Lotus' elektriske modeller, som SUV-en Eletre, kan bli 20 prosent dyrere i EU fra 4. juli.

Slik blir EUs nye straffetoll på kinesiske elbiler

Rammer alle elbiler produsert i Kina - og produsentene får differensierte tollsatser.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

EU har vedtatt en ny straffetoll på elbiler produsert i Kina.

Det skriver unionen i en pressemelding.

Bakgrunnen for de nye tollsatsene er EU-kommisjonens bekymring om hvorvidt elbil-produksjonen i Kina subsidieres til ulempe for bilprodusenter andre steder i verden.

I dag har EU en tollsats på 10 prosent for varer fra Kina. Den øker nå med 38,1 prosent for enkelte av elbil-produsentene.

De nye tollsatsene trer i kraft 4. juli, med mindre EU-kommisjonen kommer til en kollektiv enighet med kinesiske myndigheter.

Halvt år med undersøkelser

Det siste halvåret har EU-kommisjonen foretatt undersøkelser rundt elbil-produksjonen i Kina - og tollsatsene vil variere mellom elbil-produsentene, basert på i hvor stor grad de har samarbeidet med kommisjonen.

Fisker-trøbbel kan bli «redning»

Den østerrikske bilfabrikken Magna Steyr kan bli en kortsiktig løsning for en eller flere kinesiske produsenter som ønsker å omgå straffetollen.

Etter at Fisker havnet i alvorlig trøbbel har produksjonen av Fisker Ocean stanset ved fabrikken, og den ledige kapasiteten er flere kinesiske produsenter interessert i å benytte seg av. Det skriver Automotive News.

I tillegg har flere kinesiske produsenter i lengre tid sett på muligheten for å etablere produksjon i Europa. Lengst i dette arbeidet har BYD kommet, som i januar tegnet avtale om bygging av en ny bilfabrikk i Ungarn.

De nye tollsatsene kommer i tillegg til den eksisterende 10 prosent-satsen.

Tre av de største elbil-produsentene i Kina får følgende tollsatser:

  • BYD får en tollsats på 17,4 prosent
  • Geely får en tollsats på 20,0 prosent
  • SAIC får en tollsats på 38,1 prosent

EU-kommisjonen skriver at BYD har vært samarbeidsvillige - mens SAIC ikke har villet bidra.

Alle de tre bil-gigantene er på det norske og andre europeiske markeder. BYD under egen merkevare, Geely med Volvo, Polestar, Smart, Zeekr og Lotus, og SAIC med MG og Maxus. 

Øvrige bilprodusenter som ikke ønsket bidra til undersøkelsene får også 38,1 prosent tollsats, mens de øvrige som har vært samarbeidsvillige får en vektet gjennomsnittssats på 21 prosent.

EU-kommisjonen åpner også for at andre bilprodusenter kan søke om individuell vurdering, og navngir Tesla som en av produsentene som har søkt om dette.

Ikke i Norge

Norge er ikke en del av EUs tollunion, og derfor ikke forpliktet til å følge tollvedtak som fattes i Brussel.

- Innføring av toll på kinesiske biler er verken aktuelt eller ønskelig for denne regjeringen. 

Det sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) til NRK i dag.