Svenske Jovana Jovic (43) overtar som øverste leder for Volvo Car Norway AS.
Hun kommer fra stillingen som Head of Greece i Volvo Car Hellas, der hun har ledet selskapets virksomhet siden 2024.
Det skriver importøren i en melding i dag.
Jovic tiltrer stillingen 1. september 2026. Hun overtar etter Martin Persson, som ledet Volvo Car Norway fram til 1. juli i år.
Jovic har mer enn 20 års internasjonal erfaring innen strategi, forretningsutvikling, markedsføring og kommersiell transformasjon, og har hatt flere sentrale lederroller i Volvo Cars.
Før hun begynte i Volvo Cars jobbet Jovic nær ti år i Accenture, hvor hun hadde ulike roller innen strategi- og forretningsutvikling. Hun er utdannet ved Stockholm School of Economics og har spesialisert seg på vekststrategier, forretningstransformasjon og operasjonell utvikling.
De siste årene har Jovic ledet Volvo Cars' globale programmer for kommersiell transformasjon, før hun fikk toppjobben i Volvo Car Hellas.
– Jeg er stolt over å få muligheten til å lede Volvo Car Norway og ser fram til å bli en del av Volvo Cars’ nordiske region, sier Jovana Jovic.
- Norge er et viktig marked i både global og nordisk sammenheng, og en pionér innen elektrifisering. Jeg gleder meg til å bli kjent med teamet, forhandlerne og våre samarbeidspartnere, og til å videreutvikle Volvos sterke posisjon i det norske markedet.
Bred internasjonal erfaring
Jovana Jovic startet i Volvo Cars i 2016 og har hatt en rekke internasjonale lederstillinger. Hun har blant annet vært ansvarlig for global mediestrategi og markedsinvesteringer, samt ledet strategiarbeidet for global retail og direktesalgssatsingen Care by Volvo.
- Jovana er en leder med sterk strategisk kompetanse, bred internasjonal erfaring og dokumenterte resultater fra flere av Volvo Cars' viktigste satsingsområder. Gjennom sin karriere har hun vist en imponerende evne til å drive endring, utvikle vår kommersielle virksomhet og skape vekst i komplekse markeder, sier Johanna Minding Kriisa, Head of Nordics i Volvo Cars.
- I tillegg til å videreutvikle vår vellykkede satsing i Norge, vil Jovanas erfaring og perspektiver også være en viktig ressurs for den nordiske regionen og samarbeidet vårt her, sier Minding Kriisa.
- Unik posisjon i Norge og Norden
Volvo satt ny rekord i antall registrerte biler i 2025 med 14.032, og ble Norges tredje største bilmerke.
- Norge har en unik posisjon i bilindustrien og er et marked som ofte viser veien for resten av verden. Jeg ser frem til å bygge videre på det sterke fundamentet som allerede er etablert av den norske Volvo-handelen og til å bidra inn i vår nordiske satsing, som blir stadig viktigere for Volvo Cars, sier Jovic.
- Jeg er overbevist om at Jovana, sammen med det sterke norske teamet og våre forhandlere, vil bidra til å styrke Volvos solide posisjon ytterligere, både i Norge og Norden. Når vi kombinerer styrkene våre på tvers av markedene, kan vi utvikle oss raskere, samarbeide smartere og skape enda større verdi for kundene våre, sier Minding Kriisa.
Hermod Wallestad har fungert som midlertidig leder for det norske salgskontoret de siste månedene og fortsetter i sin rolle som direktør for forhandlerutvikling og servicemarkedet i Volvo Car Norway..