Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

An Ho er leder for Nio i Norge.

Nio: Slik bereder de grunnen for fortsatt drift i Norge

De store tapene i Nio Norway fortsetter. Toppsjef An Ho mener dette er forklaringene på hvorfor salget ikke tar seg opp.

Publisert

I fjor fikk Nio Norway et resultat før skatt på minus 251 millioner kroner.

Tapene fortsetter med i samme takt i år, bekrefter An Ho til Bilbransje24.

Tapene i år blir trolig i samme størrelse som i 2024. Det kan ikke fortsette

An Ho

Han er daglig leder i Nio Norway AS.

Det betyr at Nio siden oppstarten i 2021 har tapt rundt en milliard kroner på sin satsing i Norge.

- Tapene i år blir trolig i samme størrelse som i 2024. Det kan ikke fortsette. Vi er en del av Nio Group, og Nio har et langsiktig perspektiv for tilstedeværelsen i Norge , sier Ho.

- Å overleve er det viktigste

I forbindelse med presentasjon av tredje generasjon av toppmodellen ES8 i Kina nylig, sa Nios toppsjef William Li at selskapet må prioritere hardt, og at å «overleve er det aller viktigste».

Den norske Nio-sjefen sier at det er mange potensielle kunder som tror at Nio har store finansielle problemer.

- Det er mange som tror at vi er på gyngende grunn, og er i ferd med å gå konkurs. Det er overhodet ikke tilfelle. Mange tror at vi kan være i samme posisjon som Fisker. Det er ikke sant, sier Ho.

Gjennom året har Nio tatt grep med å redusere antall ansatte i Norge, og fått bedre kostnadskontroll.

- Siden nyttår har vi redusert antall ansatte med rundt 10 prosent, eller 12 til 13 årsverk, sier Ho.

Salgssvikt i år

Til og med august i år har Nio registrert 247 nye personbiler, mot 537 på samme tid i fjor. Det er en reduksjon på 54 prosent.

- Salgssvikten er en kombinasjon av flere ting. Markedet er tøffere enn noensinne, sier Ho.

- Det kommer stadig nye konkurrenter. Prisposisjoneringen vår er fortsatt ganske høy. 

- Hvis vi sammenlikner med samme periode i fjor, hadde vi da en stor satsing på taxi. Vi har ikke EL7 lenger i markedet, og EL8 er ikke sammenlignbar med ES8, sier han.

Nio var i fjor Norges nest største bilmerke på levering til taxi. Mer enn halvparten av alle bilene Nio utleverte i 2024 var til drosjemarkedet (477 av totalt 890 biler).

Det er dessverre altfor få som kjenner til Nio, og til batteribyttesystemet vårt

An Ho

I år har Nios salg til taxi gått kraftig tilbake og denne kundegruppen utgjør nå en tredel av merkets salg på totalt 247 biler så langt i 2025.

For lite synlige

Ho medgir at Nio ikke er synlige nok i Norge.

- De som tester våre produkter er kjempefornøyde, men det er dessverre altfor få som kjenner til Nio, og til batteribyttesystemet vårt. 

- Det er mange som tror at de bare kan bytte batteri, og ikke lade batteriet. Det tror jeg også er noe av grunnen til at vi ikke havner på shoppinglisten, sier han.

Nio er i disse dager i ferd med å lansere «billigmerket» Firefly. I de opprinnelige planene var målet å selge rundt 500 Firefly fra introduksjonen og ut året.

- Står fortsatt ambisjonen om å selge 500 Firefly i år?

- Dette er fortsatt ambisjonen, men det er tvilsomt at vi klarer det i år. Vi klarer nok neppe mer enn 200. Utfordringen er tilgangen på biler, sier Ho.

Han vil ikke si noe om høstens salgsmål for Nio.

- Vi har noen planer, og skal gjøre noen salgsstunt. Jeg vil ikke si noe om målene for disse aktivitetene nå, sier An Ho.