F. v.: Jan Oftedal og Knut Øgreid (bak), Eirik Iversen, Ståle Oftedal og Halvor Øgreid (foran).

Øgreid-familien med bilbransje-comeback: Overtar 50 prosent av Toyota Sørvest

Var sentrale i oppbyggingen av Bavaria-konsernet i Norge - nå investerer de i stor Toyota-virksomhet.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Toyota Rogaland AS

Historien til Toyota i Rogaland startet i 1963 da den første Toyota Crown ble levert av Jonas Hegre AS i Sandnes. 

I 1972 begynte Jan Oftedal som første disponent i Toyota Bilhuset i Stavanger. 

I 2007 fusjonerte de to selskapene, og i 2013 ble Lexus Stavanger en del av virksomheten. 

I dag har Toyota Sørvest tre utsalgsteder med totalt 115 ansatte. Toyota Sørvest AS hadde driftsinntekter på 992 millioner kroner i 2023, opp fra 721 millioner året tidligere, og et resultat på 19 millioner kroner.

Investeringsselskapet Øgreid AS overtar 50 prosent av aksjene i Toyota Rogaland AS, som driver tre Toyota-forhandlere i Stavanger og Jæren-området under navnet Toyota Sørvest.

- Vi er veldig fornøyd med å få med Øgreid-familien som partner og investor, sier Ståle Oftedal.

Han er daglig leder og eier av Toyota Rogaland AS.

- Med røtter i Rogaland og en imponerende historie har Øgreid en god forståelse for markedet, bilbransjen og medarbeidernes helt sentrale viktighet for god drift, noe som gjør at vi er sikre på at vi er en god match, sier han.

Øgreid var sentrale i oppbyggingen av Bavaria-konsernet fra 1996 til salget av virksomheten til svenske eiere i 2017.

Under eierskapet til Øgreid ble en av Norges største bilforhandlere etablert, samt at selskapet i en periode hadde salg av Toyota og Lexus i Sverige.

- Øgreid har et erfarent team, som har vist at de kan vokse, profesjonalisere og skape verdi for porteføljeselskapene sine, sier Oftedal.

- Vi gleder oss til å få Øgreids kompetanse innen bildrift og kjedebygging, i tillegg til deres finansielle muskler, med på laget for å ta Toyota-virksomheten videre, sier han.

- Ønsker å øke og utvide virksomheten

 - Toyota Rogaland har gjort en svært god jobb med å bygge et selskap som er godt rustet for fremtiden, sier Halvor Øgreid, daglig leder i Øgreid.

Øgreid utelukker ikke at konsernet på sikt kan komme til å vokse.

- Vi ønsker å forsterke posisjonen som et ledende bilforhandlerkonsern for Toyota og Lexus lokalt, samt å øke og utvide virksomheten i en bransje preget av stadige salg, oppkjøp og konsolideringer, sier han.

- Styrket av kompetansen og de finansielle musklene til Øgreid kan vi ta en enda tydeligere posisjon i markedet. I bunn er det her to bilfamilier som her kommer sammen, sier Ståle Oftedal.

- Vi gleder oss til å komme i gang med samarbeidet, sier Halvor Øgreid. 

Transaksjonen er avhengig av godkjennelse fra konkurransemyndighetene.

Regnskapstall for Toyota Sørvest

Selskapet opererer under navnet Lexus Stavanger i Proff, men omfatter hele forhandlervirksomheten til Toyota Sørvest: