Bruktbil-forretning i Østfold konkurs

Slutt for bruktbilselskapet som tidligere har drevet med god lønnsomhet.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Autonavia AS ble i går meldt konkurs i Søndre Østfold tingrett.

Selskapet drev med kjøp og salg av bruktbiler, fra lokaler i Stabburveien i Fredrikstad, rett over veien for Motor Forum.

Det ble etablert i 2016 og eies av Sajad Mohammed Hussein Abud, som også er daglig leder.

Siste leverte regnskap viser at selskapet omsatte for drøyt 58 millioner i 2022 (69 millioner i 2021).

Resultat før skatt ble 85.000 kroner, en kraftig nedgang fra drøyt 1,8 millioner året før.

Egenkapitalen var ved utgangen av 2022 på 4,8 millioner. Ifølge regnskapene sysselsatte Autonavia fem årsverk.

I forbindelse med årsregnskapet 2022 skriver Autonavias revisor, Plankebyen Revisjon:

«Selskapets har ikke behandlet skattetrekksmidler i henhold til Skattebetlingsloven …» og «Selskapets årsregnskap er avlagt etter utløpet av lovens frist for avleggelse av årsregnskap.»

Ole Magnus Karlsen i Berggren advokatfirma er oppnevnt som bostyrer.

Første skiftesamling blir holdt 05. september kl. 09:00 i Søndre Østfold tingrett, og gjennomføres som telefonmøte.

Flere bilbransjekonkurser i juni

Totalt ni aksjeselskap i bilbransjen («Handel med og reparasjon av motorvogner») gått konkurs i perioden 1. til 9. juni i år. Det er tre flere enn de samme dagene i juni i fjor.

Den største bilbransje-konkursen så langt denne måneden har vært Fisker Norway AS, som ble meldt konkurs 3. juni.