Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

Optimisme-knekk i bilbransjen

Etter tre måneder med stigende kurve, faller nå markedsutsiktene markant. Det viser NBFs ferske medlemsundersøkelse for april.

Publisert

- Undersøkelsen ble tatt opp før Donald Trump iverksatte presidentordren om massive tollsatser, sier Erik Ramelow Lillejord.

Han er direktør for økonomi og forretningsstøtte i NBF, og ansvarlig for den månedlige undersøkelsen blant bilbransjeforbundets medlemmer.

- Imidlertid har det i en lengre tid vært geopolitisk uro og usikkerhet rundt mulig global handelskrig og børsutvikling, legger han til.

- I forhold til dette, er det noe overraskende at ikke undersøkelsen for april viser enda svakere forventninger rundt fremtidsutsiktene.

NHOs fjerde medlemsundersøkelse i år ble tatt opp i perioden 26. mars til 1. april.

- Preges av «avmålthet»

Gitt den geopolitiske uroen vi nå ser i verdensbildet, overrasker ikke svarene i undersøkelsen.

Erik Ramelow Lillejord

De siste tre månedene har det vært en markant bedring hvordan NBF-medlemmene som svarer i undersøkelsen ser på fremtidsutsiktene.

- NBF har spurt seg om bedringene ville være et taktskifte som står seg, eller om det ville være av midlertidig karakter, sier Lillejord.

- Gitt den geopolitiske uroen vi nå ser i verdensbildet, overrasker ikke svarene i undersøkelsen.

Han understreker at det er avmålthet som preger undersøkelsene, både for nåsituasjon og utsikter.

Om undersøkelsen

NHOs fjerde medlemsundersøkelse for 2025 ble tatt opp i perioden 26. mars til 1. april.

Undersøkelsene er gjennomført ved bruk av webskjema som er sendt til alle NHOs medlemsbedrifter.

Resultatene som presenteres i artikkelen er basert på 104 svar fra NBFs medlemmer, som er 28 færre enn forrige måneds medlems-undersøkelse.

Det er ikke vektet for bedriftenes størrelse. Det betyr at alle stemmer teller likt, enten bedriften er liten eller stor og uavhengig av hvilken bransjegren den representerer, også innenfor bilbransjen.

Les mer: Se mer om undersøkelsen på NBF.no.

  • Hvordan vurderes den generelle markedssituasjonen for din bedrift?
  • Nåsituasjonen er noe svekket.
    20 % sier den er god og 19 % svarer at den er dårlig. Netto 1,0 %.

    Dette er ned fra mars. Da svarte 20 % god og 17 % dårlig, med netto 2,3 %.

  • Hvordan vurderes den generelle markedssituasjonen for din bedrift?
  • Fremtidsutsiktene viser markant forverring etter to måneder med sterk bedring.
    I april venter 13 % bedring eller økning neste seks måneder og 14 % ser for seg en forverring eller nedgang.
    Dermed er nettoen tilbake under null, med -0,9 %. I mars ventet 28 % bedring og 9 % forverring, med netto på 18,9 %.