NFB har i lang tid hatt bransjeutvalg på en rekke områder som bilsalg, servicemarked, skade og lakk med mer. Men ett fagområde har «manglet» - frem til nå.
- Det har aldri vært noe bransjeutvalg for jussen, sier Mia Cecilie Lindstad til Bilbransje24.
Hun er advokat og fagsjef for bransjejuridisk bistand i avdelingen for bransje- og medlemsservice i NBF.
- Gruppen skal ta for seg alle de juridiske problemene og utfordringene våre medlemmer kan møte, med unntak for arbeidsrettslige problemstillinger, legger hun til.
KI gir mer omfattende klager
Lindstad sier at NBFs medlemmer får et økende antall henvendelser knyttet opp til forbrukerkjøpsloven, håndverkertjenesteloven, angrerettloven, markedsføringsloven og brukthandelbevilling med mer.
- Bilbransjen mottar nå flere KI-genererte klager fra forbrukerne og kundene, og det store spørsmålet er da hvordan vi møter dette, sier advokaten.
- Vi skal sikre at vi er relevante for våre medlemmer, og sørge for at vi har best mulig verktøy for å sikre at hverdagen blir best mulig for medlemsbedriftene, sier hun.
Etter endringen i forbrukerkjøpsloven i 2024 er det nødvendig å klargjøre deler av innholdet i begreper og ordlyden i loven, mener NBF-advokaten.
- Det er ikke alltid klart hvordan loven skal tolkes, og i mange tilfeller trengs det at domstolene klargjør innholdet i regelverket, sier hun.
- Det kan derfor være nyttig å diskutere domstolsavgjørelser og betydningen av disse for bilbransjen med medlemmene våre.
Mitt inntrykk er at medlemmene får flere og mer omfattende klager enn før
Mia Cecilie Lindstad
- Er det fremveksten av KI og flere kundeklager som gjør at dere nå oppretter dette utvalget?
- Vi har ikke noe tall på hvor mange KI-klager som kommer inn til våre medlemmer. De færreste kommer så langt som til NBF.
- Det vi ser er at på grunn av at kunder bruker KI, blir våre medlemmer mer skeptiske til hvordan de skal svare. Mitt inntrykk er at medlemmene får flere og mer omfattende klager enn før. Kundene bruker KI til å lage klagene.
- Samtidig tror jeg nok at en del av våre medlemmer også bruker KI til å svare på reklamasjoner, sier Lindstad.
Skal sikre bred representasjon
Advokaten ser for seg at det nye bransjeutvalget bør bestå av minimum syv til åtte personer.
- Vi er tre advokater i NBF med meg som leder som skal sitte i utvalget, sier Lindstad.
De to øvrige fra NBF er Amanda Lovise Einstabland og Finn Albert Aurbakken. I tillegg har de fått med seg to advokater som arbeider hos våre medlemsbedrifter.
Hun understreker viktigheten av at det ikke bare sitter jurister i det nye bransjeutvalget.
- Vi ser ikke for oss at det bare skal være jurister i dette utvalget. Blant annet skal vi se på dommer som har falt i rettsapparatet og hvilken betydning for dette for vår bransje.
Lindstad håper at det blir representanter både fra merkeforhandlere, men også fra verkstedene.
- Det er en fordel at det blir litt størrelse på gruppen, rett og slett fordi det ikke er realistisk at alle kan møte hver gang. I tillegg er det viktig at vi får innspill fra medlemmer som har bransjekunnskap ut over jussen.
- Hvor ofte ser du for deg at dette bransjeutvalget skal møtes?
- Trolig fire ganger årlig. I tillegg blir det kanskje Teams-møter hvis det dukker opp en aktuell dom i rettsapparatet som krever at vi diskuterer konsekvensen av, sier Mia Cecilie Lindstad.
Målet er at det nye bransjeutvalget skal være operativt en gang i løpet av høsten i år.