- Nå handler alt om vekst
På 16 måneder har Polestar levert nær 7.000 biler i Norge. Organisasjonen vokser og nå flyttes en viktig funksjon hit fra Sverige.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I august 2020 ble de første bilene fra svensk-kinesiske Polestar levert til kunder i Norge.
Allerede måneden etter ble det registrert 940 nye Polestar 2. Det gjorde modellen til nummer tre, og med 6 prosent markedsandel var merket det 4. største på OFV-statistikken i september.
Fram til i dag er det kommet til sammen 6.873 nye - og én bruktimportert – Polestar til Norge.
Importselskapet Polestar Automotive Norway AS omsatte i lanseringsåret 2020 for 1,4 milliarder kroner, tilsvarende 500.000 kroner pr. bil levert. Resultat før skatt ble 16,7 millioner (kr. 5.900 pr. bil).
Utvider representasjonen
Etablering av en importorganisasjon startet i 2019, med Alexander Hørthe som daglig leder. I dag leder han et team med 17 ansatte, de fleste stasjonert i «Volvo-bygget» på Fornebu. I tillegg jobber et 40-tall i tilknytning til Polestar Space som nå er etablert i fire byer.
Polestar driver selv Space i Oslo sentrum, samt senteret for utlevering av biler som er etablert i anlegget til Bilia på Økern. De øvrige tre Space håndteres av samarbeidspartnerne Kverneland (Stavanger), Frydenbø (Bergen) og Nardo Bil (Trondheim).
I år er representasjonen utvidet med visning, prøvekjøring og utlevering i Porsgrunn (Autostrada) og Tromsø (Bil i Nord). Kverneland Bil ansatte for kort tid siden den første personen som skal arbeide heltid for Polestar i Kristiansand.
- Styrking av tilstedeværelsen i hele landet er en viktig del av vår strategi, sier Kristin Fjeld til Bilbransje24.
Hun er kommunikasjonssjef i Polestar Norge.
- Hva skiller Polestar Destinations fra Space når det gjelder krav til beliggenhet, antall biler i utstilling og investering for en forhandler?
- Destinations vil være et tillegg til Spaces. Disse vil typisk være plassert i enkelt tilgjengelige, større områder utenfor bykjernene. I tillegg til opplevelse av merkevaren og prøvekjøring, vil Destinations stå for utlevering av biler, sier Fjeld.
- Er det aktuelt å etablere Space i flere enn de fire byene?
- Per i dag har vi ingen konkrete planer som vi kan dele.
Heller ikke hvor mange Destinations det er aktuelt å etablere (utover Porsgrunn, Kristiansand og Tromsø), er noe kommunikasjonssjefen ønsker å si noe om nå.
- Den første Destination i Norge bygges i Porsgrunn, men dette konseptet er under utvikling, så flere detaljer rundt dette må vi komme tilbake til senere, sier hun.
- Svarer Space i Oslo til forventningene mht trafikk i lokalet og opplever Polestar at det er utfordringer knyttet til parkering/håndtering av biler i området?
- De to siste årene har definitivt svart til forventingene i forhold til trafikk. Det har også fungert fint praktisk, sier Fjeld.
Mobile verkstedtjenester kan være et naturlig skritt videre
Mer mobil service
Volvo-importøren ser på løsninger for mer bruk av mobil service. Tesla har allerede dette i storskala-drift i dag.
- Vil Polestar være en pådriver for at mobil service skal være en del av tjenestetilbudet til sine kunder?
- Polestar skal levere sømløs service og gjøre det enkelt å være kunde, og vi piloterer i dag mobilt verksted i samarbeid med Volvo, sier Fjeld.
- Mobile verkstedtjenester kan være et naturlig skritt videre for en enklere bil-hverdag, hvor vi møter publikum der de er.
- Stiller Polestar de samme kravene til sertifisering av skadeverksteder som Volvo?
- Ja, vi stiller de samme kravene. I tillegg er det egne Polestar-elementer, sier Fjeld.
Flytter kundesenter til Norge
Polestar har fram til nå betjent henvendelser fra norske kunder fra kundesenter i Sverige.
- Organisasjonen vokser og vi er nå i gang med å etablere et eget kundesenter i Norge. Vi holder i disse dager på med rekruttering av medarbeidere til dette.
Innen 2023 skal Polestar utvide representasjonen til 30 land.
- Du kan si at alt handler om vekst globalt nå, sier Kristin Fjeld.