Autostrada-konsernet med hovedkontor i Porsgrunn er i dag den nest største av Xpengs fem forhandlergrupperinger etter Bilia, med omkring 10 prosent av salget.
Og større skal de bli.
- Jeg har en våt drøm om at vi kan klare å selge 1.000 Xpeng i år. Klarer vi det er vi på omtrent samme nivå som Volvo, sier Gisle Valen til Bilbransje24.
Han er bilforhandler og majoritetseier i Autostrada Bil AS med 80 prosent av aksjene.
Flere forhandlere
I øyeblikket har Autostrada fire operative forhandlere for Xpeng; Porsgrunn, Arendal, Tønsberg og Seljord.
Åpning av nye Xpeng-forretninger kan komme raskt.
Gisle Valen
- Vi åpner vår neste Xpeng-avdeling i Sandefjord før jul, og kanskje allerede i november, sier Valen.
Bilbransje24 har tidligere skrevet at Autostrada-konsernet planlegger flere Xpeng-lokasjoner, blant disse er Kongsberg, Notodden og Haugesund.
Valen vil ikke være konkret på noen av de nye lokasjonene, men nøyer seg med å si følgende:
- Åpning av nye Xpeng-forretninger kan komme raskt.
Må gjøre det enkelt
Valen mener at den store styrken til Xpeng, foruten å ha attraktive modeller som passer inn i det norske markedet, er at de gjør det enkelt.
- Vi har et veldig bra Xpeng-team. Blant selgerne i Xpeng har vi nesten ingen i vår organisasjonen som har jobbet i bilbransjen før, sier han entusiastisk.
Han trekker frem sønnen Truls Valen som et eksempel på en i organisasjonen som ikke har bakgrunn fra bilbransjen. Unge Valen arbeider som selger ved Xpeng-avdelingen i Porsgrunn.
- Truls har bakgrunn som operasanger. Han er en flinkt selger, og han tenker utradisjonelt.
- Vi trenger folk som evner å tenke nytt, og får frie hender fra Xpeng for å gjøre det, sier Valen.
To kompetanseverksteder
På servicemarkedet tenker også Valen nytt når de gjelder Xpeng.
Den store styrken til Xpeng er at de gjør det enkelt.
Gisle Valen
- Nå er vi i ferd med å bygge to «ekspertverksteder» som skal kunne skru «alt» og løse alle problemer som måtte oppstå med en Xpeng.
- I Arendal er vi fullt operative som «ekspertverksted», og i løpet av oktober har vi fått opp verkstedet i Porsgrunn på samme nivå, sier bilforhandleren.
Tanken er at de to verkstedene skal støtte de øvrige verkstedene med spesialkompetanse når det er nødvendig.
- Alle Xpeng-forretningene våre skal ha verksted, men de trenger ikke den samme spisskompetansen som Arendal og Porsgrunn. Da er det mye enklere og rimeligere å enten flytte på en bil eller tekniker ved behov, sier Valen.
I Sandefjord vil ikke den nye Xpeng-forhandleren tilby verkstedtjenester i starten. Da må kundene dra til Tønsberg eller Porsgrunn.
- På litt sikt skal vi selvsagt også tilby verkstedtjenester for Xpeng i Sandefjord, sier Valen.
Sandefjords-forhandleren vil får adresse Nygårdsveien, som ligger ved siden av Burger King og rett over veien for Bilservice Personbil i Sandefjord.
- Skal dere satse på mobil service når det gjelder Xpeng?
- Det er noe vi absolutt vurderer, men veien blir til mens vi går.
- Vi skal forsøke å tenke litt annerledes og nytt, og med Xpeng får vi muligheten til å gjøre akkurat det, sier Gisle Valen.