Harald Edvardsen-Eibak kom tilbake som Audi-sjef sommeren i fjor.

Skal ta tilbake premium-tronen: - Vi har blitt et «99:1»-merke

Audi har «lånt ut» kunder til andre merker – men er klare for å hente de tilbake. Audi-sjef Harald Edvardsen-Eibak er ikke bekymret for «internkrig» mellom Møller-merkene, selv med hissig prising fra Audi.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Audis prestasjoner har vært varierende de siste årene.

Fra suksessåret 2020, hvor merket hadde 7,3 prosent av markedet og Audi e-tron var Norges mest registrerte bilmodell, endte 2023 med 3,7 prosent og en 10.-plass på merkestatistikken.

Noe måtte gjøres – og grepene som er gjort har gitt resultater.

- Vi har hatt en fin start på året, med økende markedsandeler i et fallende marked, sier Harald Edvardsen-Eibak til Bilbransje24.

Han gjorde comeback som Audi-sjef hos Harald A. Møller i fjor sommer, etter en periode i Møller Bil.

- Treffer forskjellige kundegrupper

Vi ønsker å være nummer én i premium-markedet

Harald Edvardsen-Eibak

Hittil i år har Audi 4,1 prosent av markedet, og det er en nylig oppgradert Q4 e-tron som drar lasset.

- Vi ser at bilen tiltrekker til seg mye interesse, med startpris under 500.000 for en Q4 med firehjulsdrift, sier Edvardsen-Eibak.

Med dagens priser er Q4 e-tron i samme prissjiktet som for eksempel Skoda Enyaq med 4x4 og samme batteri/motorytelse (492.200 kroner).

- Hvordan fungerer posisjoneringen mellom merkene hos importøren?

- De forskjellige merkene er individuelle team, hvor alle jobber for å sikre best mulig konkurransekraft og trykk for sine respektive modeller, sier Edvardsen-Eibak.

- Men vi opplever nok at vi i stor grad treffer forskjellige kundegrupper, sier han.

- Nå er dere på drøyt 4,1 prosent – hva er målet for Audis prestasjoner i Norge?

- Vi ønsker å være nummer én i premium-markedet, sier Edvardsen-Eibak.

- Og hvordan definerer dere det markedet?

- Det er primært BMW og Mercedes – de tradisjonelle «premium-merkene».

Hittil i år er Audi bare noen få biler bak BMW på registreringsstatistikken, og et godt stykke foran Mercedes.

Audi har mange lojale kunder – og noen vi har «lånt ut» til andre merker som kommer tilbake nå når vi har riktige modeller å tilby

Harald Edvardsen-Eibak

Et øye på de kinesiske

- Hvordan ser du på konkurransen fra de kinesiske merkene?

- Det er flere av dem som lager mye fint – og vi har helt klart et øye på dem, sier Audi-sjefen.

... vi har mannskapet og forhandlernettet kundene faktisk ønsker

Harald Edvardsen-Eibak

- Vår styrke ligger også i historikken og erfaringen vår. Vi ser jo at flere av nykommerne nå omfavner de mer tradisjonelle salgskanalene, og vi har mannskapet og forhandlernettet kundene faktisk ønsker, sier han.

Audi har per i dag ingen nettbutikk-løsning i Norge – og heller ingen planer om å lansere det med det første.

- Med et salgsløft på Q4 e-tron – er det nye kunder, eller kommer de som regel med en Audi e-tron som innbyttebil?

- Det varierer. Vi treffer ganske mange nye kunder med den oppgraderte modellen til 499.900, sier Edvardsen-Eibak.

- Så har Audi mange lojale kunder også – og noen vi har «lånt ut» til andre merker som kommer tilbake nå når vi har riktige modeller å tilby.

Nylanserte Q6 e-tron er nå på Norges-turné. Bilen er bygget på en helt ny elektrisk plattform utviklet sammen med Porsche, og får en startpris på 759.900 kroner.

Komplett «Q-familie» - og nesten helt elektrisk

Med avdukingen av Audi Q6 e-tron mener Audi-sjefen at «Q-familien» nå er komplett, og slår fast at Audi nå har blitt et «99:1»-merke.

- Det er 99 prosent elektrisk, og så er det 1 prosent RS-modeller med bensinmotor, sier han.

- Med tiden, og med nye elektriske modeller i RS-utgaver, skal vi nok klare å lokke de aller hardeste entusiastene over på el også.

Volkswagen selger nå utelukkende hel-elektriske personbiler i Norge, mens Skoda er en av merkene som fortsatt tilbyr dieselmotorer i nybilmarkedet – og også merket med størst andel diesel-registreringer hittil i år.