Gigant-underskuddene fortsetter for Nio Norway

Inntekter på 660 millioner var langt fra nok til å dekke kostnadene hos Nios distribusjonsselskap i Norge i 2022.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Over 7 måneder etter fristen gikk ut har Nio Norway AS omsider levert sine 2022-regnskaper til Brønnøysundregistrene.

De viser at pengene fortsatte å renner ut i rekordfart i den norske virksomheten i 2022. 

Etter å ha tapt 133 millioner i sitt første (halve) driftsår i 2021 økte underskuddet året etter.

Den sene leveringen av årsregnskapet for 2022 har også medført at Nio Norway har måttet betale maksimalt forsinkelsesgebyr på 65.044 kroner til Skatteetaten. 

Minus 155 millioner i 2022

I sitt første hele driftsår utleverte Nio Norway totalt 1.135 nye biler. Det ga selskapet en omsetning på 661 millioner kroner i 2022.

Resultat før skatt endte på minus 155 millioner.

Gebyr for forsinket innlevering av årsregnskap - varsel om tvangsoppløsning

  • Som hovedregel er siste frist for innsending av årsregnskap 31. juli og forsinkelsesgebyr begynner å løpe fra 1. august.
    Dette gebyret kan løpe maksimalt i 6 måneder, og gebyret i 2023 kan maksimalt bli kr. 65.044.
    Dersom årsregnskap etter dette fortsatt ikke er sendt inn, mottar foretaket varsel om tvangsoppløsning.

Egenkapitalen ved utgangen av 2022 var på minus 188 millioner kroner, mot minus 133 millioner året før.

I notene til regnskapet skriver styret at Nio Norway pr. 31. desember 2022 hadde en kontantbeholdning på 103 millioner kroner.

Styret skriver at selskapet har et konvertibelt lån fra morselskapet Nio Nextev Holding B.V på 250 millioner norske kroner.  I tillegg har selskapet et konsernlån fra det ultimate morselskapet Nio Nextev Limited på 127,3 millioner NOK og 125,4 millioner NOK for henholdsvis 2022 og 2021.

Både i 2022 og 2023 er selskapet fullfinansiert av konsernselskapene, og det er derfor ingen eksterne gjeldsbetingelser.

Styret skriver videre:

«Selskapet er i oppstartsfasen og trenger støtte fra konsernet for å etablere salgsvirksomhet i Norge ... Aksjonæren vil gi støtte og trygghet med hensyn til å yte finansiell støtte til selskapet for å hjelpe med å oppfylle sine forpliktelser etter hvert som de forfaller, men bare i den grad selskapet ikke har midler til å oppfylle slike forpliktelser på annen måte.

Ledelsen i selskapet forventer en nøytral drift i den nærmeste fremtiden og forventer en forbedret situasjon på lengre sikt.»

Lønnskostnad på 93 millioner

Ifølge regnskapene for 2022 sysselsatte Nio Norway 75 årsverk, og lønnskostnadene utgjorde til sammen 93 millioner kroner. I 2021 utgjorde lønningene 28 millioner.

For 2022 er daværende administrerende direktør i Nio Norway, Marius Hayler, oppført med total godtgjørelse på til sammen 4,2 millioner kroner. Av dette er 2,6 millioner ren lønn.

Leiekostnader på 25 millioner
- 219 millioner i fremtidige forpliktelser

Konsernet har inngått flere forskjellige operasjonelle leiekontrakter, både for kontorer og andre fasiliteter.

Ifølge regnskapene for 2022 var leiekostnaden på 25 millioner kroner, mot 18,7 millioner i 2021.

Fremtidig minimumsleie knyttet til ikke-kansellerbare leieavtaler er oppgitt til å være 219,4 millioner. Av dette er 30 millioner i løpet av 2023 og 117 millioner i en femårsperiode deretter.