Regnskapstall for 2022

231 bruktbil-forretninger: Omsetningen økte - marginene falt

- Det er store variasjoner, ikke bare mellom de større og de mindre, men også fra landsdel til landsdel, sier Morten Røsten i Mobility Pool.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

  • Sterk vekst i omsetningen
  • Svakere resultat
  • Fortsatt sterk likviditet og soliditet
  • To aktører over 500 millioner i omsetning

Det er den foreløpige oppsummeringen etter en gjennomgang Bilbransje24 har gjort av 231 bruktbilforretninger med omsetning over 10 millioner, som nå har levert regnskapene for 2022.

Samlet omsatte disse forretningene for 11,5 milliarder kroner i fjor.

For flere enn 6 av 10 økte omsetningen i 2022, samlet var økningen på 14 prosent.

Samlet resultat før skatt var på drøyt 386 millioner. Det er nedgang på 16 prosent for selskapene som også drev virksomhet i 2021. Samlet resultatmargin var 3,4 prosent, mot 4,6 prosent året før.

Se oversikt med nøkkeltall fra 231 bruktbilforretninger nederst i saken.

Merk: Alle tall i denne analysen er basert på de selskapene som så langt har levert regnskap for 2022 og må derfor sees på som «foreløpige». De bør likevel være en god indikasjon på hvordan bruktbilforretningene leverte i 2022.

- Stemmer godt med vårt inntrykk

- Denne oversikten stemmer godt med vårt inntrykk av hvordan våre medlemmer opplevde fjoråret, sier Morten Furuto Røsten.

Mye har endret seg fra regnskapsåret 2022 til hvordan situasjonen oppleves nå

Morten Røsten, Mobility Pool

Han er daglig leder i Mobility Pool, en medlemsorganisasjon som organiserer virksomheter innenfor bruktbilhandel.

- Det er likevel store variasjoner ikke bare mellom de større og de mindre, men også fra landsdel til landsdel.

- Mye har endret seg fra regnskapsåret 2022 til hvordan situasjonen oppleves nå. Det er et krevende marked, og både størrelsen og kostnaden på lagrene har økt betydelig i år, sier Morten Furuto Røsten.

Suksess med superbiler

Den største bruktbilaktøren som har levert regnskaper for 2022 er ByMedhus AS.

Selskapet etablert av Olav Medhus, tidligere gründer av Autostrada Sport og Autoxo, spesialiserer seg på superbiler. Tidligere i år inngikk de ifølge Broom samarbeid med McLaren.

ByMedhus omsatte i fjor for 578 millioner kroner, over 145 millioner kroner mer enn året før. Resultat før skatt endte to millioner foran 2021, og ble på 12 millioner i fjor.

Nest størst i oversikten er MyCar AS. Bruktbilkonseptet ble opprinnelig etablert i fellesskap av Kverneland Mobility og Frydenbø Bil - men fikk i fjor også Gjensidige inn på eiersiden. De tre aktørene eier nå en tredel hver.

MyCar omsatte i fjor for 518 millioner - en kraftig økning fra året før. De har ingen planer om å stoppe der, selv om resultat før skatt endte på minus 15 millioner,

- MyCar har i løpet av 2022 fortsatt strategien som innebærer stor vekst og digital satsning, fortalte Erik Diesen til Bilbransje24 tidligere denne måneden.

Han er administrerende direktør i MyCar Group.

- Veksten vil fortsette inn i 2023, men vi er ikke upåvirket av mer krevende rammebetingelser, sa Diesen.

På enkelte bilmodeller ser MyCar et verditap på opp mot 30 prosent fra 2022 til 2023.

- Men som frittstående aktør oppleves volatiliteten i markedet både som en risiko og en mulighet, sier Erik Diesen.

Nøkkeltall 2022 for 231 bruktbilforretninger

Høyere lønnskostnader - uendret lønnsandel

Regnskapene Bilbransje24 har gjennomgått for de som har levert regnskap i både 2021 og 2022 viser en vekst i totale lønnskostnader på 16 prosent.

Dette henger godt sammen med en omsetningsvekst på 14 for de samme bedriftene.

Økt omsetning og aktivitet etter pandemien har også krevd økt bemanning.

Lønnskostnadene for bruktbilaktørene denne oversikten utgjør litt over fem prosent av omsetningen. Dette er uendret fra året før - og langt lavere enn «normal» lønnsandel for en merkeforhandler.

Litt lavere bruttofortjeneste

Bruttofortjeneste er differansen mellom varenes innkjøps- og utsalgspris og sier noe om hvor mye av salgsinntektene som er igjen til å dekke faste kostnader og til fortjeneste. 

Medianen (tallet som er «midt på treet» når tallene for bruttofortjenesten for alle selskapene i analysen rangeres) gir et bilde av nivået for disse forretningene samlet,

Denne var på 12 prosent i 2022 – mot 13 prosent året før.

Likviditet (Likviditetsgrad 1)

sier noe om hvor god likviditet (betalingsevne) selskapet har. Den viser virksomhetens evne til å betale kortsiktig gjeld (som forfaller innen ett år), forutsatt at varebeholdningen kan bli solgt og brukt for å dekke kortsiktige forpliktelser (kilde: Proff Forvalt).

Vurdering av likviditetsgrad 1:

  • > 2 % = Meget god
  • 1,5 - 2,00 % = God
  • 1 - 1,49 % = Tilfredsstillende
  • 0,5 - 0,99 % = Svak
  • < 0,5 % = Ikke tilfredsstillende

Lavere - men fortsatt god lønnsomhet

Et «rimelig nivå» for totalrentabilitet (lønnsomhet) er 10-15 prosent, men bør som tommerfingerregel ligge over det selskapet betaler for sine lån, eller normal utlånsrente.

Det er store variasjoner på de beste og dårligste bruktbilforretningene.

Medianen var på rundt 14 prosent i 2022, mot 19 prosent året før.

God likviditet

En likviditetsgrad under 1,0 betegnes som svak. Er den over 2,0 indikerer det at omløpsmidlene er verdt dobbelt så mye som den kortsiktige gjelden og betegnes da som «meget god».

Mediantallet for likviditetgraden blant bruktbilforretningene i denne analysen er i underkant av 3, som er ca. 0,5 høyere enn i 2021.

Med store varelager, langsommere omløpshastighet, stigende rentenivå og utsikter til lavere priser på bruktbilene, kan likviditeten raskt endre seg og bli problematisk for utsatte bruktbilforretninger. 

Soliditet: Egenkapitalandel (i %)

uttrykker en bedrifts evne til å tåle tap. Egenkapitalandelen viser hvor stor andel av eiendelene som er finansiert med egenkapitalen. En bedrift med høy egenkapitalprosent, har god soliditet. Se gradering i tabellen under.

God soliditet

Soliditet er et nøkkeltall som viser hvor stor andel av et selskaps eiendeler er finansiert av egenkapital, Det brukes til å vurdere selskapets evne til å betale på lang sikt. God soliditet (høy egenkapitalandel) indikerer at bedriften er rustet til å tåle tap. 

Mediantallet for soliditet blant bruktbilforretningene i denne analysen er på rundt 43 prosent, for både 2022 og 2021. Som gruppe indikerer dette at soliditeten er god, men det er store variasjoner mellom forretningene. 

Se vurdering av soliditet på hvert av selskapene i tabellen nedenfor.