Profilerte stillinger fra BilbransjeJOBBER

Maria Spilling er foreløpig eneste kvinne i Norge med mesterutdanning i billakkererfaget.

Eneste kvinne i landet med denne utdanningen: - Så en mulighet

Maria Spilling har som eneste kvinne i Norge tatt mesterbrev i billakkererfaget.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Jeg elsker å jobbe med farger, nyanser og detaljer, samtidig som jeg får bruke kroppen fysisk og skape noe med hendene.

Det sier Maria Spilling, som nå er første kvinne i Norge med mesterbrev i billakkererfaget.

- Da jeg gikk ut i mammapermisjon, så jeg en mulighet til å utnytte tiden til å bygge videre på kompetansen min, sier hun.

Til daglig jobber Spilling hos Agder Bilskade AS og har alltid hatt en lidenskap for biler – men det var ikke gitt at hun skulle bli billakkerer.

Hun startet sin yrkesreise på industrimekanikerlinjen på videregående, men følte at hun savnet en mer kreativ retning. Billakkererfaget ble hun tipset om av en kamerat.

Høyere kvinneandel i billakkererfaget

Billakkererfaget har tradisjonelt vært et av fagene med høyest kvinneandel. Blant søkerne til videregående skoler i fjor var 55 prosent av søkerne jenter – det eneste bilfaget med jente-overvekt.

Til sammenligning hadde Bilfaget, lette kjøretøy en jenteandel på ni prosent. Det er omtrent samme kvinneandel som bilbransjen hadde overordnet ved siste telling.

- De siste årene har vi sett en økning i antall jenter som velger billakkeringsfaget, og det er utrolig gøy å være en del av denne utviklingen, sier Spilling.

- Bransjen er også i stor endring, både når det gjelder teknologi, materialbruk og bærekraftige løsninger. Det gjør yrket enda mer attraktivt for flere, sier hun.

Daglig leder i Mesterbrevnemnda, André Kristiansen, håper Spilling kan bidra til å inspirere flere kvinner til bilfagene.

- Faglærte håndverkere er avgjørende for kvalitet og videreføring av håndverkstradisjoner, og vi håper hennes engasjement inspirerer flere kvinner til å satse på faget, sier han.

Til sammen er det 22 stykker i Norge som har mesterbrev i billakkererfaget.