Tesla la onsdag kveld frem resultatene for 2. kvartal 2026.
Selskapet omsatte for 28,2 milliarder dollar, opp fra 22,5 milliarder dollar i samme kvartal i 2025 – en vekst på 26 prosent.
Inntektsveksten var sterkere enn analytikernes forventninger og ble drevet av økte billeveranser og fortsatt vekst innen energivirksomheten.
Samtidig ble lønnsomheten svakere. Driftsresultatet før avskrivninger (justert EBITDA) ble 3,27 milliarder dollar, mot 3,40 milliarder dollar i samme periode i fjor.
Nettoresultatet endte på 1,1 milliarder dollar, mot 1,2 milliarder dollar i 2. kvartal 2025.
Tesla leverte total 480.000 nye biler i 2. kvartal i år, 96.000 flere enn i 2. kvartal i fjor (+25 %).
Sammendraget er laget ved hjelp av KI, kvalitetssikret av Bilbransje24s journalister.
Volkswagen-konsernet vurderer sin største omstilling noensinne.
Ifølge flere medier kan konsernet kutte opptil 100.000 arbeidsplasser og legge ned fire fabrikker i Tyskland som ledd i et omfattende spareprogram.
Planene skal behandles på et møte i konsernets kontrollstyre i dag, der konsernsjef Oliver Blume må overbevise både fagforeningene og eierne om behovet for ytterligere kutt.
Ifølge opplysningene vurderes fabrikkene i Hannover, Emden, Zwickau og Audis anlegg i Neckarsulm lagt ned. Dersom planene blir vedtatt, vil antallet planlagte stillingskutt bli doblet fra tidligere planer.
Volkswagen begrunner omstillingen med høye kostnader, overkapasitet i Tyskland, skjerpet konkurranse fra kinesiske bilprodusenter og økte tollbarrierer i USA.
– Vi reduserer kompleksiteten, strammer inn investeringsporteføljen og effektiviserer konsernstrukturen. Ja, vi må også redusere overkapasitet, sier en talsperson for Volkswagen.
Planene møter sterk motstand fra fagforeningen IG Metall, som mobiliserer ansatte ved rundt 20 Volkswagen-anlegg i Tyskland.
– Dette er et klart budskap til konsernledelsen: Ikke mens vi ser på. Vi krever planer som sikrer full kapasitetsutnyttelse ved fabrikkene og beskytter tysk bilindustri mot urettferdig konkurranse, sier IG Metall-leder Christiane Benner.
Bakgrunnen er et stadig svakere kapasitetsutnyttelse ved de tyske fabrikkene. Analyser viser at konsernets bilfabrikker i Tyskland ventes å falle fra en kapasitetsutnyttelse på 81 prosent i 2026 til 73 prosent innen 2030.
Polestar lanserer en ny SUV-versjon av Polestar 4.
Den nye modellen får salgsstart i Norge 2. september og skal gi kundene et mer praktisk alternativ til dagens Polestar 4 coupé.
Ifølge Polestar byr den nye SUV-utgaven på økt fleksibilitet og flere oppbevaringsløsninger, samtidig som den viderefører designet, ytelsen og bærekraftprofilen fra coupévarianten.
– Polestar 4 har raskt etablert seg som en favoritt blant kundene våre. Med Polestar 4 SUV bygger vi videre på denne suksessen ved å tilby enda større allsidighet, samtidig som vi bevarer den karakteristiske Polestar 4-identiteten, sier administrerende direktør Marius Hayler i Polestar Norge.
Både Polestar 4 SUV og den oppdaterte Polestar 4 coupé får finjustert chassis for å styrke de sportslige kjøreegenskapene.
Modellen bygger på en 400-voltsarkitektur og får en WLTP-rekkevidde på opptil 630 kilometer i Rear Motor-utgaven, mens Dual Motor-versjonen yter opptil 544 hk.
Polestar 4 SUV produseres i Busan i Sør-Korea og blir tilgjengelig for bestilling i Norge fra 2. september.
Kommunikasjonssjef Egil Steinsland har et tydelig budskap i sitt ferske innlegg på NBFs bloggside.
