Lanserer modell for timeselvkost på bilskade og lakk
Lansering av det nye verktøyet er første prioritet for nyansatt fagsjef Knut Ole Magistad i NBF.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Å få ut timeselvkostmodellen så fort vi kan står høyest oppe på min agenda, sier Knut Ole Magistad til Bilbransje24.
Han begynte nå i august som ny fagsjef i NBF.
Grunnlaget for modellen er laget at svenske MRF, og tilpasset norske forhold.
- Vi kjører nå et pilotprosjekt med et verksted i Norge hvor vi tester ut modellen. Fortsatt gjenstår noe arbeid, men jeg har et godt håp om at vi kan ha lansert den for medlemsbedriftene i god tid før jul, sier han.
Timeselvkostmodellen er nettbasert og relativt enkel i bruk når alle kjente parameter er langt inn.
- Terskelen for å få satt den opp hos det enkelte skadeverksted kan være en utfordring, for det er store deler av kontoplanen som må lastes opp i modellen første gang før den kan tas i bruk.
- Vi førsøker nå å forenkle opplastingen av data slik at flest mulig medlemsbedrifter vil ta den i bruk, sier Magistad.
Flere produsentkrav
Den nye fagsjefen sier at det foregår en rekke ting innenfor skade og lakk, som nå krever betydelig innsats fra NBF.
- Noe av det viktigste akkurat nå er selvsagt differensieringen mellom bilskadeverksted 01 og bilskadeverksted 02.
Det er ingen tvil om at flere og flere av bilprodusentene vil kommer til å stille helt konkrete krav til både utstyr, kompetanse og lokaler
- Tror du at 01-verkstedene vil overleve i den fremtidige konkurransen?
- Ja, jeg tror det. Mye av grunnen til det er at det også i fremtiden vil være behov for aktører som kan gjøre enklere bilskadejobber.
- Etter hvert som tiden går tror jeg også at en del av 01-verkstedene vil søke å oppgradere seg til bilskadeverksted 02, men det gjenstår selvsagt å se hvor mange det blir, sier han.
En annen ting som opptar Magistad er hvilke krav bilprodusentene fremover vil stille til skadeverksteder for å være merkesertifiserte.
- Det er ingen tvil om at flere og flere av bilprodusentene vil kommer til å stille helt konkrete krav til både utstyr, kompetanse og lokaler for at bilskadeverkstedene i fremtiden skal kunne kalle seg merkeautoriserte.
- Det vil nok være et betydelig behov fremover for investeringer både i utstyr og kompetanse for å tilfredsstille de ulike merkenes krav, sier han.
Vil fremstå som bærekraftig
NBF har i lengere tid lagt betydelige ressurser i å få bilbransjen til å fremstå som mer bærekraftig. Et viktig element i så måte er å øke bruken av brukte deler.
- Vi jobber nå med en rekke prosjekter inn mot skade og lakk-bransjen for å få opp andelen brukte deler. Her er det mange ting som skal på plass, deriblant en tilstrekkelig god logistikk.
- Det er en kjensgjerning at Norge har ligget ganske langt bak eksempelvis Sverige når det gjelder plastreparasjoner. Foregår det noe konkret på dette området?
- Jeg tror at plastreparasjoner må ses på som en del av prosjektene rundt å øke andelen brukte deler, sier Knut Ole Magistad.