Bilbransjens dager 2023:

Konferansier Marte Stokstad (t. v.) og HMS- og kvalitetssjef i NBF, Heidi Chr. Lund, kunne dele ut «Årets blinklys».

Gumpen Skade og Bilpleie vant «Årets blinklys»

Mottok prisen under kveldens Bilbransjens dager-middag.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Gumpen Skade & Bilpleie ble i kveld kåret til vinner av inspirasjonsprisen for bærekraft, «Årets blinklys»

Etter at de tre finalistene ble annonsert for to uker siden har avstemmingen mellom kandidatene vært uhyre jevn.

Totalt var det 1.002 som stemte, og vinneren fikk 37 prosent av disse.

Dette er noen av tiltakene Gumpens skadeanlegg har gjort:

  • Solcellepaneler på 2/3 av taket
  • Et fullverdig styrings- og driftssystem
  • En imponerende batteribank
  • Fjernvarme
  • Avanserte elbilladere
  • Overvannsfiltrering

Dette sier juryen om sin begrunnelse:

Den nominerte har tatt bærekraft på alvor og i etableringen av og byggingen av det nye karosseriverkstedet i Kristiansand har de fokusert på energibruk og materialvalg.

Gumpen Skade & Bilpleie AS har levert en veldokumentert og omfattende beskrivelse som ble presentert på en oversiktlig måte.

Juryen ble imponert over alle de ulike tiltakene de har gjort i forbindelse med etableringen, og de har en helhetlig og langsiktig tilnærming som juryen vektlegger.

Den aktive involveringen av de ansatte, som har vært engasjert både i planleggings- og gjennomføringsfasene, ble spesielt fremhevet. Det er de ansatte som vil bære frem og forvalte bærekraftsarbeidet som er lagt ned.

Gumpen Skade & Bilpleie AS har nylig etablert et nytt karosseriverksted med ambisjonen om å bli Norges mest bærekraftige.

De har tenkt bærekraft fra A-Å, helt fra tegnebordet og ut til drift.

Bygget ble offisielt åpnet i mars 2023, så det er for tidlig å måle den fulle effekten, men i perioden mars til september har solcellene produsert 150.000 kWt og har overgått forventningene.

Dette engasjementet gjenspeiles med fokus på energieffektivitet i hele byggeprosessen og i den påfølgende driftsfasen, materialvalg, avfallshåndtering, vannforbruk, teknologisk utvikling og ivaretakelse av alle tre bærekraftdimensjonene: det sosiale, miljømessige og økonomiske.

Tiltakene har gjort dem til en foretrukken partner for forsikringsselskaper og de har fått mye oppmerksomhet fra politikere, samarbeidspartnere og til og med konkurrenter. I tillegg har Gumpen Skade & Bilpleie AS integrert bærekraft dypt inn i sin kjernevirksomhet og er både ISO-sertifisert og Miljøfyrtårn.