Nå må bilbransjen tenke langsiktig og ta inn lærlinger.
Selv om mange virksomheter opplever en krevende markedssituasjon, oppfordrer Norges Bilbransjeforbund bedriftene til å fortsette å ta inn lærlinger. Ifølge forbundet er dette avgjørende for å sikre fremtidens kompetanse i bransjen.
NBF viser til både medlemsdialog og NHOs medlemsundersøkelse, som peker på svake markedsutsikter og presset økonomi i mange bedrifter.
Samtidig understreker forbundet at bilbransjen er i en teknologisk omstilling som gjør behovet for nye fagarbeidere større enn noensinne.
Forbundet advarer mot å redusere antallet læreplasser. Færre lærlinger kan svekke rekrutteringen til bilfagene og gjøre det vanskeligere å dekke fremtidige kompetansebehov, særlig ettersom fagarbeidere også er attraktive i andre bransjer.
NBF peker på at lærlingtilskuddet dekker en betydelig del av kostnadene, at lærlinger kan bli produktive relativt raskt, og at bedriftene samtidig får mulighet til å utvikle kompetanse og bedriftskultur internt. Forbundet minner også om at en læreplass ikke innebærer noen plikt til fast ansettelse etter endt læretid.
Oppfordringen til medlemsbedriftene er klar: Fortsett å ta inn lærlinger – både for å sikre egen tilgang på kompetanse og for å gi unge en vei inn i bilbransjen.
Polestar retter nå den strategiske satsingen enda tydeligere mot Europa, som står for nær 80 prosent av selskapets globale detaljsalg. Samtidig forbereder bilprodusenten lokal produksjon av fremtidige modeller i Europa.
Bakgrunnen er at det amerikanske handelsdepartementet ikke har gitt Polestar tillatelse til å selge nye modeller i USA fra og med modellår 2027 under det gjeldende regelverket for tilkoblede kjøretøy.
Selskapet vil fortsatt selge eksisterende lager av Polestar 3 og Polestar 4 i USA, og opprettholde service- og ettermarkedstilbudet for amerikanske kunder.
I første kvartal 2026 kom hele 94 prosent av Polestars globale salg utenfor USA.
– Bilindustrien går inn i en ny fase preget av regionale markedsdynamikker. Vår strategi gjenspeiler dette, med Europa som vår viktigste vekstmotor og planer om å produsere Polestar 7 i Europa, sier konsernsjef Michael Lohscheller.
- Rekordsalget i 2025 og første kvartal 2026 viser at vi er på rett vei, samtidig som vi lanserer oss i flere europeiske markeder i år, sier han.
Polestar opplyser samtidig at selskapet vil fortsette å investere i markeder med vekstpotensial, blant annet i Sørøst-Asia, Øst-Europa, Latin-Amerika og Canada.
Selskapet peker også på en offensiv modellplan de kommende årene.
Leveransene av den nye Polestar 5 starter i løpet av sommeren, en ny variant av Polestar 4 lanseres i andre halvår, en helt ny Polestar 2 kommer i 2027, før den kompakte SUV-en Polestar 7 følger etter.
Statens vegvesen har lansert en ny digital løsning som gjør det mulig for verksteder å kvittere ut kontrollmangler direkte mot myndighetenes systemer.
Med den nye løsningen får verksteder tilgang til kontrollsedler via vegvesen.no og kan registrere at feil er utbedret digitalt. Når manglene kvitteres ut, oppdateres etterkontrollen automatisk hos Statens vegvesen.
– Vi gjør det både enklere og tydeligere å følge opp mangler etter kontroll. Verkstedene får en mer sentral rolle i oppfølgingen, samtidig som sporbarheten blir bedre, sier Tron Ersvik i Statens vegvesen.
Løsningen er integrert med verkstedregisteret, og verkstedene kan kun kvittere ut mangler innenfor egne godkjenninger. Feil som krever myndighetsgodkjenning må fortsatt håndteres av Statens vegvesen.
Ifølge Vegvesenet vil ordningen gi raskere oppfølging etter kontroller, redusere risikoen for feil og gi bedre dokumentasjon gjennom hele prosessen.
