Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

Bilanalytiker: Merkeforhandlerne har dårlig tid - dette bør de gjøre nå

Marginpress, elektrifisering av bilparken og konsolideringen på eiersiden setter nye og helt andre krav for at merkeforhandlerne skal overleve i fremtiden. Dette mener den danske bilanalytikeren René Tønder at de nå bør gjøre.

Publisert

Bilanalytiker René Tønder mener hele bilbransjen har dårlig tid.

Det kommer frem i siste nummer av Momentum, et dansk analysebrev for bilbransjen.

Tønder kommer med noen konkrete råd om hva merkeforhandlerne bør gjøre for å stå best mulig rustet for fremtiden.

De konkrete rådene kan du lese lenger ned i artikkelen.

- Marginene er presset i alle deler av verdikjeden, og marginene forsvinner fort, sier Tønder til Bilbransje24.

- Det som forsvinner først er marginene på salg av nye biler. Etter det kommer presset på marginene på brukte biler, og til slutt blir det et betydelig press på marginene i servicemarkedet.

- Kan du forklare dette?

- Den intense konkurransen i nybilmarkedet fra nye aktører har presset marginene på nye biler gjennom lengere tid, sier Tønder.

- Det som da skjer, tror jeg er at en del merkeforhandlere gir opp nybilsalg og konsentrerer seg om salg av brukte biler. I neste runde blir det da flere aktører som skal konkurrere om salg av brukte biler, og da går marginene ned også i denne delen av bransjen, sier han.

Servicemarkedet er det siste som presses

Bilanalytikeren mener marginene i servicemarkedet er det siste som blir satt under press.

- Frem til nå har mange merkeverksteder vært opptatt av å gjøre relativt mye garantiarbeid på mange nye elbiler, sier Tønder.

- Garantiarbeid er riktignok dårligere betalt enn vanlige reparasjoner og service, men har vært med på å sikre sysselsettingen på merkeverkstedene.

Tønder ser likevel noen utfordringer her. Når garantiarbeidet går ned må merkeverkstedene fylle den ledige kapasiteten med salg av service og reparasjoner til kundene.

- Når elbilene i utgangspunktet krever mindre service og vedlikehold enn fossile biler, kan dette by på en utfordring for å opprettholde inntjeningen i servicemarkedet, sier Tønder.

Dette mener Tønder merkeforhandlerne må se nærmere på:

Mobilitetspartner

Merkeforhandleren må posisjonere seg som kundens viktigste partner ved å tilby en samlet mobilitetsløsning.

Denne inkluderer ifølge Tønder salg av ladeløsninger, service, forsikring og andre ytelser som en samlet løsning.

Dette vil skape en sterk kundelojalitet og regelmessige inntektsstrømmer.

Servicemarkedet

På servicemarkedet må forhandleren investere i ny kompetanse og utstyr knyttet opp til batteridiagnose og -reparasjoner. Å blir flink til å foreta nødvendige programvareoppdateringer blir også helt sentralt.

Innenfor skade og lakk peker Tønder på at det blir viktig å skaffe seg kompetanse på å kunne reparere avanserte strukturer som eksempelvis gigacasting.

Bruktbil og spesialisering

Bilanalytikeren mener at bruktbilsalg blir et strategisk viktigere område enn tidligere som følge av at nybilsalget sentraliseres og at marginene går ned.

Tønders konkrete tips er å satse tungt på sertifiserte bruktbilprogrammer, samt satse på å spesialisere seg på egne nisjer innenfor bruktbil, som eksempelvis varebiler.

Spår mer konsolidering

I fremtiden tror jeg vi vil se at en stor forhandlergruppering kjøper opp eller slår seg sammen med en annen stor gruppering

René Tønder

Tønder mener at det vil bli ytterligere konsolidering blant merkeforhandlere både i Norge og Danmark.

- Frem til nå har det i første rekke vært større merkeforhandlergrupperinger som kjøper enkeltstående forhandlere.

- I fremtiden tror jeg vi i større grad vil se at en stor forhandlergruppering kjøper opp eller slår seg sammen med en annen stor gruppering. Dette fordi det krever mer og mer omsetning for å opprettholde den samme marginen i rene kroner.

Han mener konsolideringen kan foregå innenfor tre dimensjoner.

- Det handler om geografi, merkeportefølje og type kjøretøyer. 

- Hvis vi ser på Semler Gruppen som importerer Volkswagen-konsernets merker i Danmark, så ekspanderer de nå inn på lastebil og busser ved kjøp av MAN i Danmark. De har også engasjert seg i landbruksmaskiner.

- Hva Møller Mobility Group kommer til å gjøre vet jeg ikke, men de har kanskje noen ekspansjonsmuligheter i Sverige, sier han.

Tønder mener at det eneste som er sikkert er at Semler Gruppen ikke kommer til å etablere seg i Norge, eller at Møller Mobility Group skal ekspandere til Danmark.

- Alle de store aktørene i bilbransjen ser nå på hvor de kan ekspandere for å opprettholde inntjeningen, så lenge marginene er under sterkt press på alle kanter, sier Rene Tønder.