Dag Fraurud er daglig leder i Drivalia Lease Norge.Foto: Odd Erik Skavold Lystad
Drivalia i Norge: Kraftig vekst i inntekter og driftsresultat i fjor
Både inntektene og driftsresultatet fikk et betydelig løft, men resultat før skatt gikk motsatt vei for Drivalia Lease Norge AS i fjor. Dette er forklaringen.
Drivalia Lease Norge AS (tidligere ALD Automototive AS) tilbyr langtidsleie av biler til private, kommuner og bedrifter, samt kortidsleie og salg av brukte biler etter utløp av utleieperioden.
Selskapet økte driftsinntektene med 127 millioner, til 784 millioner i fjor (+19 %).
- Økningen i driftsresultatet var et resultat av større flåte. Forbedringen spises opp av økte rentekostander på lån, skriver styret.
Regnskapene viser en betydelig økning i rentekostnadene (til foretak i samme konsern), fra 103 millioner i 2023 til 134 millioner i 2023.
Drivalia Lease Norge AS er, gjennom ulike selskap, eid Crédit Agricole Group, ett av verdens største bankkonsern, med over 53 millioner kunder i 47 land.
Forventer fortsatt økende bilflåte
Styret skriver videre at de forventer fortsatt press på marginer, men det forventes en fortsatt økende bilflåte som følge av bedre tilgang på bil og en økende etterspørsel i privatmarkedet.
Selskapets utleieportefølje består av 54 prosent kontrakter med fast rente og 46 prosent kontrakter med flytende rente.
Styret anser risiko for tap som moderat. Historiske tap på fordringer har vært lavt. I tillegg har det vært fokusert mye på gode kredittrutiner og oppfølging av kundemassen.
Selskapet har merket lite til økning i antall konkurser, men ser en svekkelse av betalingsadferd for privatkunder.
Mindre tap
Drivalia Lease Norge har kundefordringer for 184 millioner og det er avsatt 12,1 millioner til tap i 2024 (10,9 millioner i 2023).
Realiserte tap på kundefordringene gikk ned, fra 6,6 millioner i 2023 til 4,4 millioner i 2024 (10,9 millioner i 2022).
Det ble ikke utbetalt utbytte i 2024 (51 millioner i 2023). Egenkapitalen var ved utgangen av 2024 på 263 millioner (232 millioner ).
Kjøpte flere biler
I regnskapene, som nå er levert Brønnøysund, er det oppført tilgang av utleiebiler for 1,6 milliarder kroner i 2024 - mot 900 millioner i 2023. Balanseført verdi av utleiebilene var ved utgangen av året på 3,1 milliarder (2,4 milliarder).
Kraftig økning i salg av brukte biler
Dag Fraurud er daglig leder i Drivalia Lease Norge.
Av Drivalias totale inntekter på 783 millioner i fjor var 734 millioner leieinntekter og nær 50 millioner i salg av bruktbiler. Bruktbilsalget økte med 19 millioner fra 2023.
Varelageret (biler for salg) økte kraftig gjennom fjoråret. Ved utgangen av 2024 var det på 95 millioner, mot 53 millioner ett år tidligere.
Dag Fraurud har ledet virksomheten i Norge siden 2023.
Ifølge regnskapene mottok daglig leder totalt 2,77 millioner i godtgjørelse for 2024, hvorav drøyt 780.000 kroner var bonus. Selskapet skriver at daglig leder i tillegg har «en bonusavtale som innebærer utbetaling av maksimalt 40 prosent av brutto årslønn ved oppnåelse av mål for flåtevekst, lønnsomhet, osv.»
Drivalia Lease Norge hadde ved utgangen av 2024 totalt 60 ansatte, hvorav 26 kvinner og 34 menn. Totalt var dette to færre enn året før.
Selskapets styre består nå av fem personer, tre menn og to kvinner.