Bilsalget
Bilsalget i oktober: Hver tredje bil fra Møller - laveste BOS-andel på nær to år
God måned for Skoda og Volkswagen løfter Møller, og Toyota leverer flere biler enn på nesten halvannet år. Slik ble oktober-registreringene, som var nær ni prosent opp fra i fjor.
Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Tall fra OFV viser at det ble registrert 12.558 nye personbiler i oktober i år, som er 979 flere enn i fjor (8,5 %).
Det var like mange registreringsdager i oktober i år som i fjor.
Hittil i år er det registrert 115.319 nye personbiler. Det er 25.116 færre enn på samme tid i fjor (- 17,9 %).
Noen av høydepunktene i oktober:
- Volkswagen på merketoppen - 16,4 prosent markedsandel
- Toyota på andreplass - 11,3 prosent markedsandel
- Volkswagen ID.4 største modell - 8,1 prosent markedsandel alene
- 38 av de 50 største modellene helelektriske - kun 12 modeller med fossilmotor
- 23 prosent nedgang i bruktimporten - sammenlignet med oktober i fjor
- MG største kinesiske merke - 2,3 prosent markedsandel
- Elbilandel på 77,4 prosent - 70,1 prosent i oktober i fjor
Det ble importert 1.217 brukte personbiler i oktober, som er 360 færre enn samme måned i fjor (- 23 %). Hittil i år er antallet 13.394 biler, som er 12 % færre enn etter samme periode i fjor.
Antall eierskifter av brukte personbiler var 43.451, som er 1.446 færre enn oktober i fjor (- 3 %). Hittil i år er antall eierskifter 432.615 (- 3 %)
Se utviklingen for bruktimport og eierskifter lengre ned i saken.
Mer om bilsalget i oktober fra OFV:
Sterk Toyota-avslutning - også på siste dag
I går kunne Bilbransje24 fortelle om den voldsomme «oktober-spurten» til Toyota, med nærmere 750 personbil-registreringer sist uke.
Toyota-forhandlerne har ikke ligget på latsiden i oktobers siste registreringsdag heller: 232 nye Toyota ble registrert i går.
Dermed endte merket på 1.418 personbiler – den beste registreringsmåneden for Toyota siden juni i fjor.
Svak BOS-måned
Til tross for en god Mercedes-måned endte Bertel O. Steen med en samlet markedsandel på 10,5 prosent.
Det er den laveste andelen siden desember 2020.
Her er det Stellantis-merkene som trekker ned, blant annet Peugeot, som bare endte med en markedsandel på 0,5 prosent mot 2,3 prosent hittil i 2022. Også Kia lå langt under den akkumulerte 2022-andelen: 2,0 prosent i oktober mot 3,7 prosent hittil i år.
For Volkswagens del må vi helt tilbake til april 2021 for å finne et høyere volum enn nå i oktober: 2.054 personbiler holdt til 16,3 prosent markedsandel. Kombinert med godt Audi- og Skoda-volum i oktober gjorde dette at Møller-merkene samlet sett oppnådde 31 prosent markedsandel denne måneden.
-
7 prosent Kina-andel - 66 prosent europeiske
Samlet andel for de kinesiske personbilmerkene var 7,0 prosent i oktober.
Også denne måneden var det MG som var det mest registrerte kinesiske merket. Med 2,3 prosent av markedet holdt det til en 13.-plass på OFVs merkestatistikk.
De øvrige kinesiske merkene befinner seg jevnt nedover listen, med BYD (179 biler) på 17. plass (1,4 %), som nest største kinesiske merke også i oktober.
-
-
-
-
-
-