Bauda: - Det som funket i 1935 fungerer også i 2025
- Kundelojalitet bygges over år, i gode og onde dager, sier Thomas Evjenn i Bauda, som lar seg inspirere av hvordan forhandlerkonsernet har kommet seg gjennom tidligere utfordringer.
Torsdag 5. februar åpner Sulland Bilsenter et nytt bilanlegg i Alta.
Det nye anlegget på 1.900 kvadratmeter samler Ford, Hyundai og Mazda, bruktbilavdeling samt toppmoderne verkstedtjenester – alt på ett sted.
Anlegget vil ha 15 ansatte og er en tydelig satsing på Alta og regionen, skriver forhandleren i en melding.
- Dette er en viktig milepæl for oss. Med nye og moderne lokaler får vi bedre arbeidsforhold, større kapasitet og kan tilby kundene våre en enda bedre totalopplevelse, sier daglig leder Vegard Suhr.
Gjennom hele åpningshelgen blir det kampanjetilbud på både nybil og bruktbil, verkstedkampanjer.
- Vi gleder oss stort til å markere åpningen og vise frem anlegget.
- Dette er en satsing vi er stolte av, og vi håper mange tar turen innom i åpningsdagene, sier Suhr.
Det nye anlegget er på 1.900 kvadratmeter og husert Ford, Hyundai og Mazda, bruktbilavdeling samt verkstedtjenester
Registeringstallene for personbiler januar 2026 viser en bratt nedgang sammenlignet med januar i fjor.
Det endte på 2.218 førstegangsregistrerte nye personbiler, mot 9.343 i januar 2025 (-76 %).
- Bilmarkedet er sannsynligvis bedre enn tallene viser.
Det sier Harald J. Andersen, direktør i BIL, i en melding i dag.
- Tallene for januar er først og fremst et utslag av at det ble gjennomført et stort antall registreringer i perioden før årsskiftet, og gir liten reel informasjonsverdi for alle som er opptatt av hvordan bilåret 2026 skal utvikle seg.
- Vi tror fortsatt at 2026 blir et bra bilår i tråd med BILs og OFVs nybilprognose der det er gitt en antakelse om 160.000 førstegangsregistrerte nye personbiler i 2026, sier Andersen.
Oppgang på 19 prosent
BIL-sjefen sier at bilåret 2025 på mange måter kan sammenlignes med bilåret 2022.
- På tampen av begge årene ble det offentliggjort en kraftig endring i avgiftene på elbiler med etterfølgende salgs- og registreringsskred gjennom de siste månedene før årsslutt.
- I januar 2023 endte bilsalget kraftig ned sammenlignet med samme periode året før. Nedgangen fra desember 2022 til januar 2023 er så å si lik i prosent med nedgangen fra desember 2025 til januar 2026.
Januar 2026 ble imidlertid en vesentlig bedre måned enn januar 2023, påpeker Andersen.
- Tallet for antall førstegangsregistrerte nye personbiler i januar 2026 er drøyt 19 prosent høyere sammenlignet med januar 2023.
- Dette kan være en indikasjon på at bilåret som helhet også ender bedre sammenlignet med de svake tallene som preget perioden etter den sterke innspurten på 2022, sier han.
Varslet avgiftsøkning
- Med en tilsvarende økning for resten av året (19 prosent), vil det i 2026 bli registrert drøyt 24.000 flere nye personbiler sammenlignet med i 2023, sier Andersen.
Han er imidlertid mest opptatt av at vi nå står overfor en situasjon sammenlignet med tidligere:
- Gjennom budsjettforliket for 2026 ble det enighet om en gradvis opptrapping av merverdiavgiften på elbiler frem til 2028. Dette innebærer en ny avgiftsøkning på 37.500 kroner fra neste år som allerede nå er varslet av myndighetene.
- Vi er spente på hvordan forbrukerne og bransjen vil respondere på en avgiftsøkning som allerede er kjent i markedet lang tid i forveien.
Han påpeker samtidig at det alltid foreligger en risiko for nye avgiftsoverraskelser i statsbudsjettet for 2027.
- Dette er imidlertid noe vi vil advare kraftig mot all den tid dette bidrar til ny uforutsigbarhet, og også virker mot sin hensikt når målet bør være å legge til rette for at flest mulig kan kjøpe og bruke moderne, trygge og utslippsfrie biler, sier Andersen.
