Sadia Mohamed er servicemarkedssjef i Nio Norge.

Nio med ny-satsing på servicemarkedet: - Dette kommer til å gi oss flere salg

Etter en mai med rekordtall på kontraktsinnganger åpner Nio nytt «spesialverksted» i Oslo.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

I dag åpner Nio et helt nytt verksted dedikert til næringskunder.

Det skjer i lokalene på Ensjø i Oslo, hvor Nio har sitt dedikerte service- og utleveringssenter, på Nio-språket kalt en «Hub».

Her har elbil-produsenten overtatt verkstedlokalene til MPS Bilskade, som har flyttet til andre lokaler et steinkast unna.

Det nye Nio-verkstedet skal ta imot alle næringskunder, men med spesiell oppmerksomhet på to kundegrupper:

- Primært er det drosjer og kjøreskole-biler vi fokuserer på her, sier Sadia Mohamed, servicemarkedssjef i Nio Norge til Bilbransje24.

- Det handler om å vise at vi forstår behovene til de som har bilen som primærverktøy, sier hun.

Dedikert B2B-team

Det nye verkstedet er innredet med fire løftebukker, og her jobber fire teknikere i tillegg til en verksmester og en kundemottaker. B2B-kundemottaket er adskilt fra det ordinære kundemottaket, med en egen «ventesalong» for de som har bilen på verkstedet.

- Vi ser også på muligheten for å få til et eget bønnerom, sier Mohamed.

- Vi skal være her for alle, og vise et inkluderende miljø, sier hun.

Næringskunder skal kunne få en kontroll av bilen i løpet av en time ved drop-in

Sadia Mohamed

En stor andel av hovedstadens drosjesjåfører er muslimer, og et dedikert bønnerom er blant tilbudene hos Nios konkurrenter på drosjemarkedet.

Etter det Bilbransje24 kjenner til er det tre andre dedikerte drosjeverksteder i Oslo: Toyota Økern, Bertel O. Steen Brobekk og Erik Arnesen Rommen. Erik Arnesen-verkstedet er en del av Erik Arnesen Helsfyr, som for et år siden fikk Bertel O. Steen som majoritetsaksjonær.

- Hvor rask responstid kan næringskundene forvente her?

- B2B-verkstedet skal alltid ha kapasitet til drop-in, sier Mohamed.

- Her skal næringskunder kunne få en kontroll av bilen i løpet av en time ved drop-in – og verkstedtime senest i løpet av to uker.

Ser på muligheten for skade-samarbeid

Under åpningen på Ensjø var en rekke storkunder invitert. Blant de store drosjeeierne var deletilgang det mest kritiske temaet.

- Vi ser på muligheten for å etablere et dedikert delelager for B2B-verkstedet, og vi jobber tett med hovedkontoret i Europa og får raskt deler, forsikrer Nios servicemarkedssjef.

- Det er i all hovedsak bremse- og understellskomponenter vi ser det er behov for, sier hun.

Nio har kun mekanisk verksted. Skadejobber er det i all hovedsak Autoin som tar seg av, som hovedpartner for Nio.

- Vil Autoin også kunne gjøre «hastejobber» på samme måte som dere kan i egen regi?

- Vi er i tett dialog med dem, men generelt har vi et veldig godt samarbeid med Autoin, og de er fleksible og tilpasningsdyktige, sier Mohamed.

- Kommer til å gi oss flere salg

Det nye verkstedet har tatt et halvt års tid å få på plass, og alle seks tilknyttet B2B-verkstedet er nyansatte.

- De er valgt nettopp fordi de har erfaring med denne typen arbeid, sier Mohamed.

- Det er en tung investering, men vi har veldig troen på dette sier hun.

Daglig leder i Nio Norge, An Ho, er overbevist om at satsingen vil gi resultater.

- Dette kommer til å gi oss flere salg, slår han fast.

I mai satte Nio ny rekord i antall kontraktsinnganger i Norge – mye av det takket være den økte satsingen på næringsmarkedet.

- Dette er enda en milepæl for oss, sier Ho.

Jeg skal ha til sammen rundt 50 Nio

Abdul Rauf Kasana, drosjeeier

- Skal ha 50 Nio i parken

I august inngikk Nio en leverandøravtale med Oslo Taxi, og er nå blant de mest populære merkene blant nye drosjer i hovedstaden.

Abdul Rauf Kasana er en av byens største drosjeeiere, med 55 biler i parken. I dag er rundt dusinet Nio – men det skal øke kraftig på kort sikt.

- Jeg skal ha til sammen rundt 50 Nio, sier han til Bilbransje24.

- Et servicesenter som dette er en av de viktigste årsakene, kombinert med batteribytte-stasjonene og at sjåførene liker å kjøre bilene, sier han.

Per i dag er det ingen batteribytte-stasjoner i drift Oslo, men to såkalte Power Swap Stations nærmer seg åpning: En i Ole Deviks vei 14 på Bryn, og en i Professor Birkelands vei 27 på Furuset.

Voksende bilpark

Det ruller nå 2.251 Nio på veiene i Norge, viser tall fra OFV.

I dag er det Nio-eiere i alle landets fylker. Det største antallet befinner seg i Oslo (665 biler), Akershus (467 biler) og Vestland (324 biler).