– Med digital sporbarhet får vi et helt nytt og bedre grunnlag for kontroll og oppfølging, sier Ersvik.
Den nye løsningen er en del av Vegvesenets arbeid med å digitalisere oppfølgingen av kjøretøy etter trafikkontroller og styrke etterlevelsen av regelverket.
Den Sulland-eide importøren Electric Way lanserer en kampanje der kunder som kjøper ny Dongfeng Box, Dongfeng Vigo eller Voyah Courage får inkludert hurtiglading hos Mer det første året.
Tilbudet gir en månedlig ladesaldo på 1.400 kroner i 12 måneder, tilsvarende en samlet verdi på 16.800 kroner.
Saldoen kan brukes i Mers ladenettverk i Norge og Sverige, som i Norge omfatter mer enn 1.100 hurtigladere fordelt på over 250 lokasjoner.
– Vi ønsker å gjøre elbilhold enklere og mer forutsigbart. Med lading inkludert det første året får kundene én ting mindre å tenke på, samtidig som de får tilgang til et av Nordens største ladenettverk, sier markedssjef Heidi Aasen i Electric Way.
Ifølge selskapet vil den inkluderte ladingen dekke et normalt årlig kjøremønster for de fleste norske bilister. Basert på modellenes WLTP-forbruk tilsvarer ladekreditten mellom rundt 13.000 og 17.000 kilometer kjøring i løpet av ett år.
Kampanjen gjelder i perioden 17. juni til 31. juli 2026, så langt beholdningen rekker.
Bilene selges gjennom Sulland-, Motor Forum-, Glommen Bil- og Gudim Bil-forhandlere.
Meko har økt utvalget av reservedeler og biltilbehør på e-handelsplattformen Mekster med nær 130 prosent siden årsskiftet.
Sortimentet teller nå rundt 160.000 produkter, samtidig som plattformen er lansert i Finland og Danmark.
Dermed er Mekster nå tilgjengelig i alle de nordiske landene.
– Nå er vi til stede i hele Norden, noe som er en milepæl i arbeidet med å bli en ledende nordisk destinasjon for bilister som ønsker å handle reservedeler, tilbehør og verkstedprodukter på nett, sier Mekster-sjef Marcus Fredriksson.
Samtidig introduserer Mekster nye KI-funksjoner som skal gjøre det enklere for kundene å finne riktige deler. Ifølge selskapet kan løsningen gi mer presise anbefalinger og råd enn tradisjonelle søk basert på registreringsnummer alene.
– Den nye KI-løsningen er nok et eksempel på at Meko ligger langt fremme teknologisk. Målet er enkelt: å hjelpe kundene våre på best mulig måte, sier Fredriksson.
Både Tesla Model 3 og Model Y står utstilt i lokalene.
Ifølge Tesla vil butikken være åpen frem til 31. august og bemannes av ansatte fra selskapets avdelinger i Ålesund og Molde.
Bilprodusenten opplyser at etableringen skal gjøre det enklere for lokalbefolkningen, tilreisende og forbipasserende å bli kjent med Tesla og modellutvalget.
Det blir også mulig å prøvekjøre Model 3 og Model Y i senterets åpningstid. Tesla tilbyr både bemannede og selvbetjente prøvekjøringer gjennom selskapets digitale løsning.
Politiets fellestjenester (PFT) har inngått avtaler med Volvo Car Norway og Bertel O. Steen om levering av nye patruljebiler til norsk politi i perioden 2027–2033.
Den samlede kontraktsverdien er på 1,1 milliarder kroner.
Avtalene omfatter Volvo XC60 T8 som ordinær patruljebil og Mercedes-Benz Vito 124 Tourer Pro 4M som cellebil. Til sammen fem leverandører deltok i konkurransen.
– De nye kontraktene sikrer politiet tilgang til kritisk viktig materiell i en tid preget av økt usikkerhet og rask endring. Samtidig gir kontraktene forutsigbarhet for både politiet og leverandørene i hele kontraktsperioden, sier direktør Helge Clem i PFT.
