Resultat-nedgang for Sørensen og Balchen

Resultatet falt noe i tredje kvartal, men den norske virksomheten til Mekonomen-konsernet er fortsatt "best i klassen" på marginer.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Omsetning på nivå med i fjor - men noe lavere resultat.

Det er den korte oppsummeringen av tredje kvartal for Sørensen og Balchen, etter et rekordsterkt første halvår.

Sørensen og Balchen endte kvartalet med en omsetning på 211 millioner svenske kroner (SEK), 1 million mer enn i fjor. Driftsresultatet (EBIT) endte på 46 millioner SEK, mot 53 millioner i fjor.

Det gir en driftsmargin på 22 prosent, mot 25 prosent i fjor.

Sterkere bruttomargin

- Det lavere resultatet forklares av et veldig sterkt sammenligningskvartal, som ble positivt påvirket av prisjusteringer og en rask tilpassing av driften relatert til koronapandemien, skriver Mekonomen om Sørensen og Balchen i sin kvartalsrapport.

Konsernet peker på positiv påvirkning gjennom valutaeffekter og godt salg gjennom grossistleddet - mens salget til forbrukere var noe svakere enn i fjor.

- Bruttomarginen ble bedre enn tilsvarende kvartal i fjor, først og fremst grunnet prisjusteringer og økte leverandørbonuser, skriver konsernet om Sørensen og Balchen.

Færre verksteder

Grunnet et sterkt første halvår er omsetningen 10 prosent høyere i årets tre første kvartaler enn tilsvarende periode i fjor: 666 millioner SEK, mot 604 millioner i 2020.

Driftsresultatet er 148 millioner SEK, mot 136 millioner etter ni måneder i fjor.

Det gir i begge tilfeller en driftsmargin på 22 prosent.

Sørensen og Balchen har 66 butikker, en mer enn for ett år siden. Av disse er 38 egeneide (37 i fjor).

Antall Bilxtra-verksteder har gått ned fra 256 til 252 i år.

Mekonomen-konsernet: Stabil omsetning - boost i resultat

Så langt i år ligger Mekonomen-konsernet (alle land) litt foran fjoråret etter tre kvartaler.

Omsetningen på 9,2 milliarder SEK er 6 prosent bedre enn de tre første kvartalene i fjor, men inntjeningen er vesentlig sterkere.

Med et resultat på 721 millioner SEK (EBIT) er de bare noen få millioner fra hele fjorårsresultatet (738 millioner SEK). På denne tiden i fjor var akkumulert resultat på 478 millioner SEK.

Svakere økning i kvartalet

I tredje kvartal var økningen i Mekonomen-konsernet svakere enn i første halvår - men veksten i bunnlinjen er likevel sterk.

Omsetningen økte med fire prosent, fra 2,9 til 3,0 milliarder SEK.

Driftsresultatet har økt med 23 prosent: Fra 208 til 255 millioner SEK.