Salget av ikke-ladbare hybridbiler vokste med 12 % og utgjorde den største andelen med 34,4 % av markedet (31,4 %).
Salget av bensinbiler gikk tilbake 19 % og etterspørselen etter dieselbiler falt med 24 %.
Det ble solgt 2,6 millioner elbiler, en økning på nær 30 % fra i året før. Elbilandelen endte på 19,5 % (15,4 %).
Ladbare hybridbiler vokste med 33 prosent og utgjorde 9,6 % av personbilmarkedet i Europa i fjor – mot 7,4 % i 2024.
Bilmerket med den klart største fremgangen i det europeiske personbilmarkedet 2025 var BYD, som leverte nær 188.000 biler – mot 51.000 året før (+269 %).
Produsentene med flest salg i Europa i fjor var Volkswagen Group, hvor merkene samlet sto for nær 3,6 millioner biler, som er en fremgang på 5,1 % fra 2024.
Stellantis leverte nær 1,9 millioner personbiler (-3,9 %), Renault Group nær 1,4 millioner (+5,9 %), Hyundai+Kia drøyt 1,0 millioner (-2,0 %), BMW Group nær 1,0 millioner (+5,1 %) og Toyota+Lexus i overkant av 0,9 millioner (-6,9 %)
Tesla leverte 239.000 nye biler, en nedgang på 27 prosent fra året før.
Forsikringsnæringen får nå bedre oversikt over klimaavtrykket etter bilskadereparasjoner.
Gjennom Bilskadekontoret hos Finans Norge Forsikringsdrift kan forsikringsselskapene og bilverksteder nå bestille et eget CO2-regnskap. Regnskapet viser blant annet hvilke reparasjonsvalg som gir lavest utslipp.
Bilreparasjoner etter karosseriskader står for en stor andel av forsikringsselskapenes totale klimagassutslipp. Valget mellom å reparere, bytte eller bruke en likeverdig brukt del påvirker utslippene betydelig.
- Vi ønsker å gjøre det enklere og målbart å velge løsninger som gir lavere utslipp. Dette er et viktig steg mot mer miljøvennlige bilreparasjoner, sier Ian Derrick, som er leder for Bilskadekontoret,
Et CO2-regnskap viser hvor mye klimagassutslipp et arbeid eller en prosess fører til. For bilskadereparasjoner handler det om hvor stor klimabelastning utbedringen fører til.
Mer miljøvennlige bilreparasjoner
Den nye løsningen gjør det mulig å beregne CO₂-avtrykket etter at en skade er utbedret. Den viser også hvilke reparasjonsmetoder som ville ha gitt lavere utslipp.
På sikt skal analysene kunne gjøres før arbeidet starter, slik at verksteder og forsikringsselskap kan ta bedre miljøvalg fra starten av.
- Målet er at vi skal se klimaeffekten før vi bestemmer hvordan en skade skal utbedres. Da kan bransjen ta gode miljøvalg allerede når reparasjonen planlegges, sier Derrick.
Mer brukte deler
Bilskadekontoret ser allerede økt interesse for å velge likeverdige brukte deler. CO2-regnskapet gjør det lettere å dokumentere klimagevinsten og kan bidra til at gjenbruken øker ytterligere.
- Tydelige målinger gir mer oppmerksomhet og gjør det enklere å velge brukt når det er mulig. Vi tror at både verksteder og forsikringsselskaper vil ta dette i bruk. Interessen er allerede stor, sier Derrick.
Stor rekkevidde i bransjen
Skadetakseringssystemet DBS brukes årlig til nesten 700.000 takster i Norge. Systemet brukes av forsikringsselskapene og bilskadeverkstedene i hele landet, og har rundt 7000 brukere. CO2-analysene er tilgjengelige gjennom systemet og kan bestilles via Bilskadekontoret.
Finn har kåret Tesla Model 3 til Årets bruktbil, basert på innsikt fra Norges største bruktbilmarked.
Som del av kåringen har Finn også sett på hvilke forhandlere som har solgt flest eksemplarer av vinnerbilen på Finn.no i 2025:
1. Rebil
2. Grandahl Bil
3. Car4Sale
– Disse forhandlerne har vært svært treffsikre i møte med etterspørselen i markedet, sier Terje Dahlgren, markedsekspert i Finn i en meling i dag.
