Petter Nossen er direktør privatmarkedet/bilforhandlere i Brage Finans.
Brage Finans: Veksten fortsetter - finansierte flere biler i 3. kvartal
- Vi er tilfredse med den generelle porteføljeutviklingen, og spesielt på volumet vi har oppnådd i bruktbilmarkedet i 3. kvartal, sier Petter Nossen i Brage Finans.
Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Etter en nedgang som følge av et større tapspost i 1. kvartal, var Brage i 2. kvartal «back on track» med et resultat før skatt på nær 135 millioner - det høyeste i finansieringsselskapets historie.
Nå har selskapet lagt fram tallene for 3. kvartal - og den sterke trenden fortsetter.
Netto renteinntekter endte på 195,3 millioner, mot 161,0 millioner i 3. kvartal i fjor (+15 %).
Resultat før skatt økte med drøyt 23 millioner til 131,5 millioner (+15 %).
Resultat før skatt utgjorde 58,8 % av netto renteinntekter i 3. kvartal i år, mot 55,5 % i 3. kvartal i 2023. Resultatet ga en egenkapitalavkastning på 9,5 % for denne perioden i år, sammenlignet med 10,7 % i fjor.
Se tabell med akkumulerte regnskapstall for januar-september nederst i saken.
Om Brage Finans
Ble etablert av 10 sparebanker i 2010 og er et frittstående finansierings-selskap med hovedvekt på billån i privatmarkedet og leasing og lån i bedriftsmarkedet.
Selskapet har hovedkontor i Bergen, men i tillegg salgskontorer i Trondheim, Ålesund, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Porsgrunn og Sandefjord.
Har nå 24 frittstående banker på eiersiden hvor de største er Sparebanken Vest (49,99 %) og Sparebanken Sør (24,88 %).
Selskapet ledes av Jack Iversen.
Øker på bruktbiler
Antall finansierte nye og brukte person- og varebiler økte med 21 prosent i 3. kvartal i år, målt mot samme kvartal i fjor.
Med Lysaker-kontoret er vi i ferd med å få feste i Oslo-området og Østlands-regionen
Petter Nossen
Størst fremgang var det innen finansiering av brukte biler, hvor veksten var på 26 %. Finansiering av nye biler var på nivå med 3. kvartal i fjor (-1 %).
Brage Finans har størst aktivitet i de geografiske
markedsområder som dekkes av eierbankene og de viktigste område er (andel av
porteføljen): Vestland (22 %), Rogaland (19 %) og Agder (12 %).
Brage etablerte i fjor et eget kontor på Lysaker i Oslo. Der
er det i dag åtte ansatte, hvorav tre dedikert til bil.
- Vi har tre salgskanaler, som er våre eierbanker, bilforhandlere
og direkte til oss, sier Petter Nossen til Bilbransje24.
Han er direktør privatmarkedet/bilforhandlere i Brage Finans
- Med Lysaker-kontoret er vi i ferd med å få feste i Oslo-området
og Østlands-regionen.
- Vi er tilfredse med den generelle
porteføljeutviklingen, og spesielt på volumet vi har oppnådd i bruktbilmarkedet
i 3. kvartal, sier Nossen.
10 prosent porteføljevekst - større tap
Ifølge Brage Finans hadde selskapet en kostnadsprosent på 29 % i 3. kvartal i år, mot 30 % i samme periode i fjor (26 % i 2022 og 20 % i 2021).
Brutto utlånsportefølje var ved utgangen av 3. kvartal på 25,4 milliarder kroner, som er 2,3 milliarder mer enn ett år tilbake (+10 %).
Tap og nedskrivninger har økt med drøyt 71 millioner så langt i år. Samlet for de første ni månedene er de på 119,5 millioner mot 47,5 millioner til samme tid i fjor.
Mislighold og og tapsutsatte engasjementer
Misligholdte utlån for porteføljen utgjorde 451 millioner kroner (brutto) pr. 30. september i år - mot 306 millioner ett år tidligere.
I prosent av brutto utlån utgjør dette nå 1,8 % (1,6 %).