Vil stille strenge krav til tekniske ledere for skadeverksted 02
Harald A. Møller mener tekniske ledere vil ha en nøkkelrolle når Møller Bil nå skal starte sertifiseringsarbeidet av sine strukturskadeverksteder
Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Det er viktig at vi har tekniske ledere som har omfattende kompetanse til å vurdere kompliserte skader, sa Jørn Narvestad i sitt innlegg på Bilbransjens dager 2022 på Gardermoen i dag.
Det er viktig at vi har tekniske ledere som har omfattende kompetanse til å vurdere kompliserte skader
- Eksempelvis er ikke en kanal lenger bare en kanal, sa han.
Narvestad er skadesjef hos Harald A. Møller og holdt et foredrag sammen med Vidar Brustad i If.
De to diskuterte en del av utfordringene som de som skal sertifisere seg som skadeverksted 02 står overfor.
Må gjøre nøye vurderinger
Narvestad og Brustad er helt enige om at når det i dag skal foretas mer kompliserte strukturskadereparasjoner er det mye mer som må til enn å bare lese reparasjonsmanualene.
- Manualene er ferskvare, og det er viktig å ha tilgang og bruke de siste manualene med de ferskeste oppdateringene, formante Narvestad salen.
- Hva skjer om man oppdager en strukturskade etter påbegynt reparasjon?
Spørsmålet fra Brustad fikk salen til å spisse ørene.
- Vi har eksempelvis sertifisert fem strukturskadeverkstedet for aluminium i Norge. Får vi inn en bil som vi etter starten på reparasjonen avdekker at har en større strukturskade, så flytter vi den til det verkstedet med den rette kompetansen, uavhengig av hvor langt det er dit, sa Narvestad.
Han la til at det påhviler teknisk leder ved skadeverkstedet et spesielt ansvar for å sørge for at verkstedet har den rette kompetansen for å gjøre jobben. Hvis ikke må bilen flyttes til et verksted som har nødvendig kompetanse.
- Ta kontakt med importøren i tillegg til forsikringsselskap i tvilstilfeller når det gjelder reparasjoner som ikke er helt opplagte, var oppfordringen fra Narvestad.
Brustad fulgte opp med følgende melding:
- Vi er for at bilene flyttes til de verkstedene som innehar den nødvendige kompetansen.
Definisjonen av omfattende skade
Brustad og Narvestad brukte deler av sin taletid på å diskutere hva som egentlig er en «stor skade» som vil kreve godkjenning som bilskadeverksted 02.
- Hva ligger i målretting?
Det er det sentrale spørsmålet som må besvares for å bestemme hvorvidt en skadet bil må repareres på et skadeverksted 01 eller om det krever 02.
- Alt som sveises, limes, eller nagles i en reparasjon skal etter definisjonen av utføres av skadeverksted 02, sa Brustad.
- Det er bra at vi og If er enige om hvilke krav som stilles, repliserte Narvestad.
De to minnet salen om at nye biler med kompliserte strukturer krever en helt annen vurdering av bilskadearbeidet før det iverksettes.
- Det vi ser er at det handler om å gjøre mer enn å se på bilene. Det må leses nøye i reparasjonslitteraturen. Av og til må vi diskutere med fabrikken hva vi faktisk skal gjøre, sa Jørn Narvestad.