- De har klart å tilby riktig bil til riktig pris, og har dermed lykkes godt i et svært konkurransepreget bruktbilmarked, legger han til.
Rebil har de siste årene vært blant Norges største forhandlere av brukte Teslaer, og peker på tett oppfølging av markedet som en viktig årsak til resultatet.
- Å vinne Mestselgende forhandler av Årets bruktbil er både veldig hyggelig og motiverende, sier Jonathan Parr, medgründer og Chief Growth Officer i Rebil.
- Vi har fulgt utviklingen tett og sett at Tesla Model 3 har vært svært attraktiv i bruktmarkedet.
Rebil trekker frem Finn som en avgjørende kanal for å nå kjøperne og lykkes med salget.
- Finn er plattformen kundene våre kommer fra, sier Trym Østerud, som er avdelingsleder i Rebil.
- Det er som regel der kundene først ser annonsen, og det er der vi får flest henvendelser.
Rebil er Mestselgende forhandler av Årets bruktbil på Finn.
Mens Niro EV har vært ute av modellprogrammet i Norge, har bilen fortsatt å være en viktig bil for Kia på det Europeiske markedet - som EV, mild hybird og PlugIn.
Nå har importøren besluttet å «relansere» Niro EV i Norge, til en pris på 299.900 kroner.
- Dette dreier seg ikke om lagerbiler, men helt nye biler som blir produsert nå i mars og levering kan starte i juni, sier kommunikasjonssjef Christian Lagaard i Kia Bil Norge.
- Sammen med fabrikken har vi funnet frem til en god utstyrspakke og ikke minst en kjempegod pris.
Det ruller allerede over 11.000 Niro EV på veiene i Norge. Den kom i en ny utgave i 2022 og det er denne modellen som nå relanseres i et begrenset opplag.
Niro EV «Limited Edition» har en rekkevidde på 460 km. (WLTP) og leveres som andre Kia med 7 år/150.000 km. garanti.
Bilen kommer kun i en versjon - med det utstyret Kia tror nordmenn ønsker seg mest, skriver importøren.
Tesla Model 3 kåres til Årets bruktbil på Finn.no.
Til tross for et år med negativ oppmerksomhet rundt Tesla internasjonalt, er det nettopp denne modellen som har engasjert norske bruktbilkjøpere mest i 2025.
Det skriver Finn Motor i en melding i dag.
Basert på millioner av søk, visninger og salg på Finn har Tesla Model 3 slått alle konkurrenter i bruktmarkedet. Samtidig viser kåringen at også Toyota Yaris og Mitsubishi Outlander er blant bilene nordmenn foretrekker når de kjøper brukt.
- Nesten åtte av ti biler som skifter eier i Norge, er brukt – og de aller fleste av dem finnes på Finn. Det gir oss en unik mulighet til å se hvilke biler folk faktisk velger, og hva som engasjerer kjøperne mest, sier Terje Dahlgren, markedsekspert i Finn.
Tesla Model 3 skiller seg ut som en av bilene det er størst interesse for på Finn, og den omsettes raskere enn de fleste andre modeller. Selv om Tesla det siste året har vært gjenstand for mye debatt internasjonalt, har interessen i Norge holdt seg stabil – også i bruktmarkedet.
– Det er interessant å se at det som har påvirket Tesla-salget i flere europeiske land, i liten grad har hatt effekt i Norge. Her ser vi at etterspørselen fortsatt er høy, sier Dahlgren.
Topp tre bruktbiler på Finn
I tillegg til vinneren har Finn identifisert to modeller som også utmerket seg spesielt sterkt i kåringen:
• 2. plass: Toyota Yaris
• 3. plass: Mitsubishi Outlander
- Yaris er et naturlig valg for mange i byene, mens Outlander treffer godt hos bilkjøpere utenfor de største tettstedene, der behovet for plass og fremkommelighet er større, sier Dahlgren.
Kåringen er basert på Finns egne data og vurderer blant annet salgsvolum, etterspørselsutvikling, prisendring, annonseinteresse og salgstid.
Marius Larsen er utnevnt til ny daglig leder i den norske virksomheten til LKQ Atracco.
Det skriver bildemonterings-selskapet i en melding.
Han tiltrådte stillingen 1. januar og skal lede selskapets videre utvikling i Norge.
