Dette området ønsker utbyggerne å gjøre til ny «bilby» nord for Hønefoss.

Dette kan bli den nye «bilbyen» i Hønefoss

Hvis utbyggerne får det som de ønsker kan store deler av bilbransjen i byen være på flyttefot i løpet av få år.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Børdalsmoen Næringspark inntil E16 nord for byen kan bli den nye næringsklyngen for bilbransjen i Hønefoss. 

De to grunneierne Ragnhild Borge Alme og Hans Erik Gamkinn har engasjert konsulentselskapet HRP til å bistå seg ned reguleringen av området.

- Jeg har fått ansvaret for å detaljregulere Børdalsmoen Næringspark på vegne av grunneierne, sier plankonsulent Åshild Lie til Bilbransje24.

Til lokalavisen Ringerikes Blad uttalte hun tidligere i år at bilforretningene i Hønefoss må ha et sted å flytte når de ikke lenger kan være i sentrum av Hønefoss.

Til Bilbransje24 utdyper hun dette:

- Det er mange bilforretninger i Hønefoss by som tar opp arealer som i fremtiden er tiltenkt boligformål, sier Lie.

Tidsrammen

- Vi er nå midt i reguleringsprosessen for næringsparken, og håper å ha ferdig en reguleringsplan sommeren 2025, sier Erlend Søraker.

Han representerer sin svigerfar Hans Erik Gamkinn i saken.

- Planen er å tilrettelegge for bilbransjens behov så godt vi kan, legger han til.

Vi er i dialog med fem-seks bilforhandlere som ønsker å etablere seg i næringsparken

Philip Meijers

Den andre grunneieren Ragnhild Borge Alme har engasjert sin ektefelle Philip Meijers i planprosessen og dialog med potensielle tilflyttere til næringsparken.

- Vi er i dialog med fem-seks bilforhandlere som ønsker å etablere seg i næringsparken, og to av dem er spesielt interessert, sier Meijers til Bilbransje24.

- Når kan du si noe om hvem som ønsker å flytte inn i parken?

- Forhåpentlig i løpet av høsten. Nå venter vi på at aktørene skal konkretisere hvor store anlegg og tomter de ønsker seg.

- Hva kan du si om tidsrammen for at bilbransjen skal kunne flytte inn i parken?

- Nå skal først området reguleres ferdig, men hvis alt går etter planen vil jeg tro at de første bilforhandlerne kan flytte inn ved årsskiftet 2026/27, sier Meijers.

Vil selge tomter

Meijers sier at i utgangspunktet ønsker de to grunneierne å selge tomter i næringsparken slik at bilbransjebedriftene selv kan bygge de anleggene de har behov for.

- På sikt kan det også være aktuelt for oss å bygge for andre med tanke på å leie ut.

Han har stor tro på at store deler av bilbransjen i Hønefoss ønsker å etablere seg i næringsparken i løpet av noen år.

- Det vil for oss være interessant å få samlet flest mulig bilbransjebedrifter på området. Tilbakemeldingen jeg har fått fra bransjen er at dette er noe de også er interessert i. 

- Nå er mange av bilbransjebedriftene i byen lokalisert i Eikli-området. Dette er et område kommunen i fremtiden ønsker å omregulere til boliger, sier Philip Meijers.