Arvid Knøsmoen (t.v.) og Tommy Skoda er sentrale personer i Møller Mobility Groups satsing på PDS

Møller: Fester grepet om delesalg til eldre bilpark

Møller Mobility Group har gjennom sitt konsept PDS (Profesjonell DeleService) en klar ambisjon om å bli en mye mer attraktiv leverandør av deler til kjedeverksteder og merkeforhandlere av andre merker enn Møllers egne.

Publisert

Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- I første omgang har vi etablert PDS i Stor-Oslo og i Bergens-området, sier Tommy Skoda.

Han er salgssjef Profesjonell DeleService hos importøren Harald A. Møller AS.

- Totalt er det 11 Møller-forhandlere i hovedstaden som er tilknyttet PDS-senteret, samt fem i Bergen, sier han.

«Hovedkontoret for PDS i Oslo er hos Møller Bil Ryen, mens det i Bergen er på Møller Bils avdeling i Åsane.

- Vi har også planer om å etablere PDS hos våre tre forhandlere i Trondheims-området, og planlagt oppstart for dette er i august i år, sier Skoda.

I tillegg har Volkswagen-forhandler Gumpens Auto Vest i Kristiansand et årsverk som er dedikert til å arbeide med PDS.

- I regi av Møller Bil finnes det per i dag ingen planer om å utøke antall PDS-lokasjoner ut over de tre største byene.

- Ei heller Stavanger-regionen? - Så langt har vi ingen konkret planer, men det er klart at på noe lenger sikt vil det være mulig at det er flere som potensielt vil kunne ta i bruk måten å jobbe på, sier salgssjefen.

Konseptet

Kort fortalt går PDS ut på at eksterne kunder (frie verksteder og andre merkeforhandlere red. anm.) kan bestille deler på et sted.

- Tidligere var det slik at et frittstående verksted bestilte deler hos sin nærmeste forhandler av våre merker. For Oslo-området er det nå slik at alle kundene i hovedstadsregionen ringer et og samme nummer hos Møller Bil Ryen. Avdelingen tar hånd om bestilling, levering og fakturering, sier Skoda.

Arvid Knøsmoen er leder av Møller Bil PDS Stor-Oslo, og har kontor hos forhandleren på Ryen. Han forteller at Møller Bil Ryen helt siden tidlig på 1990-tallet har fungert som en «lokalgrossist» for deler til verkstedene i hovedstadsområdet

- Vi satte tidlig dette i system, men i dag er det en avdeling på fem personer her på huset som er 100 prosent dedikert til PDS, sier Knøsmoen.

Det endelige konseptet ble rullet ut og iverksatt i desember i fjor.

Logistikken

Forhandlerne på Ryen og Åsane fungerer som lokale grossister for verkstedene i sine respektive regioner.

- Alle deler som bestilles gjennom PDS ekspederes fra vårt hovedlager på Skedsmo nordøst for Oslo, til Ryen og Åsane. Fra disse forhandlerne har vi så tredjeparts-leverandører som kjører ut delene til våre kunder, sier Skoda.

På spørsmål om hvorfor PDS-kundene ikke kan få delene direkte fra importørens hovedlager på Skedsmo svarer Skoda på at dette anlegget i dag ikke har kapasitet til å håndtere flere direkte kunder enn eksisterende forhandlerapparat og skadeverksteder.

- I en ideell verden skulle vi selvsagt håndtert delene direkte fra sentrallageret og ut til kundene, men det er altså ikke mulig i dag, sier han.

Mye karosserideler

Skoda anslår at mellom 80 og 85 prosent av den totale omsetningen gjennom PDS er mot frittstående verksteder.

- Omsetningen av karosserideler representerer i verdi omkring 45 prosent av vår totale omsetning, sier han.

Salgssjefen vil ikke si noe om budsjetter eller gi noen tall for hvor mye Møller Mobility Group omsetter gjennom PDS.

- Det jeg kan si er at potensialet er minst tre ganger større enn det vi selger både i Oslo og Bergen, og generelt kan jeg si at potensiale er mye større på deler til mekanisk verksted enn til bilskade/karosseri, sier Skoda.

Han legger til at det aller meste av slitedelene som selges gjennom PDS er pristilpassede økonomideler som er ment for bilpark eldre enn fem år, men alle deler til alle biler er tilgjengelig gjennom PDS.

- Alle våre kunder kan bruke nettsiden partslink24.com som er en nettside/delekatalog for frittstående verksteder. På denne nettsiden har bilprodusentene lagt inn sine delekataloger, og vi har oversatt vår del som gjelder Volkswagen-konsernet til norsk.

- Våre kunder kan enten ringe inn sin delebestilling, sende epost eller bestille direkte på nettsiden, sier Tommy Skoda.