Xpeng har «landet» i Oslo sentrum
Bertel O. Steen, Polestar, Porsche og Nio er allerede etablert der. Nå er det klart for det tredje kinesiske bilmerket i sentrum av hovedstaden.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Bilbransje24 har tidligere skrevet at Xpeng er på jakt etter sentralt beliggende lokaler i Oslo sentrum.
Nå er avtale om leie av lokaler signert. Det bekrefter salgsansvarlig Christian Hem i Xpeng Motors (Norway) AS.
- Vi er nå i planleggingsfasen med etablering av et showroom, og har nylig signert en leieavtale på en spennende lokasjon i Oslo Sentrum, sier han til Bilbransje24.
- Kan du si noe om hvor dere skal lokalisere dere i Oslo sentrum?
- Nei, det må vi komme tilbake til.
Peker mot Bjørvika
Aktører i eiendomsbransjen peker overfor Bilbransje24 på et lokale i umiddelbar nærhet til Bertel O. Steens showroom i Bjørvika, alternativt et noe nærmere Karl Johans gate, som de mest sannsynlige.
Så langt har det etter hva Bilbransje24 forstår vært vanskelig å finne noe egnet lokale i Karl Johans gate.
Det vil trolig bety at Xpengs showroom enten skal inn i Operagata 26-28 eller i Dronning Eufemias gate 41, som begge for tiden står tomme. Førstnevnte adresse har den beste eksponeringen mot større folkemasser, og ligger nærmest Bertel O. Steens lokaler.
- Hvor stort blir det nye lokalet?
- Vi har hatt mange følere ute for å finne et egnet showroom. Det jeg kan si er at vi skal ha plass til fire til fem biler. Nå jobber vi systematisk med å få på plass alle brikkene, svarer Hem.
- Når er det realistisk å åpne showroomet?
- Det avhenger av pandemien, men vi håper å åpne i løpet av første halvår 2022.
Mer enn showroom?
Xpeng har nå lyst ut stillingen som «Store Manager» for lokasjonen i Oslo sentrum.
Så langt er stillingsannonsen kun publisert på LinkedIn, og mannen som har lyst den ut er kineseren Alan Dong. Han har tittelen «Director Talent Acquisition – Global Talent Acquisition at Xpeng Motors».
I annonsen fremkommer det blant annet at «Store Manager» skal være ansvarlig for både salg, utlevering og servicemarked:
«Fully preside over the daily work of the Xpeng store (sales, delivery and after-sales department), complete the store's sales, delivery and after-sales business objectives.»
Dette tyder på at Xpeng tenker bredere med sin representasjon enn et tradisjonelt «showroom» for visning av biler.
I øyeblikket har Xpeng 17 salgspunkter og totalt 20 servicepunkter rundt om i Norge. Ingen av disse er i regi av Xpeng Motors (Norway) AS. Flesteparten er drevet av Motor Gruppens forhandlere Motor Forum, inkludert i Oslo.
Per i dag har vi ikke noen planer om å etablere verksteddrift i egen regi
- Skal det selges biler fra showroomet?
- Det er meget mulig at det kommer til å bli solgt noen biler fra showroomet. Dette er foreløpig på planleggingsstadiet.
- I stillingsannonsen står det at den nye «Store Manager» også er ansvarlig for servicemarkedet?
- Per i dag har vi ikke noen planer om å etablere verksteddrift i egen regi, svarer Hem.
Rollefordelingen
Xpeng Motors (Norway) AS har ifølge Hem i dag 13 ansatte, og kontorer i Apotekergata i Oslo.
- Vi har et veldig godt samarbeid med importøren, XBI. Det har hele tiden ligget i planene at vi skal ha vårt eget showroom tillegg til forhandler- og servicenettverket som nå består av 17 salgspunkter og 20 verksteder, sier han.
- Vi er i dag 13 stykker på norske hovedkontoret. Vi må ha mennesker til butikken vår, men jeg vet ikke hvor mange ansatte vi vil være ved utgangen av første halvår neste år, sier Hem.
- Hvordan er rollefordelingen mellom Xpeng Motors (Norge) AS, og XBI?
- Vi er har en supportfunksjon overfor importøren, og er et bindeledd mellom XBI og Kina. Dette gjelder både produksjon og salg.
- Kan du si noe om salgsmål for 2022?
- Vi er en ny aktør i markedet, og kommer ikke til å si noe om salgstall for 2022, sier Christian Hem.