Kjøretøyene er valgt etter omfattende testing, der det blant annet er lagt vekt på kjøreegenskaper, komfort, sikkerhet og operativ egnethet. Brukere fra flere politidistrikter og fagmiljøer har deltatt i testarbeidet.
– Vi er stolte over at politiet igjen har valgt Volvo som leverandør av uniformerte patruljebiler. Dette bekrefter Volvos posisjon innen sikkerhet, trygghet og kvalitet, sier administrerende direktør Martin Persson i Volvo Car Norway.
Også Bertel O. Steen er fornøyd med tildelingen.
– Vi er stolte over at politiet velger Mercedes-Benz Vito som cellebil for inntil syv år. Det er en anerkjennelse av kvaliteten, sikkerheten og driftssikkerheten som våre kjøretøy leverer for krevende operativ bruk, sier Thorbjørn Myrhaug, direktør for Mercedes-Benz Norge.
Arbeidet med prototyper starter etter sommeren, og de nye politibilene skal kunne bestilles fra våren 2027.
PFT varsler samtidig en ny anbudskonkurranse til høsten for andre typer patruljebiler, blant annet til hundetjenesten, innsatsledere og utrykningsenheter.
Hedin Mobility Group har utnevnt Ola Sjölander til ny konsernfinansdirektør (CFO). Han tiltrer stillingen 17. august og etterfølger Per Mårtensson, som går over i en rådgivende rolle som Senior VP Finance.
Sjölander kommer fra stillingen som global regional CFO i Polestar og har tidligere hatt flere ledende finansroller i Volvo Cars, blant annet som CFO for Americas, CFO i Sverige og leder for finans i selskapets kommersielle virksomhet.
– Ola har en solid bakgrunn fra den internasjonale bilindustrien og bred erfaring med finansiell ledelse og styring. Hans kompetanse blir et viktig bidrag i arbeidet med å videreutvikle Hedin Mobility Group som et sterkt europeisk mobilitetskonsern, sier konsernsjef Anders Hedin.
Som ny Group CFO får Sjölander det overordnede ansvaret for konsernets finansielle styring og blir en del av konsernledelsen.
Per Mårtensson fortsetter i konsernet som Senior VP Finance, med ansvar for å støtte den nye finansdirektøren og bidra med strategisk rådgivning innen økonomi og virksomhetsstyring.
– Hedin Mobility Group har en sterk posisjon i den europeiske mobilitetssektoren. Jeg ser frem til å bidra til videre utvikling av konsernet med fokus på lønnsom vekst, sier Ola Sjölander.
Det hører til sjeldenhetene at en bilimportør bruker millionbudsjett på å fortelle folk at de ikke skal kjøre bil. Men i forbindelse med fotball-VM gjør Kia Bil Norge nettopp det.
Som offisiell VM-sponsor har Kia valgt å fylle annonseflater med bilder av parkerte biler og humoristiske oppfordringer om å la bilen stå, dersom feiringen innebærer alkohol.
«La bilen stå om du drikker Bordeaux» er ett av budskapene før kampen mot Frankrike. Før Senegal-kampen lyder oppfordringen: «VM, drikke, kjøre ikke!». Og mot Irak minner Kia om at «Slår vi Irak, må nok mange sitte bak».
Bak de ordspillpregede kampanjene ligger et alvorlig budskap. Kia ønsker å bruke VM-feberen til å minne folk på farene ved promillekjøring – både samme kveld og morgenen etter.
– Vi kunne brukt plassen på å vise fram biler og fortelle at vi sponser VM. I stedet ønsket vi å bruke den til noe nyttig, sier kommunikasjonssjef Christian Lagaard i Kia Bil Norge.
Kampanjen er utviklet i dialog med blant andre Av-og-Til, Actis, Blå Kors og Trygg Trafikk, og rulles nå ut på TV, radio, nett og gjennom profilering på demobiler hos forhandlere.
Kia lokker også med en konkurranse der heldige vinnere kan få privatsjåfør til VM-kveldene. Budskapet er enkelt: Fest gjerne – men la bilen ta pause til fløyta har gått og promillen er borte.
