Gjensidige fester grepet på Tesla - ny topp for If på bruktbiler
Gjensidige har nå tatt over «tronen» fra Tryg/Enter på forsikring av nye Tesla, men på brukte biler er det If som har satt seg i førersetet.
Det ble forsikret til sammen 16.710 nye person- vare- og campingbiler i august. Det var 162 færre enn august i fjor (-1 %)
Av disse oppnådde Gjensidige 29,5 % markedsandel, som er 1,6 %-poeng høyere enn totalt i 2025. Denne måneden er selskapet for første gang også størst på forsikring av biler fra sin nye merke-partner Tesla.
If leverte nok en bra måned og ble nummer to med 21,8 % (+4,1 %-poeng) foran Fremtind (inkl. Eika) med 9,4 % (+0,4 %-poeng) og Tryg på fjerde med 7,3 % (-0,8 %-poeng).
Enter merker nå effekten av Teslas partner-bytte til Gjensidige står med kun 6,1 % i august – som er 8,7 %-poeng under det selskapet presterte i 2025.
Storebrand gjør en god måned med 4,5 % markedsandel - 1,0 %-poeng over fjoråret. Protector, som har levert høye andeler på nybil i år, landet på 4,1 %. Det er 0,3 %-poeng opp fra 2025.
If/Volvia oppnådde en samlet andel på 24,7 % denne måneden (21,2% totalt i 2025), mens Tryg/Enter endte på beskjedne 13,4 % (22,9 %).
Alle tall for forsikring av både nye og brukte biler (eierskifter) i denne saken omfatter personbiler, varebiler og bobiler.
Januar-august
Etter åtte måneder har Gjensidige en andel på 29,6 %. Det er 1,7 %-poeng over nivået i 2025.
If er nummer to med 18,1 % - opp fra 17,7 % totalt i fjor - foran Enter med 11,6 %, (-3,2 %-poeng).
Tryg er nummer fire med 8,6 % (+0,5 %-poeng), men pustes nå i nakken av Fremtind (inkl. Eika) som nå har 8,5 % (-0,5 %-poeng).
Møller-merkene: Tettere mellom Gjensidige og Tryg/Enter
Til sammen ble det registrert 3.808 nye biler av de fire Møller-merkene (Audi, Cupra, Skoda og Volkswagen) i juli. Det tilsvarer 22,8 % av alle nye person- og varebiler (inkl. campingbiler) som ble registrert denne måneden.
Gjensidige var den største leverandøren av forsikringene til disse merkene med 26,2 % i august. Tryg/Enter sto for 24,2 %, mens den tredje merkepartneren If løftet denne måneden andelen 12,4 %.
Gjensidige er også klart størst på Møller-merkene hittil i år, med 30,7 % (34,7 % totalt i 2025) foran Tryg/Enter med 23,8 % (21,6 %).
Til sammen har de tre partnerne forsikret 65,0 % av Møller-merkes totale registreringer av nye biler i år - mot 68,3 % totalt i fjor.
Brukte biler: If størst – igjen
Gjensidige har i mange år - og med god margin - vært det største selskapet på forsikring av brukte biler (ved eierskifter).
Men i juni gikk If til topps på tabellen med en markedsandel på 25,9 % - en «historisk høy» andel for If på brukte biler. Offensiven fortsatte med ny toppnotering på 26,0 % og delt 1. plass med Gjensidige i juli.
I august når If nye høyder med en markedsandel på 26,2 %.
Gjensidige er likevel fortsatt størst med 25,6 % hittil i år, men avstanden ned til If, som nå har 23,4 %, krymper.
Fremtind (inkl. Eika) oppnådde 17,8 % denne måneden og så langt i år er andelen 18,1 % - 0,9 %-poeng under nivået i fjor.
Tryg endte på 8,4 % i august og har 8,5 % etter åtte måneder. Det er 0,8 %-poeng under nivået i 2025. Storebrand landet på 6,2 % i august, og har 6,1 % hittil i år - 0,3 %-poeng lavere enn totalt i fjor.