Bekymret for utviklingen i vraktallene - vil finne årsaken

- Det vil få konsekvenser dersom denne trenden fortsetter, sier Erik Andresen i Autoretur.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

I fjor ble det vraket til sammen drøyt 113.000 person- og varebiler mot pant. Det var nær 6.000 færre enn i 2021 (- 5 %).

Tall fra OFV til og med august viser at nedgangen fortsetter i 2023.

Dersom denne trenden fortsetter, ligger det an til at det blir vraket rundt 105.000 biler i år

Erik Andresen

- I denne perioden ble det vraket i underkant av 70.000 biler i år, mot 76.000 i fjor, sier Erik Andresen til Bilbransje24.

Han er daglig leder i Autoretur AS.

- Dersom denne trenden fortsetter, ligger det an til at det blir vraket rundt 105.000 biler i år.

- Det vil i så fall være det laveste antallet siden 2010, sier Andresen.

Han minner om at det da var rundt 2,7 millioner person- og varebiler på veiene, mens bilparken i dag teller nær 3,4 millioner.

De siste 10 årene har andelen av bilparken som vrakes bare gått nedover.

Hvis det blir vraket 105.000 biler i år, tilsvarer det 3,1 % av bilparken - mot 3,5 % i 2022. I 2013 var andelen 5,5 %. (Se graf i bunn av saken)

Denne utviklingen bekymrer Autoretur.

- Det «mangler» biler

- Gjennomsnittsalderen på bilene som ble vraket i fjor var 18,3 år, og det tallet har endret seg lite de siste 10-12 årene. Derfor er det normalt en sammenheng mellom nybilsalget og antall biler som vrakes 18 år senere, sier Andresen.

Sett opp mot registrerings-tallene for rundt 18 år siden burde vraktallene vært langt høyere nå

Erik Andresen

Men den siste tiden har ikke denne logikken gått opp.

- Sett opp mot registreringstallene for rundt 18 år siden burde vraktallene vært langt høyere nå. Det «mangler» mange biler, sier han.

Autoretur ønsker nå å finne årsaken til denne «mismatchen».

Vil finne årsaken

- Problemstillingen ble drøftet på et styremøte i slutten av forrige. Der besluttet vi å engasjere et utredermiljø, som skal gå dypere inn i dette, sier Andresen.

Vrakbilene er inntekstgrunnlaget til medlemmene, men det er ifølge Autoretur-sjefen flere grunner til at de nå «tar grep».

- Når utskiftningstakten skjer langsommere enn forutsatt, får det konsekvenser. Blant annet kan det bli vanskeligere å nå målene for utslippskutt fra bilparken, sier han.

- Vi føler det er behov for mer kunnskap. Kjenner vi årsakene, har vi et bedre grunnlag for å si noe om hvordan dette vil utvikle seg fremover.

Målet er å snu trenden. Et åpenbart virkemiddel er ifølge Autoretur-sjefen å øke vrakpanten, eventuelt å innføre en vrakpremie, som han mener har gitt god effekt tidligere.

- Mye tyder på at vrakpanten ikke lenger oppfattes som fristende nok.

- Den har stått fast på 3.000 kroner siden 2016, uten en gang å ha blitt inflasjonsjustert, sier Erik Andresen.

Om Autoretur

Autoretur AS er 100% eid av Bilimportørenes Landsforening. Er Norges eneste godkjente returselskap for kasserte kjøretøy. Autoreturs nettverk består av tre hovedoperatører, Bilgjenvinning AS, NG Metall AS og Bilretur AS, som har tilknyttet over 142 biloppsamlingsplasser og 11 fragmenteringsverk.

Autoretur AS er et ideelt non-profit selskap og det er ikke anledning til å utbetale utbytte til eierne. Autoretur er pålagt av Miljødirektoratet å ha et fond for å sikre driften, også ved dårligere tider. Retningslinjene er at fondet skal være på rundt 130 millioner kroner. Selskapet hadde ved utgangen av 2022 en egenkapital på 195 millioner.