Setter ned miljøgebyret
Autoretur har for andre gang vedtatt å kutte i det lovpålagte miljøgebyret ved import av bil.
Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Styret i Autoretur AS vedtok i går å redusere miljøgebyret med 50 kroner.
De nye satsene vil være (pr. bil):
- Bensin/dieselbiler – kr. 150 + mva
- El- og hydrogenbiler, samt ladbare hybrider – kr. 250 + mva
Gebyret er lovpålagt og betales ved import av både nye og brukte biler til Norge. Endringene trer i kraft fra 1. april 2021.
Nedjusterer fondet
Autoretur AS ble etablert i 2007. Det er med bakgrunn i selskapets økonomi at Autoretur for andre gang setter ned gebyrene. I 2019 ble de redusert med 100 kroner.
- Vi er pålagt av Miljødirektoratet å ha et fond for å sikre driften, også ved dårligere tider. Retningslinjene er at fondet skal være på rundt 130 millioner.
Det sier direktør i Autoretur AS, Erik Andresen, til Bilbransje24.
Autoretur er et ideelt non-profit selskap, så hensikten er ikke å tjene penger
Regnskapene for 2019 viser at Autoretur ved utgangen av året hadde en egenkapital på 167 millioner.
Ifølge Andresen ble det et tilnærmet nullresultat i 2020.
- Autoretur er et ideelt non-profit selskap, så hensikten er ikke å tjene penger. Det har ikke anledning til å utbetale utbytte til eierne.
- Inntektene er gebyrer og kostnadene er driften av returordningen. Måten vi justerer fondet på, er å justere gebyret. Dette er en langsiktig prosess, sier han.
- Det eneste mandatet Autoretur har er å drive et effektivt retursystem, med innsamling og gjenvinning av kasserte kjøretøy.
- Vårt ansvar er få de gjenvinngsresultatene som alle som importerer biler er pålagt, sier Erik Andresen.