Kåre Lunde er økonomisjef og medeier i Brennes Auto.

Brennes Auto nedskalerer nytt bilanlegg

Forhandleren sparer en tredjedel av de opprinnelige anleggskostnadene. Dette er hvordan Østfold-forhandleren har tenkt.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Opprinnelig skulle vi bygge 2.000 kvadratmeter bilanlegg i Stabburveien 7-9 i Fredrikstad, men nå nøyer vi oss med 1.700, sier Kåre Lunde til Bilbransje24.

Han er økonomisjef og medeier i Brennes Auto AS med hovedkontor i Sarpsborg. 

Forhandlerkonsernet består foruten hovedkontoret også av Brennes Auto Moss AS og Brennes Auto Fredrikstad AS. Det er sistnevnte som nå skal flytte inn i nytt anlegg.

- Hvor mye sparer dere på å nå nedskalere det nye anlegget i Fredrikstad?

- Det opprinnelige budsjettet var på rundt 30 millioner kroner, og nå ender vi kanskje opp på rundt 20 millioner kroner i ren anleggskost. Innredning og utstyr kommer i tillegg, sier Lunde.

Jeg tror nok at byggekostnadene har gått opp med mellom 15 og 20 prosent det siste året,

Kåre Lunde

Høye byggekostnader

Det tidligere navnet til dagens Brennes Auto Fredrikstad AS var Auto Råbekken AS. Forhandleren har hele tiden representert Hyundai og Mazda i byen.

Frem til årsskiftet holdt forhandleren til i Råbekksvingen 2, men flyttet midlertidig inn i Smørbøttaveien 4, i et anlegg de leier av Dahles Auto.

- I vårt midlertidige anlegg i Smørbøttaveien har vi ikke verksted, så nå må alle våre verkstedkunder levere bilen sin til forhandleren i Sarpsborg. Det nye anlegget skal stå ferdig ved årsskiftet, og da får vi også verksted på plass for forhandleren i Fredrikstad, sier Lunde.

Hvis vi i fremtiden får et behov for mer plass, kan vi bygge på med de kvadratmeterne vi nå har droppet,

Kåre Lunde

- Er det de «dårlige tidene» eller høye bygge-kostnader som gjør at dere nå reduserer størrelsen på anlegget?

- Det er uten tvil blitt veldig dyrt å bygge. I tillegg vil vi nok i fremtiden ikke ha behov for like store anlegg som før, sier økonomisjefen.

Sjefen for BOS Eiendom, Øivind Solbakken, sa til Bilbransje24 i forrige uke at bygge-kostnadene har steget med rundt 20 prosent i løpet av de siste 12 til 18 månedene. Dette er tall som Lunde kjenner igjen.

- Jeg tror nok at byggekostnadene har gått opp med mellom 15 og 20 prosent det siste året, sier han.

- Har dere vurdert å utsette hele byggeprosessen som følge av de høye bygge-kostnadene?

- Nei, det har vi ikke.

Lunde legger til at det «nye» bilanlegget i Stabburveien 7-9 nå bare blir en ombygging av et eksisterende bygg, mens de opprinnelige planene også inkluderte en påbygging, og dermed utvidelse av totalarealet.

- Hvis vi i fremtiden får et behov for mer plass, kan vi bygge på med de kvadratmeterne vi nå har droppet, sier han.

Importørene positive

Hverken Hyundai- eller Mazda-importøren har hatt noen innsigelser til at Brennes Auto har nedskalert de opprinnelige byggeplanene.

- Importørene har vist full forståelse for våre ønsker om å bygge mindre og rimeligere.

- Hva er det dere «ofrer» når anlegget nå blir nedskalert?

- Vi får et noe mindre verksted. Opprinnelig skulle vi ha 12 kjøretøyløftere på verkstedet. Nå blir det 9. I tillegg blir delelageret noe mindre enn først forutsatt, sier Lunde.

- Foreligger det noen planer om å ha flere merker inn i det nye anlegget i Fredrikstad?

- Vi har forhandler-kontrakten for Nissan i Fredrikstad, men har foreløpig konkludert med at det er for kostbart å innlemme dette merket i det nye anlegget. Enn så lenge dekker vi Nissan fra Sarpsborg, sier Kåre Lunde.