700.000 norske biler kjører med eCall-system som kommuniserer på GSM-nettet. Nå lever systemet på lånt tid.

Telenor snur om 2G: eCall-systemer holdes i drift ut 2027

Den ene 2G-aktøren utsetter stengingen i to år. BIL-direktøren håper det kan bli lengre.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Etter planen skulle det gamle GSM-nettet for mobil-kommunikasjon, også kjent som 2G, stenge i løpet av neste år.

Nå utsetter Telenor stengingen, og holder nettet i drift frem til 31. desember 2027.

Det betyr at eCall-tjenestene i 700.000 norske biler fortsatt vil fungere i minst tre år til.

Vi forutsetter at dette blir utsatt igjen senere hvis det er nødvendig

Harald Jachwitz Andersen

- Vi har gjort ytterligere kartlegging av bruken av 2G-nettet vårt og ser at det er mange enheter igjen som er kritiske for kundene, sier administrerende direktør i Telenor Norge, Birgitte Engebretsen.

Telenors avgjørelse gleder BIL-direktør Harald Jachwitz Andersen.

- Vi er glade for å bli lyttet til, sier han til Tek.no i dag.

- Vi ønsker at stengingen av 2G-nettet i Norge harmoniseres med EUs nedstengning. Vi har hatt en fin dialog med digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung, og er glade for signalene som statsråden har kommet med i forbindelse med denne saken.

Telia vil fortsatt stenge i 2025

Utsettelse til tross, Jachwitz Andersen håper Telenor kan holde nettet i live enda lengre.

- Selv om det er langt bedre at dette skjer i 2027 enn i 2025, forutsetter vi likevel at dette blir utsatt igjen senere hvis det er nødvendig, sier han til Tek.no.

Telenor er én av to operatører som drifter GSM-nett i Norge. Telia er den andre.

Oppdatering kl. 16.29: Telia har fortsatt planer om å stenge i 2025.

- Vi kan bekrefte at Telia fortsatt vil stenge 2G-nettet fra august 2025, og vi har god dialog med våre kunder om nedstengningen, skriver informasjonssjef i Telia, Daniel Barhom, i en tekstmelding til Tek.no.

- Vi stenger 2G-nettet for å gi plass til et sikrere, grønnere og mer moderne 4G- og 5G-nett. Med andre sin utsettelse er vi trygge på at vår nedstengning vil gå helt fint