Mercedes-Benz til topps i "Norsk Kundebarometer" - uoffisielt

Bilbransje24 presiserer: Toyota går til topps i den offisielle oversikten til Norsk Kundebarometer, men her er oversikt over alle bilbransjebedriftene/bilmerkene som deltar i undersøkelsen gjennomført av Barcode Intelligence Group (Barcode KTI-rating). Dette er resultatene for merkeforhandlerne.

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Norsk Kundebarometer publiserer i dag den offisielle rangeringen over kundetilfredshet og lojalitet blant norske forbrukere.

I denne er det Toyota som kommer best ut i kategorien "bilforhandler" og er nummer fire blant de 153 selskapene som deltar i Norsk Kundebarometers offisielle kåring.

Norsk Kundebarometer gjennomføres av Barcode Intelligence Group AS. I oversikten nedenfor er ALLE bilmerkene/bedriftene som har deltatt fra bilbransjen i Barcode KTI-rating undersøkelsen tatt med - også de som ikke inngår i den offisielle publiseringen i Norsk Kundebarometer, som omfatter kun de 10 største bilmerkene.

Førstegangskunder er ofte mindre lojale enn de som har vært der en stund

Pål Silseth, Barcode Intelligence Group

Her sniker Mercedes-Benz seg foran Toyota.

For bilbransjen måler undersøkelsen tilfredshet med salg av nye og brukte biler hos merkeforhandlerne, men ikke hva de presterer på servicemarkedet.

- Våre undersøkelser viser at selve bilen kan bety mye i valg av bilmerke, men påvirker relativt lite når det gjelder tilfredshet med forhandleren.

Det sier Pål Silseth, partner i Barcode Intelligence Group AS til Bilbransje24. 

- De siste årene har den tidligere lojaliteten vært under press i bilbransjen. Mange kunder forflytter seg mellom merkene og det påvirker resultatene.

Pål Silseth, partner i Barcode Intelligence Group AS

- Førstegangskunder er ofte mindre lojale enn de som har vært der en stund, sier han.

- Mercedes-Benz, Peugeot og Opel er ikke med på den offisielle publiseringen? - De har ønsket å delta og blir målt etter samme metodikk.

- De derfor sammenlignbare med de øvrige resultatene. Det gjelder for øvrig også for Bilia, sier Silseth.

Overraskende raskt

- Det er utrolig gledelig å se en sånn fremgang, sier direktør Kjetil Myhre hos Mercedes-Benz importøren i Bertel O. Steen.

- Jeg er ikke overrasket over at det er fremgang, men at vi har tatt et så stort løft på ett år var jeg nok ikke helt forberedt på.

- Jeg er imponert over alle forhandlerne som har bidratt til å lukke gapet på så kort tid, sier Myhre.

Toyota går til topps i den "offisielle" oversikten til Norsk Kundebarometer, men her er alle bilbransjebedriftene/bilmerkene som deltar i undersøkelsen gjennomført av Barcode Intelligence Group (Barcode KTI-rating), rangert:

Poengene indikerer hvor tilfreds eller lojal kundene er til merkevaren, og kan ifølge Barcode/Norsk Kundebarometer tolkes etter følgende skala:

  • Over 80 poeng = Begeistrede kunder
  • 75 - 80 poeng = Svært fornøyde kunder
  • 70 - 75 poeng = Fornøyde kunder
  • 60 - 70 poeng = Likegyldige/misfornøyde kunder
  • Under 60 poeng = Svært misfornøyde kunder