Bruktbil-undersøkelsen: Flere tilfredse kunder – men kraftig fall i andelen som kjøper bruktbil hos merkeforhandler
Her er noen av «høydepunktene» fra Bruktbilundersøkelsen 2022 som ble lagt fram under «Bilbransjens dager 2022» på Gardermoen i dag.
Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Det er niende gang Kantar gjennomfører «Bruktbilundersøkelsen». Den første var i 2007.
Anders Hovde er bilanalytiker og seniorrådgiver hos Kantar og ansvarlig for Bilundersøkelsen, som i år er gjort på oppdrag fra NBF.
Resultatene av undersøkelsen ble lagt fram under «Bilbransjens dager 2022» på Gardermoen i dag og her er noen av «høydepunktene».
Færre handler hos merkeforhandler
Andelen bruktbilkjøpere som sier at de handlet hos merkeforhandler faller betydelig - mens annet bilutsalg øker kraftig.
I «Bilundersøkelsen 2022» svarer 45 prosent av de som hadde kjøpt bruktbil det siste året at de hadde kjøpt den fra en merkeforhandler.
Det er markant ned fra forrige undersøkelse, hvor andelen var 55 prosent. Dette er også den laveste andelen merkeforhandlerne har hatt på 15 år.
Svarene tyder på at kjøperne i stedet har valgt «annet bruktutsalg». Her har andelen økt fra 27 prosent i 2019 til 38 prosent i år.
- Dette til tross for at flere legger merke til trygghetselementene, og de blir viktigere. Nå svarer flere enn 4 av 10 at de la merke til trygghetselementene i Finn-annonsen, sier Hovde.
- Noe av forklaringen til den høye andelen «annet bilsalg» kan være fremveksten av «outlet-konsepter», og bilkjøperne ikke oppfatter dette som å ha kjøpt av en merkeforhandler, sier Hovde.
- Følg opp etter kjøpet
- Om jeg blir husket for noe i bilbransjen, så er det han som gnålet om at man må ta kontakt med kunden etter kjøpet, sier Hovde.
- De som har hørt fra selgeren har en signifikant høyere tilfredshet og preferanse.
- Jo dette er en gjenganger, bekrefter Tore Rylander.
Han er fagsjef bilsalg i Norges Bilbransjeforbund.
- Alle undersøkelser viser at kunden setter pris på å bli kontaktet og at dette gir mer fornøyde kunder. Til tross for dette, ser vi ikke noen bedring på dette området.
- Halvparten av de som er spurt oppgir at de ikke har hørt fra selger etter levering. Her sitter vi med en kunnskap om noe som burde være ganske enkelt å gjennomføre, men er det tydeligvis ikke, sier Rylander.
Flere besøker merkeforhandler
Besøk hos merkeforhandler og forhandler/merkets nettside er signifikant frem som informasjonskanal hos de som er i prosess for å kjøpe bruktbil.
I 2019 svarte de fleste Finn.no, men denne gangen sier flere at besøk hos forhandler og forhandlers/merkets eget nettsted er preferert som informasjonskilde.
Se alle artikler fra Bilbransjens dager 2022
- Dette er interessant, sier Rylander.
- Jeg har ikke noe godt svar på hvorfor det er slik, men det tyder i hvert fall på at forhandlerne og de ulike bilmerkene er gode på det de gjør både i butikk og på nett.
- En fin og gledelig utvikling på bransjens vegne, legger han til.
Flere vil handle hos merkeforhandler
Preferansen for merkeforhandleren har tatt seg opp siden forrige måling
- Denne gangen svarer 59 prosent at de preferer merkeforhandleren som salgssted. Det er en markant økning fra 49 prosent i forrige undersøkelse, påpeker Hovde.
Annet bilutsalg er uendret på 20 prosent, mens privat har falt fra 12 til 8 prosent.
Så mange endte hos merkeforhandler
I den forrige undersøkelsen sa 49 prosent av de som var i markedet for å kjøpe bruktbil at de ville foretrekke å kjøpe den hos merkeforhandler.
- Andelen som faktisk handlet hos en merkeforhandler i løpet av de siste 12 måneder ble 45 prosent, altså noe færre enn de som sa at de ville foretrekke å gjøre det, sier Hovde.
Flere svært fornøyd
- Det er en signifikant økning på de som er svært fornøyd med merkeforhandleren, sier Hovde.
- Over halvparten svarer at de ønsker å kjøpe av den samme selgeren igjen, legger han til.
Innbytte hos merkeforhandler
Flere ønsker å bytte bilen inn hos merkeforhandler, og færre vil selge den selv
- Denne gangen er andelen 49 prosent, mot 33 prosent i 2019. Andelen som vil selge den selv har samtidig gått ned fra 38 til 28 prosent, sier Hovde.
- Av de som vil selge selg sier hele 85 prosent sier de vil selge bilen på Finn.no og 21 prosent på Facebook. Kun 3 prosent svarer avis/bilblader – og alle disse er i aldersgruppen 60 år og eldre.