Larsen har tidligere hatt lederroller hos Møller Bil Ryen og Porsche Center Oslo, og har bred erfaring innen gjenbruk av bildeler, forretningsutvikling og verkstedsdrift.
- Vi ser frem til å videreutvikle virksomheten og skape verdi for kunder og samarbeidspartnere, sier Larsen.
LKQ Atracco har virksomhet i Moss, Agder og Bergen, og satser videre på tett samarbeid med forsikringsselskaper og økt bruk av kvalitetssikrede, gjenbrukte reservedeler, ifølge meldingen.
Europeiske bilaksjer falt markant mandag 19. januar 2026.
Det skjer etter at USAs president Donald Trump truet med å innføre økt toll på varer fra flere europeiske land – inkludert potensielt 25 prosent toll fra juni.
Det skriver E24 i dag.
Det sendte den brede europeiske børsindeksen ned 1,2 prosent, med særlig store fall for bilprodusenter som Volkswagen, Porsche, Mercedes-Benz og BMW.
Analytikere fra investeringsbanken Citi anslår at en slik tolløkning kan gi en årlig kostnad på 1,2–2 milliarder euro for tyske bilprodusenter alene.
Frykten for handelsrestriksjoner kommer samtidig som den europeiske bilindustrien allerede er under press fra utenlandsk konkurranse.
I dag skriver Byggfakta Nyheter at Strøm Gundersen, et selskap i AF Gruppen skal stå for byggingen.
Formelt er det Bertel O. Steen Eiendom og Wallenius Wilhelmsen Inland Services, som er oppdragsgiver gjennom et felles prosjektselskap.
Kontrakten har ifølge Byggfakta Nyheter en verdi på 538 millioner kroner (eks. mva.) og gjennomføres som en totalentreprise.
Prosjektet omfatter et bygg på seks etasjer, hvor klargjøringssenteret utgjør 10.000 kvm. og kontorarealer mm. utgjør ca. 3 000 kvm. I tillegg er det parkeringshus og kjøreramper som samlet utgjør rundt 34.000 kvm.
Når det nye anlegget står ferdig, vil det ha kapasitet til å klargjøre rundt 45.000 biler årlig med én skiftordning.
Den familieeide Ford-forhandleren Bergerkrysset Auto Mysen har igjen markert seg i toppsjiktet i Ford-systemet.
Forhandleren er tildelt Ford President’s Award 2025, den høyeste utmerkelsen i Europa for kundebehandling og drift – for 30. gang siden 1988.
Det gjør Mysen-forhandleren til den Ford-forhandleren i Europa som har mottatt prisen flest ganger.
Bergerkrysset Auto leverte også markedsandeler i toppen blant norske Ford-forhandlerne. Totalt var den på 27 prosent i fjor, med 45 prosent på nyttekjøretøy og nær 23 prosent på personbiler.
Daglig leder Anders Gimmingsrud peker på rendyrking av ett merke, lokal tilstedeværelse og personlig kundekontakt som sentrale suksessfaktorer – også i et marked preget av konsolidering og strukturendringer.
Administrerende direktør i Ford Motor Norge, Per Gunnar Berg, trekker frem både kontinuitet og gjennomføringsevne:
– Det teamet i Mysen får til med knapt 40 ansatte er intet mindre enn imponerende, både over tid og i 2025, sier han.
Bergerkrysset Auto Mysen er en av få gjenværende enkeltstående, lokalt eide bilforhandlere i regionen. Selskapet har vært autorisert Ford-forhandler siden 1962, og drives i dag av tredje generasjon, med fortsatt aktiv deltakelse fra andre generasjon. Veksten i 2025 har også ført til økt bemanning.
Aksjene til kinesiske elbilprodusenter steg denne uken etter at EU-kommisjonen varslet at den vurderer å erstatte dagens straffetoll på kinesiske elbiler med et system for minimumspriser.
Forslaget kan få betydelige konsekvenser for både marginer, eksportvolumer og industrisamarbeid i Europa, skriver Automotive News Europa.
Blant selskapene som reagerte positivt var BYD (+4,8 %), Xpeng (+5,3 %) og SAIC Motor (+3.6 %).
Ifølge EU-planen skal kinesiske produsenter selv foreslå minimumspriser, årlige volumer og investeringsforpliktelser i Europa. Ordningen vil i så fall erstatte tollsatser på opptil 35 prosent som ble innført i 2024.
