Registrerings-rush ga nytt rekord-kvartal for Bilia — slik ble 2022

Bedre nybilmarginer, fortsatt bra driv i servicemarkedet, men svakere resultater fra bruktbilene. Dette ble beste fjerde-kvartalet i Bilia Norges historie.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Omsetningen til Bilia i Norge i 2022 endte på 11,4 milliarder svenske kroner (SEK) - en økning på 118 millioner (1 %) sammenlignet med 2021.

Operativt driftsresultat ble 547 millioner, som er 210 millioner lavere (- 28 %) enn i 2021.

Driftsmarginen ble på 4,8 %, mot 6,7 % i fjor.

For 4. kvartal isolert økte omsetningen med 33 prosent, til 3,6 milliarder svenske kroner.

Operativt driftsresultat ble 180 millioner SEK, som er 36 millioner sterkere enn 4. kvartal året før (25 %).

Operativ driftsmargin ble 4,9 %, mot 5,3 % i 2021.

Dette er det sterkeste resultatet i et 4. kvartal i Bilia Norges historie.

-

Nybil driver resultatene

- Dette var i stor grad drevet av forretningsområdet nye biler, sier administrerende direktør i Bilia Norge, Frode Hebnes, om de sterke resultatene.

- Innføringen av avgifter på elbiler fra 2023 resulterte i en registreringsboom i desember måned isolert, sier Hebnes.

- Det operative driftsresultatet ved Bilia i Norge ble positivt påvirket av dette, og ble historiens beste 4. kvartal isolert, og 3. høyeste kvartalsresultat av samtlige kvartaler, oppsummerer han.

Slik oppsummerer Hebnes året

- 2022 ble et innholdsrikt år ved Bilia i Norge med ekspansjon til Bergen gjennom oppkjøpet av Kokstad Autosenter AS, utvidelse av vår varemerkeportefølje med Jaguar og Land Rover gjennom oppkjøpet av AS Insignia, og en inngang til bildemonteringsbransjen ved å bli majoritetseier i Bil1Din AS, sier Hebnes.

I disse dager åpner Bil1Din Østlandet, i nye lokaliteter på Røyken. Ved halvårsskiftet kompletteres denne virksomheten med en fullverdig skade- og lakkoperasjon.

Ved halvårsskiftet ble Volvo-lokasjonene Bilia Økern, Fornebu og Lillestrøm avhendet til Volvo Car Stor-Oslo.

- 2023 tegner til å bli et nytt innholdsrikt år, sier Hebnes.

Året startet med inngåelse av importøravtale mellom Bilia Norge AS og Great Wall Motor Company (GWM), hvor Bilia i et første steg vil representere deres helelektriske bilmerke ORA i Norge.

- Vi ser med spenning og entusiasme frem til at GWM kommer med flere elektriske modeller, også fra sine øvrige bilmerker, som vi da vil få gleden av å kunne representere i vårt elektriske bilmarked, sier Hebnes.

-

Nybil: Høyere marginer enn 2021

Totalt sett leverte Bilia Norge 3.775 nye biler i 4. kvartal (3.103 biler i 2021), med høyere marginer enn i 2021.

- For like virksomheter var det en leveranseøkning i kvartalet på 1.061 biler - en økning på 40 prosent , sier Hebnes.

Det økonomiske bidraget fra nye biler ble på 111 millioner SEK (47 mill. i 2021)

For like virksomheter var kontraktsinngangen i kvartalet 25 prosent lavere enn i samme tidsperiode 2021, som resulterte i at ordrereserven ble redusert med 2.005 enheter til 6.707 biler gjennom kvartalet.

- Dette er historisk sett en fortsatt stor ordrereserve av nye biler, men er for like virksomheter 513 enheter (7 %) lavere enn det rekordhøye nivået som var ved inngangen til 2022, sier Hebnes.

Bruktbil: Lavere marginer

Forretningsområdet brukte biler oppnådde et resultat i kvartalet på kun 1 million kroner (32 mill. i 2021).

- Avviket kan hovedsak tilskrives en lavere oppnådd margin i 2022 sammenlignet med 2021, sier Hebnes.

- Volummessig var det også totalt sett en reduksjon på 238 enheter til 2.833 biler, som for like virksomheter utgjorde 83 enheter (3 %).

Som følge av de høye leveransevolumene av nye biler så økte bruktbillageret til et høyere nivå ved utgangen av 2022.

- Det oppleves imidlertid til å være et bra aktivitetsnivå i bruktbilmarkedet, så vi forventer en lagerreduksjon i tiden fremover, sier Bilia-sjefen.

Servicemarked: Drevet av nybilene

Servicemarkedet hadde positiv effekt av nybilleveransene i kvartalet, og oppnådde totalt sett et resultat på 68 millioner kroner (64 mill. i 2021) med en tilhørende margin på 10,7 % (10,9 % i 2021).

- For like virksomheter var det en markant resultatforbedring, med en underliggende omsetningsvekst på hele 19,4 prosent, sier Hebnes.

- Servicemarkedet ble viet et skjerpet fokus i andre halvår, og det var således gledelig med denne positive utviklingen. I dagens lavere konjunktur, så vil dette fokuset videreføres med uforminsket styrke, sier han.

Konsern: Høy ordrebank

For Bilia-konsernet totalt endte kvartalet med en omsetning på drøyt 10 milliarder SEK. Det er en kraftig økning fra året før.

Resultatet endte omtrent på nivå med 2021, noe som gir en noe lavere driftsmargin i 2022.

- Forbedret tilgang på nye biler og organisk tilvekst på ti prosent på servicemarkedet bidro til et sterkt resultat, sier konsernsjef Per Avander i kvartalsrapporten.

- Ordrebanken for nye biler var fortsatt på et høyt nivå. 26.325 biler er drøyt 5.500 biler mer enn året før - justert for solgte og kjøpte virksomheter, sier Avander.

Det er heller ikke bare i Norge konsernet får flere merker i porteføljen. I løpet av første kvartal i år begynner Bilia som Xpeng-forhandler i Sverige, i tillegg til å ha blitt forhandler av Volkswagen-merkene gjennom oppkjøpet av Söderbergs Personbilar i Norrköping AB.

- Det råder fremdeles ubalanser i leverandørkjedene og en mangel på nye biler, noe som kommer til å føre til lange leveringstider i 2023, sier Avander.

- Den forbedrede tilgangen på biler i fjerde kvartal var i all hovedsak relatert til nye avgiftsregler i Norge og Sverige, legger han til.

Nøkkeltall for Bilia-konsernet

Klikk på bildet for å vise større tabell.