Santander: Kraftig tilbake på leasing - fremgang på lån til brukte biler i fjor
- Etter et år med nedgang på leasing tror vi på en økning i år, sier Trond Brakken i Santander. Den norske delen av finanskonsernet satt igjen med drøyt 1,4 milliarder kroner før skatt i fjor.
Det største segmentet i bilfinansiering hos Santander er lån til brukte biler, med totalt 52.370 biler i fjor, som er 3.400 flere enn i 2021 (+7 %) .
Santander «slo» dermed totalmarkedet for bruktbiler (eierskifter, OFV), som var ned snaut 3 prosent i fjor.
Flere nybilbillån i 4. kvartal
Som tallene i tabellen under viser leasingfinansierte Santander 1.946 biler i 4. kvartal i 2022, mot 3.171 i samme periode året før (-39 %).
Lån til nye biler økte derimot kraftig i siste kvartal (+19 %), og det ble lånefinansiert nær 12.600 brukte (+8 %).
-
- Tror på vekst i leasingmarkedet
Kommersiell direktør Trond Brakken i Santander Norge sier til Bilbransje24 at de opplever at det norske markedet er mer rettet mot kjøp enn en del andre europeiske markeder.
- Vi tror det fortsetter, men merker en større interesse for leasing av elbil nå på starten av året.
- Vi merker en større interesse for leasing av elbil nå på starten av året, sier Trond Brakken
- Forhandlerne opplever vi har økt fokus på brukte biler, og lånemarkedet vil være det største markedet også i år. Dette gjelder generelt og for Santander, sier han.
- Hvordan tror dere markedet for billån og leasing vil utvikle seg videre i år og fremover - generelt og for Santander spesielt?
- Etter et år med nedgang på leasing tror vi på en økning i år. Mens 2021 var drevet av «innspurt» på ladbare hybrider, var nedgangen i 2022 var som forventet.
- Men med moms på elbil og et større fokus på leasing generelt så ser vi for oss en vekst i 2023 som tar en større andel av nybilmarkedet på leasing, sier Trond Brakken.
Økonomiske resultater
Netto renteinntekter fra den norske delen av Santander økte med 3 prosent til 650 millioner i 4, kvartal.
Resultat før skatt ble 478 millioner. Det var 256 millioner, eller 115 prosent, bedre enn i 4. kvartal i fjor.
Totalt for 2022 var netto renteinntekter på 2,5 milliarder kroner, som var tilnærmet uendret fra året før (+1 %).
Resultat før skatt endte på 1,43 milliarder, mot 963 millioner 2021.
I en kommentar til resultatene sier administrerende direktør i Santander Consumer Bank i Norden, Michael Hvidsten, til Bilbransje24:
- Økningen i resultat før skatt er hovedsakelig grunnet lavere tap på utlån til kunder og reduserte driftskostnader, sier han.
Santander fikk tidligere i år et gebyr på 150 millioner kroner på grunn av mangel i rutiner og systemer for risikostyring. Gebyret er belastet regnskapene i 4. kvartal.