Analytikere peker på at en slik løsning kan bidra til mer stabile rammevilkår og bedre samarbeid mellom europeiske og kinesiske aktører. Det kan også åpne for at europeiske produsenter som Volkswagen i større grad bruker Kina som eksporthub for elbiler.
Samtidig kan minimumspriser redusere prisgapet i markedet, der kinesiske elbiler i snitt har ligget rundt 5.000 euro lavere enn andre importerte elbiler.
Bakgrunnen er EUs ønske om å balansere behovet for å beskytte egen bilindustri mot billigimport, samtidig som man unngår en eskalerende handelskonflikt med Kina. Dagens tollregime omfatter også Kina-produserte biler fra vestlige merker som Tesla.
For europeisk bilbransje kan et nytt prissystem bety mer forutsigbar konkurranse – men også økt press på kostnader og lokalisering av produksjon i Europa.
Istobal Group har kjøpt Holta & Håland Bilvaskeutstyr AS.
Holta & Håland Bilvaskeutstyr er basert i Rogaland og omsatte i 2024 for 144 millioner kroner. Resultat før skatt endte på 3,9 millioner.
Selskapet har drevet med bilvaskeutstyr siden 1070-tallet, og er en av de større leverandørene av bilvaskeutstyr i Norge. De leverer foruten bilvaskemaskiner også selvvaskeanlegg samt vaskekjemi og bilpleieprodukter.
Istobal Group ble grunnlagt i 1950, har hovedkontor i Valencia i Spania, og er en ledende aktør innen produksjon og markedsføring av bilvaskeutstyr.
Werksta Norway AS etablerer et nytt takstlokale på Lillehammer fra januar 2026.
Det skriver skadekjeden i en melding.
Lokasjonen skal håndtere taksering og oppfølging, mens selve reparasjonsarbeidet utføres ved selskapets verksteder i Innlandet.
Etableringen skjer etter ønske fra samarbeidspartnere og skal bidra til raskere og mer effektiv skadebehandling i regionen. Lillehammer pekes på som et strategisk viktig knutepunkt i Innlandet, med sentral beliggenhet langs E6 og jernbanen.
- Med et dedikert takstlokale på Lillehammer styrker vi tilgjengeligheten for både kunder og samarbeidspartnere, sier Lars Erik Presterud, landssjef i Werksta Norge.
Dekkteam samlokaliserer sine to avdelinger i Ålesund og flytter inn i et nytt, moderne anlegg på Blindheim. Flyttingen erstatter både avdelingen på Vegsund og den sesongåpne avdelingen i sentrum.
Det nye lokalet gir økt kapasitet og et styrket tilbud til både privat- og næringskunder, ifølge Dekkteam.
Anlegget har blant annet stor lastebilhall med gjennomkjøring og distriktets største dekkhotell, med plass til hjul fra 5.000 biler.
- Dette gir oss bedre flyt, høyere kapasitet og mulighet til å hjelpe flere kunder raskere og mer effektivt, sier Roger Eide, avdelingsleder i Dekkteam Ålesund.
Flyttingen gjennomføres siste helgen i januar. Kundedata og avtaler overføres automatisk, og kundene vil møte de samme medarbeiderne som før.
Autoretur AS har gjennomført en vellykket ryddekampanje for brukte elbilbatterier hos biloppsamlere i andre halvår 2025.
Totalt er 1.300 høyenergibatterier meldt inn for gjenvinning – et rekordhøyt nivå.
Kampanjen ble gjennomført i samarbeid med Hydrovolt, som sto for henting og gjenvinning. Autoretur tilbød en midlertidig støtte på 1.000 kroner pluss mva per batteri, noe som bidro til å redusere lagrene raskt og effektivt.
Til sammen er over 300 tonn batterier sendt til gjenvinning, med en gjenvinningsgrad på 99 prosent. Batteriene stammer hovedsakelig fra elbiler og ladbare hybrider med en snittalder på rundt 10 år.
- Det er viktig både av miljø- og sikkerhetshensyn at slike batterier ikke blir liggende på lager over tid, sier Erik Andresen, direktør i Autoretur.
