Styrket Bauda-resultat i fjor

Slik forklarer konsernsjef Hans Geir Guthus hvordan Norges største Toyota-forhandler oppnådd sitt nest beste forhandler-resultat gjennom tidene i fjor.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Gitt det makroøkonomiske bakteppet er vi svært godt fornøyd med både topp- og bunnlinje i 2023.

Det sier konsernsjef Hans Geir Guthus om fjoråret for Norges største Toyota- og Lexus-forhandler, Bauda AS.

  • Konsernets forhandlervirksomhet økte omsetningen med 1,6 milliarder, til drøyt 6,5 milliarder (+32 %).
  • Resultat før skatt ble 192 millioner, mot 136 millioner i 2022 (+41 %).

- I treårs-planen var vi forberedt på et vanskeligere nybilmarked i 2023, sier Guthus.

Konsernet leverte likevel sitt nest best forhandler-resultat gjennom tidene.

Noen «høydepunkter»

  • Nybil: Stor ordrereserve inn i året. God respons på salget etter sommeren, hvor bZ4X utgjorde det største volumet. (+22 % totalt)
  • Bruktbil: Godt marked hele året, rekordvolum på 10.000 biler (+27 %).
  • Servicemarkedet: God fart hele året med en vekst på 25 %.

Guthus forklarer

- Godt og forutsigbart samarbeidet mellom importør, finanspartner og forhandler er kritisk for å lykkes i dagens marked.

- Vi har et godt og solid samarbeid med Toyota Norge og Toyota Finans. Vi har stått sammen i stormen før, og vi gjorde det igjen når bZ4X hadde sine oppstarts utfordringer, sier han.

Han sier det har vært god etterspørsel etter Toyotas bruktbiler og at de har hatt stort fokus på ekstern omsetning på servicemarkedet (5 -10 år gamle biler).

- Vi har et kostnadsfokus gjennom hele organisasjonene, med både gass og brems.

- Og sist, men ikke minst, vi har dedikerte medarbeidere som tar endringer og utfordringer på strak arm, sier han.

Vi har en kontraktsinngang som er 60 prosent høyere enn på samme tid i fjor (som var lavt)

Geir Guthus

Dette sier Guthus om 2024

- Som resten av bilbransjen forventer vi fortsatt vanskelige markedsforhold på nybil i 2024.

- På tross av dette har vi en kontraktsinngang som er 60 prosent høyere enn på samme tid i fjor (som var lavt), sier Guthus.

Han tror likevel ikke denne veksten kommer ikke til å fortsette på samme nivå ut året.

- Våre to elektriske modeller på Lexus (RZ og UX) har økt Lexus-salget med hele 140 prosent på årsbasis.

- Vi forventer fortsatt god etterspørsel på våre bruktbiler og ettermarkedstjenester, sier Hans Geir Guthus.