Sammendraget er laget ved hjelp av KI, kvalitetssikret av Bilbransje24s journalister.
Et knapt flertall på Stortinget stemte i går mot et forslag om å utrede konsekvensene av nedstengingen av 2G-nettet i 2027.
Bilbransjen og flere trafikksikkerhetsaktører mener beslutningen kan få alvorlige følger for både trafikksikkerhet og beredskap.
Bakgrunnen er at opptil 700.000 biler på norske veier er avhengige av 2G-nettet for at det automatiske nødvarslingssystemet eCall skal fungere. Systemet varsler nødetatene automatisk ved alvorlige ulykker og er innført som et viktig trafikksikkerhetstiltak.
Forslaget om en helhetlig utredning av konsekvensene ved 2G-avviklingen fikk støtte fra FrP, Sp, SV, Rødt, KrF og Venstre, men falt med knapp margin i Stortinget.
I en felles uttalelse uttrykker Norges Bilbransjeforbund, Bilimportørenes Landsforening, Autobransjens Leverandørforening, OFV, Trygg Trafikk, Trafikkforsikringsforeningen og Personskadeforbundet LTN sterk bekymring. Organisasjonene mener det er uforsvarlig å avvikle 2G-nettet uten først å kartlegge konsekvensene og vurdere kompenserende tiltak.
Bransjen peker samtidig på at utviklingen i ulykkestallene allerede viser at Norge ligger bak målet om å redusere antall drepte og hardt skadde i trafikken innen 2030. De frykter at bortfall av eCall-funksjonalitet i et stort antall kjøretøy kan gjøre det vanskeligere å nå nullvisjonen.
Organisasjonene oppfordrer derfor regjeringen til å ta initiativ til en egen utredning, selv om Stortinget ikke vedtok forslaget, og varsler at de vil følge det videre arbeidet på EU-nivå tett.
Sammendraget er laget ved hjelp av KI, kvalitetssikret av Bilbransje24s journalister.
Polestar blir hovedpartner for Oslo Maraton – og stiller med det «til start» på syv løp i Norge i 2026.
Polestar har siden 2022 vært hovedpartner for Göteborgsvarvet i Sverige, kjent som verdens største halvmaraton. Nå utvides løpssatsningen til Norge.
I 2026 samarbeider Polestar med Fornebuløpet, Trondheimsstafetten, Midnight Sun Marathon, Runway Lillestrøm, CF-løpet, Trondheim Maraton og Oslo Maraton.
- Løpere og Polestar har mye til felles. Dagens løpere måler hvert hjerteslag, analyserer hvert steg og optimaliserer hver kilometer for å bli bedre. Den samme mentaliteten ligger tett på hvordan vi jobber med bilene våre, sier Joakim Lien, Head of Marketing & Communications i Polestar Norge.
- Vi deler de samme verdiene og gleder oss til å vise dette med Oslo Maraton i spissen av vår satsning på løp i Norge
Polestar beskriver satsningen som en del av arbeidet med å posisjonere Polestar overfor en målgruppe som er opptatt av måling, innovasjon og fremgang.
- Polestar utfordrer sine data for å hele tiden bli bedre og bedre. Dette tester motivasjon, tålmodighet, og utholdenhet i likhet med opptreningen til et løp. Som samarbeidspartnere har vi mye til felles og er glade for å ha med oss Polestar i en flerårig avtale sier Edwin Ingebrigtsen, Race Director i Oslo Maraton.
Etter nær 10 år hos Tesla Norway har Dag Johansen «meldt overgang» til Volvo Car Stor-Oslo.
Der tiltrådte han i forrige i stillingen som leder Servicemarked.
Johansen startet sin karriere i bilbransjen 1996, som mekaniker hos Bertel O. Steens avdeling på Stabekk.
Fra 2001 jobbet han i Møller Bil, før han i 2012 gikk til stillingen som Service Manager hos Birger N. Haug.
I 2017 begynte Johansen som Service Manager i Tesla Norway, hvor han også har vært Senior Service Manager og Area Service Manager for flere sentrale områder i Norge.
