Arne Fosen er havnedirektør i Drammen Havn.

Klare vekstambisjoner for Drammen Havn

Om havnedirektør Arne Fosen får oppfylt sitt mål, er helt avhengig av hva én aktør velger å gjøre. 

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Drammen Havn

Drammen Havn AS eies av Drammen Kommune (64 %), Lier Kommune (18 %) og Asker Kommune (18 %).

Import av biler startet i 1964 og rekorden ble satt i 2022 med nær 122.000 biler. Leverer også lagring, PDI og andre tjenester.

Omsatte for 81 millioner i 2023, med en driftsmargin på 6,7 prosent. Har et uttalt mål om å omsette for over 100 millioner innen 2023, med en driftsmargin på 25 prosent.

I 2022 nådde importen av biler over Drammen Havn «all time high» med 121.649 biler. I 2023 ble det nesten 16.000 færre (-15 %).

- I fjor ble det importert 105.728 biler over havna, men vi har mål godt over dette på sikt, sier Arne Fosen til Bilbransje24.

- Hvor mange biler tror du kommer over Drammen Havn i 2024?

- Det er det store spørsmålet. Vi tror det kommer til å ligge på nivå med fjoråret, og kanskje litt over, sier havnedirektøren.

I årsberetningen skriver Drammen Havn at de har seks overordnede mål frem mot 2024. Et av målene er beskrevet som følger:

«… mål om å kunne håndtere over 90 prosent av bilimportvolumene…»

- Hvor mange år tror du det vil være før Drammen Havn har 90 prosent av volumet av biler inn til Norge?

Det er helt avhengig av hva Harald A. Møller gjør.

Arne Fosen

- Det er helt avhengig av hva Harald A. Møller gjør. De bygger nå nytt importanlegg i Drammen, og hvis Møller flytter hele sitt volum hit er vi veldig tett på 90 prosent.

- Hvordan de kommer til å fordele importvolumet mellom Bekkelaget i Oslo og Drammen Havn må de selv svare på, sier Fosen.

- Bilbransjen er annerledes nå enn for fem år siden, med mange nye kinesiske aktører. Det er likevel ikke nå en andel på 90 prosent, om ikke Møller flytter det aller meste til Drammen Havn, sier han.

Mål om mer togtransport

- Hvor stor del av den fremtidige transporten av biler ut av Drammen Havn vil være på tog?

- I dag er andelen veldig lav, og det er stort sett bare biler som skal til Narvik og nordover som går med tog.

Fosen sier at andelen som går med tog også er veldig avhengig av prisen hos togselskapene.

- På litt lenger sikt er det realistisk at andelen biler som transporteres med tog kan bli opp mot 50 prosent. Forholdene i havnen ligger allerede i dag til rette for det.

- Gitt at prisen er riktig og det er tilstrekkelig med tilgang på passende togmateriell er målet realistisk. Rent praktisk er dette mulig uten at Drammen Havn må foreta noen ekstra investeringer, sier han.

Havnesjefen peker på at det er i første rekke store muligheter for togtransport på Bergensbanen, Dovrebanen og Nordlandsbanen. Fosen tror det er begrensede muligheter på Sørlandsbanen.

- Kanskje noe togtransport til Stavanger vil være mulig, men Kristiansand ligger for nærme Drammen til at det er aktuelt, sier han.

- I tillegg er det viktig å huske på at Østlandsområdet med rundt to millioner mennesker ikke vil få sine biler fraktet med tog, legger han til.

Utvider arealene

I dag er rundt 200 av totalt 450 mål på Drammen Havn avsatt til bilimport og klargjøring.

- Vi holder på med en utfylling på 30 mål til bilimport som vil være klar om et par år. Vi kan fylle ut ytterligere 80 til 90 mål, og på sikt vil vi ha rundt 300 mål til bil-logistikk.

- De siste 80 til 90 mål vil ta en del tid, da det er inntil 30 meter dypt der hvor vi skal fylle ut med masser i fjorden, sier Fosen.

- Hvor mye biler er det plass til på 230 mål?

- Det kan jeg ikke svare på. Vi regner rundt 20 kvadratmeter per bil, men i tillegg kommer veier og andre installasjoner.

Store ringvirkninger

I årsberetningen skriver Drammen Havn at rundt 40 prosent av totalomsetningen på drøye 81 millioner kroner er knyttet opp til import av biler.

- Hvis målet om 90 av importvolumet av biler nås i fremtiden, hvor stor andel av omsetningen vil dette representere?

- Det betyr at opp mot halvparten av vår omsetning vil være relatert til bilimport. Resten er containere og trevarer, stål og litt forskjellig. Vi har ingen enkelt varegruppe som er større enn bilimport sier Fosen.

Drammen Havn har 19 ansatte, men bilimporten totalt sett betyr mye.

- Vi har gjort ringvirkningsanalyser av hele havnen, og det er rundt 2.300 årsverk totalt knyttet opp til havnevirksomheten. 

- Det er ikke usannsynlig at halvparten er knyttet opp til billogistikk, sier direktøren.

- Hva er snittstørrelsen på bilskipene som nå kommer til Drammen Havn?

- Skipene er de samme, men antall biler per skip er betydelig redusert. I 2022 hadde vi ofte skip med over 2.000 biler, men det skjer ikke like ofte i dag. Nå er det mellom 800 og 900 biler per skip, og i gjennomsnitt har vi tre anløp i uken.

- Hvor lange blir bilene i snitt stående på Drammen Havn?

- Hos oss må bilene ut av mottaksområdet innen 48 timer. De bilene som ikke blir kjørt ut til forhandlerne eller importørens egne lager blir stort sett lagret på Lierstranda, men denne lagervirksomheten har ikke noe med Drammen Havn å gjøre, sier Arne Fosen.