- Ingen grunn til å engste seg for å bli kjøpt opp
Daglig leder Steinar Gundersen hos Star Bil AS i Skien tar konsolideringen i bilbransjen med knusende ro, men er positivt overrasket til hva de selv har fått til. Han holder likevel alle muligheter åpne.
Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- I år vil vi faktisk omsette for rundt 60 millioner kroner innen skade og lakk fra våre to avdelinger, her i Skien og i Arendal, sier Gundersen.
Sammen med Autostrada Gruppen har Gundersen og kompanjongen Fredrik Lervik blitt en betydelig aktør innenfor bilskade og lakk. De tre eier Star Bilskade Vestfold og Telemark AS som er det største bilskadeverksted i gamle Telemark fylke.
Star Bilskade Agder AS er et heleid datterselskap av Star Bilskade Vestfold og Telemark.
Star Bil AS vil ifølge Gundersen i år bli landets fjerde største Kia-forhandler. Trolig vil omsetningen bli på rundt 180 millioner kroner, med et ok resultat, ifølge bilforhandleren.
- Vi ender på et nybilsalg på mellom 350 og 400 biler, hvor mellom 230 og 240 er Kia. Resten er fordelt på Isuzu, Suzuki og noen få BYD, sier Gundersen
Lar seg ikke stresse
- Jeg kan ikke la meg stresse av at det skjer en god del oppkjøp i bilbransjen, og at de større aktørene blir større.
- Det er ikke noen grunn til å engste seg for å bli kjøpt opp, sier Gundersen.
Det var i fjor at bilforhandleren inngikk kompaniskap med Autostrada-eier Gisle Valen om samarbeid innenfor skade og lakk.
Jeg kan ikke la meg stresse av at det skjer en god del oppkjøp i bilbransjen.
- Har du vurdert å fusjonere Star Bil med virksomhetene til Gisle Valen?- Det har så langt aldri vært noe tema å snakke med Valen om det, sier Gundersen.
Eieren av Star Bil startet sin karriere som driver av et frittstående verksted tilbake på begynnelsen av 1990-tallet, og ble merkeforhandler for Kia i 2010. Siden har det ballet på seg.
- Vi ble Suzuki-forhandler for noen år siden, Isuzu startet vi med i januar i år, og i disse dager begynner vi som BYD-forhandler.
Selger mest nye biler
Til tross for at 2020 har vært et bra år for bruktbil, har nybilsalget vært vesentlig mye høyere hos Star Bil i år.
- Totalt ender vi trolig opp med å selge rundt 250 brukte biler i år. Forklaringen på det er at mange av de nye elbilkundene kjøper «rent». Det vil altså si at de ikke har noen fossilbil i innbytte når de kjøper sin første elbil, sier Gundersen.
For 2021 budsjetterer bilforhandleren med omtrent samme nybilvolum som i år.
- Det viktigste for å klare å nå samme volumet i 2021 som i år er at vi får tilstrekkelige leveranser av elektriske Kia.
- Jeg seg også et interessant potensiale i BYD, sier Steinar Gundersen.