Fra 1. juni får over 500.000 NAF-medlemmer tilgang til medlemsfordeler og kampanjer på dekk og dekktjenester gjennom et nytt samarbeid med Vianor.
Det skriver partene i en melding.
Avtalen gjelder i hele Vianors landsdekkende nettverk med 65 servicesentre og partnerverksteder.
– NAFs medlemmer utgjør rundt 25 prosent av den privateide bilparken i Norge. Med Vianor som partner vil flere av våre medlemmer få tilgang til støtte og ekspertise, blant annet i overgangen til elbil, sier Henrik Lindblad, direktør for medlemskapstjenester i NAF.
Vianor beskriver avtalen som et viktig partnerskap.
– Sammen med NAF kan vi tilby norske sjåfører kvalitetsdekk og pålitelige servicetjenester over hele landet, samtidig som vi støtter overgangen til en mer elektrisk bilpark, sier Kenneth Karlsen, forretningssjef for B2C i Vianor.
Partene opplyser at samarbeidet også skal omfatte kompetanse- og kunnskapsdeling innen bilhold og trafikksikkerhet.
Oppdatering:
I den opprinnelige versjonen av denne meldingen sto det at samarbeidet også omfattet verkstedtjenester. Både NAF og Vianor har de siste årene satset tungt på verkstedtjenester, og er på mange måter konkurrenter i det markedet.
Informasjonen kom fra den opprinnelige pressemeldingen sendt ut av Vianor og NAF.
I dag, 3. juni klokken 09.43, er saken oppdatert etter ny, korrigert melding fra Vianor. Verkstedtjenester er ikke en del av medlemstilbudet.
Den norske Hyundai-importøren kutter prisene på Ioniq 5, og gir kundene to rabatt-valg:
Enten en direkte prisreduksjon på 75.475 kroner, eller
En rabatt på 55.475 kroner kombinert med en kampanjerente på 0,99 prosent
- Dette gir kundene større fleksibilitet til å velge det tilbudet som passer best for deres behov, enten de ønsker lavest mulig pris eller en forutsigbar og kjempegunstig finansiering med lav rente.
Det sier kommunikasjonsdirektør Øyvind L. Knudsen i Hyundai Motor Norway.
Kampanjen gjelder fra 0 kroner i innskudd, og gjelder lagerbiler i en avgrenset periode, ifølge importøren.
Adserø Bil AS åpner et nytt bilanlegg på Ranheim. Investeringen på over 70 millioner kroner skal gi økt kapasitet innen salg, service og verkstedtjenester.
Siden Adserø Bil ble MG-forhandler i 2020 har selskapet levert mer enn 2.150 nye MG-biler til kunder i Trondheimregionen.
Daglig leder Ketil Adserø beskriver satsingen som en investering i fremtiden og understreker selskapets sterke tro på både MG-merkevaren og videre vekst i det norske elbilmarkedet.
I et intervju med Bilbransje24 i august 2024 sa Adserø at anlegget skal eies av Adserø Bil og Nardo Bil i fellesskap.
- Vi har etablert et eiendomsselskap hvor eiersitsen blir 51 prosent Nardo Bil, mens vi har de resterende 49 prosent av aksjene i eiendomsselskapet, sa Adserø.
Også importøren Norwegian Mobility Group fremhever investeringen som et viktig signal om tillit til merkevaren.
Ifølge daglig leder Petter Søndergaard viser satsingen at Adserø Bil ser både potensial og lønnsomhet i MG, samtidig som forhandlerens sterke posisjon i Trondheimsregionen trekkes frem som en viktig styrke.
Anlegget åpnet dørene 1. juni, mens den offisielle åpningsmarkeringen arrangeres 10. og 11. juni.
Sammendraget er laget ved hjelp av KI, kvalitetssikret av Bilbransje24s journalister.
Xpeng har inngått en sponsoravtale med Norsk Toppfotball (NTF) og blir offisiell bilpartner for Eliteserien.
Avtalen er blant bilmerkets største sponsorsamarbeid i Norge og gjør samtidig Xpeng til den første sentrale bilpartneren for norsk toppfotball på flere år.