Autoretur er samtidig i gang med å etablere det nye produsentansvarsselskapet Autoretur Battery Recycling, som skal håndtere fremtidig innsamling og gjenvinning i tråd med den nye batteriforordningen.
6. januar 2026 rullet Nios bil nummer 1.000.000 av samlebåndet ved selskapets fabrikk i Hefei i Kina.
Milepælen omfatter samlet produksjon av merkene Nio, Onvo og Firefly.
Den «millionte» bilen, en ES8, ble donert til Micius Quantum Foundation for bruk innen forskning. Samtidig markerte selskapet hendelsen med lanseringen av en ET9 Milestone Edition.
Nio har investert rundt 65 milliarder yuan i forskning og utvikling, og ytterligere 18 milliarder yuan i lade- og batteribytteløsninger.
Selskapet har etablert 8.541 lade- og batteribyttestasjoner i Kina og gjennomført over 96 millioner batteribytter.
Ifølge Nio markerer milepælen starten på en ny fase, med mål om videre global ekspansjon og årlig volumvekst på 40-50 prosent.
En av suksessfaktorene til
Toyota de siste årene har vært høy kundetilfredshet og lojalitet. Toyota har
sammen med Lexus vært i toppen av den prestisjetunge undersøkelsen AutoIndex i
flere tiår, og de to merkene inntok i 2024 de to første plassene.
I dårlige tider, som bankkrisen i 1987, satset Per Baumann og Bauda på å investere. Det ga positive resultater.
- Floskler om at «nå må man virkelig endre seg» finner vi i
alle store bedrifter – men det er ingen handling i flotte fonter på glanset
papir.
Det sier markedsdirektør i Bauda, Thomas Evjenn, om hvordan
Toyota har klart å opparbeide seg posisjonen som et av Norges største bilmerker
år etter år.
Han var en av foredragsholderne på BDOs bransjeseminar i går.
- Det handler om prosesser helt fra fabrikken og ut til oss
i sisteleddet mot kunde, sier Evjenn.
- Det er ikke det at man er størst i verden som er fokuset,
men at man skal være «best i hver by», sier han.
Toyota Motor Europe er selv eier i Bauda-konsernet
med 40 prosent av aksjene, og samarbeidet mellom fabrikk og forhandlergruppe
har vært veldig tett.
- Som verdens største bilkonsern skulle man tro at det er
langt mellom de som sitter på toppen og de som jobber på gulvet, men det er
ikke tilfelle, sier Evjenn.
- Det er kanskje ett av de selskapene i verden med flatest
struktur, sier han.
Evjenn drar frem konseptet «andon», som lett oversatt betyr
å «trekke i snora».
- Det er ikke bare et uttrykk, det er en fysisk snor i
fabrikken arbeiderne kan dra i dersom de oppdager feil i produksjonen, sier
han.
Markedsdirektøren mener det å myndiggjøre alle ansatte er en
nøkkel i hvordan Toyota-kulturen fungerer.
Det er ikke noen selvfølge at Toyota skal være et av de største merkene i et lite marked langt fra Japan
Thomas Evjenn
- Det er ekstra morsomt når en lærling kommer med et forslag
som setter i gang en ny prosess, sier Evjenn.
Fletting av norsk og japansk kultur
Etter noen vanvittige år midt på 80-tallet kom baksmellen. Bankkrisen
som smalt i 1987 fikk store ringvirkninger.
- Etter det jeg har funnet ut gikk rundt 750
bilbransjebedrifter konkurs i de årene – men så vidt jeg vet var ingen av dem Toyota-forretninger,
sier Evjenn.
Det tilskriver Evjenn Bauda-grunnlegger Per Baumann.
- I krisetidene gikk han mot strømmen, satte fokus på kunden
og investerte, sier Evjenn.
Bauda var på den tid Toyota-importør i Norge.
- Per Baumann har alltid vært flink til å «sy sammen» den
norske og japanske kulturen, sier markedsdirektøren.
Jeg har ingen kopierbar fasit, ingen «quick fix»
Thomas Evjenn
- Det er ikke noen selvfølge at Toyota skal være
et av de største merkene i et lite marked langt fra Japan, sier Evjenn.
- Ingen «quick fix»
- Jeg har ingen kopierbar fasit, ingen «quick fix», sier
Evjenn om hvordan Toyota-forhandlerne scorer høyt på kundetilfredshet og
lojalitet – og hva andre kan lære.