- Vi sikrer oss nå godt med biler for rask levering fremover,
sier Jan-Kåre Holmedal til Bilbransje24.
Han er administrerende direktør for MG-importøren Norwegian
Mobility Group.
Importøren og forhandlerne er nå i gang med å registrere opp et stort antall
biler før «bommen går ned» 7. juli (se faktaboks) - og MG gjør et saftig byks på OFV-statistikken.
Så langt i juni (til og med i går) har MG allerede registrert 1.374 biler - og det stopper sikkert ikke der.
«Bonanza-måneden» desember 2022, hvor merket endte på 1.067 biler, blir dermed ettertrykkelig parkert.
MG har så langt denne måneden 15 prosent markedsandel og er det tredje største personbilmerket, bak Tesla (19 %) og Toyota (18 %).
Typegodkjennings-fristen
Nye EU- og EØS-regler for typegodkjenning trer i kraft 7. juli.
Disse reglene sier at biler som skal nyregistreres blant annet må være utstyrt med EDR – også kjent som en «sort boks».
Denne registrerer alle kjøretøyparameter som for eksempel hastighet, pedalbruk, blinklys og antall passasjerer i tilfelle en ulykke. Dataene om bord skal kun hentes ut med spesialutstyr og eksplisitt samtykke fra bileier.
I det nye regelverket ligger det også krav om skiltleser-kamera, med mulighet for å automatisk justere bilens fartsholder til aktuell fartsgrense, samt alkolås-kompatibilitet, tretthets-varsling, automatisk nødbrems og en rekke andre sikkerhets-funksjoner.
Det finnes muligheter for å søke om unntak, for å registrere biler med «gammel» typegodkjenning også etter 7. juli i Norge.
Unntaksperioden er ett år, og det kan maksimalt søkes om 100 biler av hver bilmodell, alternativt inntil 10 prosent av fjorårets salg av den aktuelle modellen. Bilene må fysisk være i Norge når det skal søkes unntak.
Det betyr at dersom det ble registrert 3.000 av en bilmodell året før, kan det søkes om etter-registrering for inntil 300 biler av den modellen det neste året. Ble det registrert 500 biler, kan man søke om unntak for inntil 100 biler.
«Dobbel-boost»
Både oppregistrering av biler med «utgående
typegodkjenning», og innføring av nye regler for leasing, er ventet å bidra til
å løfte registreringstallene hos flere bilmerker i ukene
fremover.
- Planlagt i lang tid
- Dette blir den beste MG-måneden, både målt i antall biler
og i markedsandel, bekrefter MG-sjefen i dag.
I tillegg til kundesolgte biler bekrefter importøren at det
dreier seg om et «betydelig antall» biler med typegodkjenninger som går ut 7.
juli.
- Vi kommer til å fortsette med de gode prisene og kampanjer
fremover.
- Dette er noe vi har lagt til rette for i lang tid og både vi og forhandlerne gleder oss til å gjennomføre de planene som er lagt for høsten, sier Jan Kåre Holmedal.
Norges fjerde billigste bil
MG har generelt hatt et veldig godt 2024. Merket er hittil i
år Norges 5. mest registrerte, med en markedsandel på 6,7 prosent – og antall registrerte
biler har økt med mer enn 150 prosent sammenlignet med hittil i fjor.
Det er MG4 som drar lasset, med drøyt halvparten av
MG-registreringene så langt i år.
Bilen har for tiden en startpris på 265.900 kroner (inklusiv levering), og
importøren tilbyr nå 0,99 % kampanjerente med null i egenkapital.
Blant biler på markedet i dag er det kun Citroën e-C3
(219.900 kr) og Nissan Leaf (234.000 kr) som har lavere listepris enn MG4. I tillegg tilbys Mazda MX-30 for tiden med en importørdrevet kampanje fra 219.900 kroner.