Samarbeidet skal gi Xpeng synlighet både digitalt og på arenaer over hele landet, med aktiviteter i fanzoner, supporterarrangementer, bilutstillinger og kundeaktiviteter i samarbeid med lokale forhandlere. Målet er å komme tettere på publikum og gi supportere mulighet til å oppleve merkets teknologi og modellutvalg.
Ifølge Xpeng Norge er avtalen en del av selskapets langsiktige strategi for å styrke merkevaren i et av selskapets viktigste europeiske markeder. Norsk Toppfotball peker på innovasjon og fremtidstenkning som sentrale fellestrekk mellom partene.
Samarbeidet omfatter også nasjonale møteplasser og kommersielle aktiviteter med fokus på supporteropplevelser, synlighet og bærekraftig mobilitet gjennom Eliteseriens 2026-sesong.
Sammendraget er laget ved hjelp av KI, kvalitetssikret av Bilbransje24s journalister.
Administrerende direktør Jens Haugland i Norsk Toppfotball og managing director Claes Persson i Xpeng Norge
For både Mercedes-Benz og Smart budsjetteres det med en betydelig salgsvekst i 2026.
- I år ender
vi på rundt 6.000 Mercedes-Benz personbiler sier Thorbjørn Myrhaug til Bilbransje24.
Han er leder for den norske Mercedes-importøren, og ser
seg godt fornøyd med hva det norske forhandlernettet har fått til i år.
- Forhandlerne
har klart å utnytte de mulighetene vi har hatt, og spesielt sett i lys av at vi
ikke har hatt noen nye modellanseringer på en stund. Det har vært en skikkelig
dugnad hele veien.
Han legger
også til at forhandlerne har vært godt til å ta ut potensialet på varebilene
Viano og Vito.
Vi har en veldig positiv utvikling i ordrereserven
Thorbjørn Myrhaug
- Hva er
salgsmålet for Mercedes-Benz personbiler i 2026?
- Vi har
som mål å klare 4 prosent markedsandel. Så vet vi ikke helt hvor markedet ender
med alt som har skjedd rundt innføringen av elbilmoms.
- Bertel O. Steen som
konsern har foreløpig lagt til grunn et personbilsalg i 2026 på 180.000 biler.
Ender vi der skal Mercedes-Benz selge 7.200 biler. Blir totalmarkedet mindre vil
selvsagt også vårt salg gå ned, sier Myrhaug.
Flere nye
modeller
I
motsetning til i år vil den norske Mercedes-organisasjonen får god drahjelp av
flere nye modeller i 2026.
- Det blir
en skikkelig bonanza i 2026. Nye GLB og GLC vil trolig stå for mellom 65 og 70
prosent av salget neste år, sier Myrhaug.
- Vi får også en ny C-klasse og ny GLA samt noen oppgraderinger
på andre modeller.
Myrhaug
peker også på at utgangspunktet for 2026 er vesentlig bedre enn for et år
siden.
- Vi har
en veldig positiv utvikling i ordrereserven. Den er vesentlig større nå enn for
et år siden.
- Skal dere
fortsette å tilby fossile versjoner av «versting-modellene»?
- Vi
tilbyr det kundene vil ha. Et eksempel på det er at Vito på hvite skilt er en
fossilbil.
Forhandlernettverket
Mercedes-importøren
opererer med tre ulike nivåer når det gjelder forhandlerrepresentasjon.
Ullevål og Lørenskog selger omtrent like mange nye biler, og er de to desidert største forhandlerne vi har
Thorbjørn Myrhaug
- Urban er
det høyeste nivået. Her har vi to forhandlere. Det er BOS Ullevål og BOS
Lørenskog, sier Myrhaug.
- Begge selger omtrent like mange nye biler, og er de to desidert største
forhandlerne vi har.
- Kan det
bli flere Urban-forhandlere, eksempelvis i Bergen og Trondheim?
- Nei,
investeringsbehovet for stort til å forsvare flere Urban-konsepter, sier
Myrhaug.
