Usikkerhet rundt Fisker: Dette sier de om situasjonen i Norge

Kraftige rabatter på lagerbiler holder interessen for merket oppe.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Den amerikanske bilprodusenten Fisker er i trøbbel, med stor usikkerhet rundt merkets fremtid.

Selskapet trenger penger, og et planlagt samarbeid med Nissan om pickup-produksjon i USA ser foreløpig ikke ut til å lande.

I et forsøk på å raskt få friske penger inn og samtidig tømme lagrene for allerede produkserte biler selger Fisker nå sin foreløpig eneste produksjonsmodell, Ocean, til kraftig rabatterte priser i alle markeder - inklusiv Norge.

Men samtidig som de lokker med 200.000 kroner i rabatt, advarer selskapet på sine egne nettsider om risikoen ved å kjøpe bil fra en produsent som for tiden gjør alt de kan for å unngå konkurs.

Totalt er det registrert 351 Fisker Ocean i Norge.

- Fortsatt interesse for prøvekjøring

- Vi har åpent for vanlig butikkdrift og prøvekjøring, sier Joar Tenfjord til Bilbransje24.

Han er country manager for Fisker i Skandinavia.

Når Bilbransje24 ankommer Fiskers anlegg i Verpetveien 30 i Vestby mandag formiddag er det dørgende stille. I et stort kontorlandskap bak utstillingslokalet er det to personer, men ellers ingen aktivitet.

Rundt lokalet står et 40-talls Fisker Ocean.

- Har dere noen kunder nå?

Vi har alle kommunikasjons-kanaler åpne

Joar Tenfjord

- Det er fortsatt noen som har lyst til å prøvekjøre bil, sier Tenfjord.

- Hva kan du si om den situasjonen Fisker er i nå?

- Det jeg kan si er at vi har alle kommunikasjonskanaler åpne, og per dags dato er anlegget vårt åpent. Ut over dette kan jeg ikke kommentere situasjonen.

- Hvor mange ansatte har Fisker i Norge?

- I øyeblikket er vi 18 ansatte, sier den norske Fisker-sjefen.

Han legger til at samtlige ansatte har hovedkontoret i Vestby som base.

Planlegger verksted

Ved Fiskers anlegg i Vestby er det per i dag ikke godkjent verksted. Det betyr ifølge Tenfjord at «verkstedet» nå utelukkende driver med klargjøring av biler før utlevering til kunder.

- Har dere planer om å etablere vanlig verksteddrift i Vestby?

- Ja, planen er å søke godkjenning som bilverksted 01 før sommeren, sier han.

Fisker har i dag to agenter i Norge. Bilsalg Kokstad i Bergen og Biltrend i Tromsø.

- Begge disse to agentene har godkjent verksted, sier Fisker-sjefen.

- I tillegg har vi 10 Mekonomen-verksteder rundt om i landet som har fått diagnoseverktøy fra oss, sier Joar Tenfjord.

Det er fortsatt noe aktivitet i det foreløpig eneste norske showroomet til Fisker, liggende i Vestby, sør for Oslo.