Dette leases mest på verkstedet
Tall fra Würth viser at det blir mer vanlig å lease verkstedsutstyr, men potensialet er fortsatt stort. Disse varegruppene er mest populære å lease.
Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Mellom 13 og 14 prosent av alt det tunge verkstedsutstyret vi selger blir leaset, sier Svein Oftedal til Bilbransje24.
Han er administrerende direktør for Würth Norge.
Det som er viktig å si er at det aller meste er verkstedsutstyr
Selskapet er blant de største leverandørene av tungt verkstedsutstyr i Norge.
Dette er utviklingen de siste årene
Totalt omsatte Autodivisjonen i Würth for 814 millioner kroner i fjor. Av dette var 30,9 millioner gjennom leasing.
- Det betyr at kun 3,8 prosent av alt vi solgte til bilbransjen ble leaset, sier Oftedal.
- Det som er viktig å si er at det aller meste er verkstedsutstyr. Av de 30,9 millionene vi leaset i Autodivisjonen i 2021 var 28,8 millioner verkstedsutstyr, altså tyngre kapitalvarer, sier Oftedal.
I 2019 leaset Würths autodivisjon ut for 30,4 millioner. Året etter falt leasingomsetningen til 22,7 millioner, før det skjøt fart igjen i 2021 (30,9 mill.).
Oftedal forklarer nedgangen i leasing i 2020 med korona.
40 prosent er utstyr til hjul og dekk
- Til og med utgangen av juli i år hadde var det inngått leasing for 14 millioner kroner. Vi kommer likevel til å havne på 2021-nivået i år fordi salget er høyest på høsten, sier direktøren.
- Hvilke varegrupper det som leases mest?
- I 2021 utgjorde verktøy til hjul og dekk 40 prosent av det som leases. På andreplass kommer kjøretøyløftere med 30 prosent.
Würth bruker eksterne aktører som De Lage Landen Finans Norge, DNB, Nordea, Sparebank 1 og som leasingpartnere.
- Vi går ikke aktivt inn for å forsøke å fremme leasing. Vanligvis leases tungt verkstedsutstyr mellom tre og fem år, hvor fem år er det mest vanlige, sier Svein Oftedal.