Det neste
nivået er Rural. Her er kravet til antall utstillings- og demobiler vesentlig
lavere enn for Urban. Totalt finnes det 15 slike forhandlere i Norge.
- Den
siste gruppen er Satellitt. Disse forhandlerne er lagt inn under Rural, sier han.
Importøren
tok for et par år siden grep for å redusere antall forhandlere, oppsigelsestiden
utløp den 30. november i år.
- Hvor mye
salgsvolum tror du at Mercedes-Benz taper på at dere reduserte antall punkter i
nettverket?
- I det
lange løp tror jeg ikke vi vil tape noe. Vi får kanskje en liten nedgang til å
begynne med, men over tid kommer vi ikke til å se noen vesentlig effekt.
- Vi er
overrepresentert i forhold til konkurrentene, sier direktøren.
I antall forhandlere er vi overrepresentert i forhold til konkurrentene
Thorbjørn Myrhaug
Han minner
om at alle forhandlerne tidligere var fullverdige forhandlere.
- Nå har
vi satellitter, som reduserte investeringsbehovet.
- Foreligger
det noen planer når det gjelder CI-standard hos forhandlerne?
- Det er
fortsatt utvikling av MAR20x-standarden. Denne ble påbegynt for flere år siden,
og den første forhandleren som fikk denne var BOS Lørenskog desember 2019.
Det er nå
22 av forhandlere som er på nå. De betyr i praksis at alle de store forhandlerne
med unntak av Kristiansand har denne standarden. Teknisk Bureau i Tromsø er blant
de forhandlerne som blir oppgradert neste år.
- Totalt er det fem forhandlere som
skal være ferdige i 2026, og samtlige forhandlere forventes å være i henhold
til MAR20x innen utgangen av 2028, sier Myrhaug.
Ifølge
Myrhaug er skal investeringer i en ny CI-standard normalt avskrives over åtte
år.
Servicemarkedstiltak
Mercedes-importøren
gjør flere tiltak for å beholde eldre bilpark på merkeverkstedene.
- Vi har et
pågående program på GLC som er 7 år eller eldre, og EQC med fastpris på
verkstedene for å lage attraktive pakker. Dette er en del av en konserndrevet
strategi for alle våre merker, sier Myrhaug.
Han sier
samtidig at Mercedes-Benz har noe høyere lokalitet til merkeverkstedene enn de
øvrige merkene hos Bertel O. Steen.
- Det har nok
noe med prisnivået på bilene å gjøre.
- Hva kan
du generelt si om forhandlermarginene?
Målet neste år er 1.600 Smart
Thorbjørn Myrhaug
- De må vi
forsvare så godt vi kan, og det er ingen tvil om at over tid er vi nødt til å
øke disse så godt vi kan.
- Hvor
stor andel av salget til Mercedes-Benz går gjennom den egeneide forhandlerkjeden
Bertel O. Steen Detalj?
- Rundt 75
prosent.
Gir
gass med Smart
Til og med
14. desember i år har Smart registrert 86 biler. Neste år skal salget kraftig
opp.
- Hvor vi
ender med Smart i år er jeg usikker på. Målet neste år er 1.600 biler, fordelt
på 13 forhandlere. Med disse dekker vi 94 prosent av Norge, sier Myrhaug.
På litt
sikt skal kanskje servicemarkedsdekningen økes noe, men det må komme som en
konsekvens av økt bilpark, mener Myrhaug.
- Det har
vært noen år hvor Smart ikke har hatt noen biler, men neste år blir #5 den mest
solgte modellen. Interessen denne modellen har skapt har dratt med seg #1 og
#3, Kanskje spesielt førstnevnte.
- Rundt 70
prosent av totalsalget neste år. Dette er Norges-bilen, som har alt til en
konkurransedyktig pris. I tillegg representerer bilen liten konkurranse mot Mercedes-Benz.
Smart er
et av ytterst få bilmerker som har agentmodell.
- Hvordan
fungerer agentmodellen på Smart?
- Forhandlerne
er fornøyde, og dette er en fullverdig agentmodell, sier Thorbjørn Myrhaug.