sterk start på året, med mellom
21 og 25 prosent markedsandel i de tre første månedene. Deretter nærmest stupte andelen til 8 prosent i april – og dette «vakuumet» ble i stor grad plukket opp av Møller.
Det er en trend som går igjen gjennom året: Med unntak av
januar, var det den første måneden i kvartalet som var Harald A. Møllers sterkeste måneder i fjor, alle med over 26 prosent markedsandel.
Den samme trenden er ikke like tydelig hos de andre importhusene.
BOS med bedre fart etter sommeren
Bertel O. Steen hadde en ganske jevn utvikling i markedsandel gjennom
året, med 8-9 prosent hele veien – med unntak av noen svake måneder inn mot sommeren,
som på det laveste falt under 4 prosent.
Dette synes godt i grafikken over, som også viser den positive utviklingen etter bunnoteringene i fjor vår/sommer.
Markedsandelen har økt gradvis, og i februar var den oppe i 13,5 prosent. Det er
konsernets høyeste andel siden april 2023.
Ikke samme effekt hos andre
Markedsandelene til Gill Gruppen levde også «sitt eget liv»,
tilsynelatende uavhengig av Tesla-registreringene.
MG har en god stund vært volumdriveren i importhuset, som i
fjor hadde en andel på mellom 3 og 7 prosent – fram til tidlig på sommeren.
Grunnet
nye typegodkjenningsregler registrerte importøren (og forhandlerne) opp et
voldsomt volum, som ga en boost i markedsandel i juni.
Dette preget også andelen på registreringsstatistikken
resten av fjoråret, men Gill Gruppen endte likevel som det tredje største importhuset i fjor.
RSA var både i 2023 og 2024 det fjerde største importhuset,
men i år har de tatt steget opp på pallen, mens Gill Gruppen så langt er
forvist til den sure fjerdeplassen.
Mitsubishi var tidligere volumdriveren i Motor Gruppen, men
uten nye modeller har merket «tørket opp». De har ikke klart å fylle vakuumet med
Renault, som nå også er ute av import-porteføljen.
I tallene her er Renault-importen tatt med for Motor Gruppen. Den Hedin/Caetano-eide importøren RN Nordic overtok importen fra og med 3. mars.
Motor Gruppen slet med å løfte
markedsandelen i fjor, og bare tre måneder var den over 1 prosent - og aldri
over 2 prosent. Også her var variasjonen i stor grad «frikoblet» Tesla-nivåene.
Private øker mot fabrikkeide
Selv om de fem store importhusene utgjør nesten alt av den privateide import-virksomheten i Norge, kommer det noen små i tillegg.
I 2024 hadde de fem store 36 prosent av norske registreringer, mens de fabrikkeide importørene sto for 62 prosent.
De siste to prosentene er det de øvrige privateide som utgjør - aktører som Bilia, Electric Way, Sandven/Autoisme og XPND.
Hittil i år er fordelingen mellom private og fabrikkeide importører 45/55 - hvor igjen to prosent går til disse «øvrige» privataktørene.